Elikkäs meidän tallilla on nyt semmonen homma ,että siellä on ainakin kaks tyttöä jotka läpsii hevosia esim.kun vähän luimii yms.
Näin vastakin ,kun siivosin hoitoheppani karsinaa ,että yks tyttö laittoi heppaa tunnille niin se sano ,että väistä eikä hevonen väistänyt niin se löi sitä ainakin kaks kertaa kaulalle ihan täyttä. Sanoin että se läpsiminen ei auta ainakaan mitään. Tämä on jatkunut. Sanoin tallin omistajalle asiasta niin se sanoi sitten jotain niille ,mutta ei uskonut kumpikaan vaan näin käy edelleen. Mitä tehdä?
Näin vastakin ,kun siivosin hoitoheppani karsinaa ,että yks tyttö laittoi heppaa tunnille niin se sano ,että väistä eikä hevonen väistänyt niin se löi sitä ainakin kaks kertaa kaulalle ihan täyttä. Sanoin että se läpsiminen ei auta ainakaan mitään. Tämä on jatkunut. Sanoin tallin omistajalle asiasta niin se sanoi sitten jotain niille ,mutta ei uskonut kumpikaan vaan näin käy edelleen. Mitä tehdä?
Vastaukset 7
Vanhimmat
mitä ihmettä!!!!????? raukat! mä en ainakaan tekis mitään sellast!
..mihin loppuu taito, siitä alkaa väkivalta.
Eli voisin helposti kuvitella että koska kyseiset tytöt pelkäävät hevosen tekevän jotain muutakin kuin luimivan, niin läpsäisevät itse hevosta.
Sillä saa kuitenkin vaan aikaiseksi paljon pahempia ristiriitoja..
Sinuna sanoisin ihan suoraan asiasta tytöille ja sitten näytät mallia kuinka hevonen esim. väistää ilman läpsimistäkin..
Saat vihat niskoillesi, mutta joskus sekin riski on vain otettava...
Meidän tallilla yksi hoitaja tekee sitä hoitohepalleen. Hän lyö ponia kumisualla selkään. Minusta se on huono asia.
Sanoin sille toiselle tytölle ,että se läpsiminen ei auta mitään.Sitten se vaan alko että- VIT** Painu ()¤#"/#" täältä ei tänne tollasia huor*a tarvita neuvomaan, niin kiva. ÄRSYTTÄÄ! Sanoin vaan ,että suututat vaan hevosen, ja häivyin. On varmaan 4 vuotta mua vanhempi niin kuulin ,kun se sitte sano että ei tänne tarvita pentuja neuvomaan. Oikeesti meinaan aina "räjähtää" kun se taas vasta löi sitä yhtä hevosta kaviokoukulla.No taisin siinä hieman XD kirota ja sanoin sille tallin omistajalle niin se sanoi että ei sitä hevosta saade tottelemaan lyömällä. Ei oikeestaan auttanut yhtään! Homma on jatkunut...
kauheeta käytöstä! meijän tallilla on semmonen pikku gazella-poni, joka puree puuta. sillä on sellanen imppauspanta, ja heti ku se menee lähelleki ovea, tai ruokakuppia, ni heti joku kakara tulee huutaa sille ponille, tai huitomaan ja lyömään... oon mä niilleki sanonu, ettei siin oo mitään järkee, mut sit ne vaan jatkaa... sitäpaitsi se ei voi impata ku sil on panta. tyhmää. ja sit varsinki jollai kaviokoukul lyöminen varmasti sattuu... aijai.
Minäkin tunnen yhden tytön joka läpsii hevosia...
Kun hän hoitaa hevosia hänestä näkee selvästi että hänpelkää hevosta yli kaiken.. ja kun hevonen vähän luimii hän läppäsee hevosta kaulalle..
Entäs todella vaikean hevosen kanssa?
Tekeekö pieni muistuttava läpsäyttäminen pahaa, jos hevonen riehuu ympäriinsä?
Väkivaltaiseksi en voisi tuota sanoa...