Vihreät yhtenäisenä

Näin vaalien alla saimme kokea Vihreän Liiton suvaitsevaisuuskampanjan huipennuksen. Soininvaara Drakesta Iltasanomille:

- Kyse on yksittäisestä kahjosta, sanoo vihreiden puheenjohtaja Osmo Soininvaara.

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa.asp#id519634

Odottaisitko tuollaista kommenttia Lipposelta, Itälältä, Jäättenmäeltä, Siimekseltä, jne., kun he kuvailevat oman nuorisojärjestön puheenjohtajaa?
4198
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Soininvaara on vain pissinyt housuihinsa, kun on kaavaillut miellyttävänsä "keskimääräistä" äänestäjää hieman samalla tavalla kuin kokoomus, demarit ja keskusta. Ode tahtoo valtaa, ei häntä kiinnosta yhteiskunnallisen keskustelun herättäminen tai yhteiskunnan kehittäminen vapaamielisempään suuntaan.

Todellisuudessa kannabiksen vapauttaminen ei ole kovinkaan ihmeellinen asia. Ei toisaalta myöskään kovinkaan tärkeä asia. Kuvastaa suomalaisen yhteiskunnan takapajuisuutta että tällaisesta pikkujutusta tulee näin kammottava huuto. Toisaalta kuvastaa vihreiden (tai lähinnä Soininvaaran) pelkurimaisuutta hyökätä tällaisesta asiasta oman puolueen ehdokasta vastaan.

Nyt vihreät muodostuvat joko Soininvaaran johdolla samanlaiseksi yhdentekeväksi äijäpuolueeksi kuin kokoomus, keskusta ja demarit, tai sitten Drakelainen linja muodostaa puolueesta todellisen poliittisen vaihtoehdon. Vihreiden ideana oli kuitenkin olla vaihtoehto valtapuolueille joten tässä Drake on mielestäni oikeassa, sanokoon vallanhimoinen Osmo Soininvaara mitä tahansa.

Ja oli sillä Drakella muitakin kohtia vaaliohjelmassaa kuin pilven vapauttaminen, mutta media tykkää paisutella huumekysymyksiä vallan mahdottoman suuriksi uhkakuviksi, koska paranoia myy.

Äänestä
  • uhmaikäisen tenavan intoa vaikuttaa aikuisten asioihin. Aijaijai....

    Äänestä

  • tuota kirjoitti:

    uhmaikäisen tenavan intoa vaikuttaa aikuisten asioihin. Aijaijai....

    Sinä provoat lapsellista ad hominem-argumenttiasi. Sen sijaan että osoittaisit vastapuolen argumenttien heikkouksia alat heittämään "olette lapsellisia viherpiiperöitä" -läppääsi. Tämä osoittaa että sinulla ei ole pienintäkään kykyä argumentoida. Mene takaisin kouluun, jos olet sellaisessa joskus ollut.

    Äänestä

  • Kuvailet kannabiksen vapauttamista merkityksettömäksi jutuksi, josta on pidetty vaan suhteettoman suurta porua. Aika erikoinen mielipide sikäli, kun tiedetään, miten vakavaksi huumeongelma on maailmalla tullut. Suomessa on jo vahva päihteiden käytön perinne. Viinan kanssa on lotrattu ja se on merkinnyt erittäin merkittäviä haittoja terveys-, sosiaali- ja rikollisuusektoreilla. Päihteet ovat aiheuttaneet suuria ongelmia lähi- ja muissa ihmissuhteissa. Päihdehakuinen huumeiden käyttö tähän päälle ei tosiaankaan ole pikkujuttu. Huumeongelmaisten hoito tulee yhteiskunnalle erittäin kalliiksi. Samoin huumerikollisuuden eli tarjonnan valvontaan satsataan suhteettomia määriä. Huumeiden myynti on rikollisten käsissä. Missään tapauksessa mitään huumetta ei tule vapauttaa niin, että rikollisen laittomasta bisneksestä tehdään laillinen. Laillistamisvaihtoehdossa ainoa järkevä tie voi olla kontrollin lisääminen niin, että alaikäisten mahdollisuuksia päästä huumeisiin käsiksi vaikeutetaan. Huumeiden käyttäjien rankaiseminen ei sinänsä ole tavoiteltava asia. Markkinoiden vetäminen huumerikollisten eli bisnesmisten alta voi olla laillistamisvaihtoehdossa ainoa järkevä argumentti.

    Kannabis on vaarallinen huume. Mietoja huumeita ei ole. On vain vaarallisia tai haitallisia huumeita (alkoholi mukaanlukien) ja erittäin vaarallisia huumeita. Kannabiksen on todettu tutkimuksissa lisäävän merkittävästi riskiä sairastua mielisairauksiin. Lisäksi se passivoi ihmistä niin, että esim. koulumenestys heikkenee. Kannabiksen käyttö on osana sitä päihdehakuista elämäntyyliä, johon osa nuoristamme syrjäytyy. Tällainen syrjäytyminen aiheuttaa sitten väistämättä muita ongelmia kuten rikollisuutta. Huumeista ei silti pidä tehdä tabua. Keskustelu on sallittava ja laillismistamisvaihtoehtoja voidaan miettiä keinona vähentää huumerikollisuutta ja lisätä huumeongelmaisten hoitoon hakeutumista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


suvaitsevaisuuskampanja kirjoitti:

Näin vaalien alla saimme kokea Vihreän Liiton suvaitsevaisuuskampanjan huipennuksen. Soininvaara Drakesta Iltasanomille:

- Kyse on yksittäisestä kahjosta, sanoo vihreiden puheenjohtaja Osmo Soininvaara.

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa.asp#id519634

Odottaisitko tuollaista kommenttia Lipposelta, Itälältä, Jäättenmäeltä, Siimekseltä, jne., kun he kuvailevat oman nuorisojärjestön puheenjohtajaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu