mikä paras laajakaista?

Kertokaas kokemuksianne, mikä on paras laajakaista tai missä suurimat viat. Erityisesti satakunnan tilanne kiinnostaa.
86568
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

se joka omistaa alueen lankaverkon usein tarjoaa varmimman laajakaistankin.

Noin kaikenkaikkiaan "vikoja" taitaa kaikilla olla suhteessa yhtä paljon, koskapa adsl-tekniikka on kaikilla sama ja perustuu (pian jo keskimäärin aika vanhoihin) kuparilankoihin.

Isoilla on helpommin asiakaspalveluissa jonoa, koska asiakkaat eivät juuri usko vaikkapa jonotiedotteita jossa mainitaan alueen verkkovioista. Ja niitä asiakkaita muutenkin on niin paljon.

Pienten asiakaspalvelu taas vastaa nopeasti, mutta ei sitten välttämättä pysty täysin palvelemaan (esim. verkkovika "muiden" verkossa).

Hinta on yks kriteeri, paikallisuus ehkä myös. Isoilla operaattoreilla homma yleensä on hanskattu mallikkaasti joten ovat aika varmoja vaihtoehtoja, kuitenkin.

Äänestä

Elisalla huono ulkomaankaista koska ei tarjoa globaaleille suuryrityksille yhteyksiä, esim. p2p softat lataa heikosti. Myöskin vikoja paljon, vaihdoin siksi soneraan ja toimii paremmin.

Äänestä

Vaihtelin asuntoa ja laajakaistatoimittajaa taannoin useamminkin. Verkko on valitettavasti elisan, josta se kaikki paha sitten alkoikin.
3* kytkentävirhe, joista 2-keskuksella ja yksi talon kytkennöissä.
Selitykset "me ollaan ne oikein kytketty ja varmistettu ja linjat toimii".
No eipä toiminu ei.
Ekan talossa olevan elisan kytkennän korjasin itse kun sen nyt näki jo se kuuluisa reetakin missä vika
(siis oikeesti väärä kytkentä eikä mikään löysä liitos). Korjaamiseen meni n. 10min.
Toinen elisan helmi. Vaihdoin operaattoria jolloin asentaja pisti vanhan yhteyden poikki mutta uusi ei noussu pystyyn. Valitusta voivottelua ja asiallistakin palautetta ko. yhtiöön sekä omalle operaattorille joka myös sai vastauksen "me ollaan ne oikein kytketty ja varmistettu ja linjat toimii". Vaan ei. Kerroin jopa tarkasti missä vika piilee, mutta korjaustaitoista heppua ei löytynyt.
Meni sitten jo 17. päivä jolloin sulake paloi ja soittelin IISOLLE dirikalle joka saikin samana päivänä elisan äijän tuleen selvittään asiaa.
No eihän se mua uskonu kun kerroin että ootte kytkenny keskuksessa väärät päät.
Tuli ja purki väkisin talon sinetöidyn puhelinkytkentäkotelon ja totes ettei vika ollutkaan talossa.
Meni sitten sinne mun mainitsemaan keskukseen ja korjas "omat" kytkentänsä ja voila linja pystyyn.
Korjausaika n.17vrk.
Kolmannella kerralla vaihdoin soneralle yhteyden ja taas elisa ryssi kytkennän. Sitten soitto operaattorille ja kertomus missä se vika piilee.
Operaattori sanoi että heidän (sonera) laitteet pelittää mutta muutaman sadan metrin päässä se katkee (siinä on elisan keskus). Lupas ilmottaa elisalle. Ja ihme vika korjaantui saman päivän aikana. Kysyttäessä varmistui että elisalla oli tapahtunut kytkentävirhe.
Nyt vaihdoin jälleen liittymää so. neljäs kerta, ja se meni eka kerralla oikein.

Jos vähänkin epäilet muita operaattoreita, niin voin suositella elisaa. Ne ovat oppimiskykyisiä, vaikkakin oikein saatanan hitaasti oppivia tunareita, mutta kuitenkin. Niistä muista ja niiden kytkennöistä en voi kyllä sanoa suuntaan tai toiseen.

PS. pidä hjuumori mielessä kun oot mamman kans kahden ilman nettiyhteyttä ja kun töllöstäkin tulee vaan idolia ja tanssitähtiä, joita ei voi kattoo kukaan.

Äänestä

oli DNA:n laajakaista n.4v ei mitään ongelmia vain muutama katkos ja nekin vain muutaman tunnin,nyt vaihdoin soneran laajakaistaan ja ainakin vielä toimii ihan moitteettomasti ja asiakaspalvelukin pelaa kun jouduin tyhmyyttäni soittamaan ja sieltä vastattiinkin heti vaikka joku väittää että joutuu soittamaan monta tuntia

Äänestä

Meillä oli kerran käytössä Oulun Puhelin Oyj / OPOY (http://opoy.fi/) ja toimi tosi surkeasti. Oli semmoisia päiviä jolloin ei toiminut netti ollenkaan kokopäivänä tai toimi hitaasti. Lisäksi OPOY oli vielä muistaakseni 4kertaa kalliimpi kuin Soneran nopeampi nettiliittymä.
Tutut olivat justiinsa laittanut OPOY Baana Laajakaista liittymän ja se ei toiminut moneen päivään, vaikka oli nettiyhteys kytketty. He purkivat kaupan. Oma kommentti: HYVÄ!.
Nykyään meillä on Sonera, joka toimii hyvin..
Ennen vaihtoa kysyin suoraan joltain OPOY:n työntekijältä että "miten nettisivujen ja sähköpostin käy kun vaihdamme liittymää, kun tää OPOY on niin paska?". Työntekijä ei ollut yllättynyt, vaan vastasi hyvin kysymykseen..:D

Äänestä
  • kenenkähän kautta sun soneras nyt tulee, mietippä sitä

    Äänestä

  • frage kirjoitti:

    kenenkähän kautta sun soneras nyt tulee, mietippä sitä

    Tietääkseni se tulee just Oulun Puhelimen kautta, mutta toimii paljon paremmin kuin Oulun Puhelimen nettiliittymä ja Sonera on halvempi..:-)

    Äänestä

Kaikki netit ovat aika saman hintaisia. Sama melkein minkä ASDL ottaa. Ainakin toimivuuden puolesta suositteleisin Saunalahtea. Itselläni oli Saunalahti melkein vuoden ja menin sitten vaihtamaan Soneraan

Vertailu:
http://www.halvinlaajakaista.info

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hjuumormies kirjoitti:

Kertokaas kokemuksianne, mikä on paras laajakaista tai missä suurimat viat. Erityisesti satakunnan tilanne kiinnostaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu