Oli jo aikakin, että Martin Scorceselle annettiin Oscari (paras ohjaus). Legendaarinen ohjaaja on ollu niin monta kertaa ehdolla jo ja olisi periaatteessa saanut voittaa sen jo aikaisemmin.
Legendaariset leffat kuten TAXI DRIVER, KUIN RAIVO HÄRKÄ (paras ohjaus- Oscar-ehdokkuus), CASINO, MAFIAVELJET (Oscar-ehdokkuus,) KRISTUKSEN VIIMEISET KIUSAUKSET (Oscar-ehdokkuus), GANGS OF NEW YORK (OSCAR-ehdokkuus), THE AVIATOR-LENTÄJÄ (oscar-ehdokkuus)...
ONNEKSI OLKOON VAAN HÄNELLE.
MARTIN SCORCESElle
8
1292
Vastaukset
- slarba
Epäilemättä Scorsese olisi ansainnut oscar-palkinnon jo kauan sitten mutta tämä palkinto Departed-elokuvasta on vain ja ainoastaan sääli-oscar.Ei ole todellakaan äijän paras elokuva vaikka ihan ok noin muuten on.
- Carmel, CA
Scorcese on mainstream-ohjaaja. Oscar todellakin annettiin säälistä eikä "erottuvasta, persoonallisesta" ohjaustyöstä.
Samanlaisia pätkiä Hollywood tuottaa vuosittain useampia tusinoita.
Vertaa vaikka Eastwoodin työhön, siinä on mies, joka osaa pitää koko elokuvan piuhat käsissään ja luoda ainutkertaisia elämyksiä.- näin että
Minusta ainakin näyttelytyö tossa the Departedissa oli kyllä huippu luokkaa: Jack Nicholson, Leonardo DiCaprio ja Matt Damon.Oli aivan huikeat roolisuoritukset. Elokuvan loppui hieman töksähtäen. Minusta mestariteos, jos elokuvan loppu olisi tehty paremmin. Se on hieman yksinkertaista, että kaikki vain ampuvat lopulta toisensa. 9/10, loistava elokuva, kyllä tästä jollekin niitä pystejä on voinu lyödä käteen, en sitten tiedä ansaitsiko ohjaaja sitä vai ei.
- Kakete
Ei silti, kyllähän Eastwood tekee sentään keskimäärin nykyhollywoodia parempaa kamaa, mutta Scorsese on kyllä em. sakissa eliittiä. Silti, olen samaa mieltä että sääli-oscar.
- Sandman
The Departed ei todellakaan ole Scorsese:n paras ohjaustyö mutta kyllä hän Oscar:in ansaitsee kaikkien niiden töittensä jälkeen. Ohjaajan tyyli ei todellakaan ole Mainstream. kuten sanoit vaan pikemminkin inhimillinen ja realistinen.
Meanstreet (1973) ja Taksikuski (1976) esim. kertovat syyllisyyden repimistä ihmisistä moraalittomassa maailmassa. Mainstream leffoja ovat esim. kaikki Hollywood huttu missä heitellään Onelinereita ja tapetaan ihmisiä pelkän väkivallan takia. Näissä elokuvissa ei edes haluta kyseenalaistaa katsojaa tai esittää vaihtoehtoja.
Joten kysynkin miten perustelet Martin Scorsese:n Mainstream heiton?
- perhana!
Ei se ole mikään sääli oscar vaan vihdoinkin kunnianosoitus hyvälle ohjaajalle. Ei se ole Scorsesen vika, että ne idiootti valitsijat ei antanu sille oscaria aikasemmista elokuvista.
- Jonathan.
Kyllähän se Martin ansaitsi sen pystin jo. Tietysti johtuen siitä koska ehdokkuuksia on ollut monta ennestään, niin monet aattelevat tätä sääli oscariksi tms... Mutta mielipiteensä kullakin. Omasta mielestä erittäin hyvä leffa. Kaikinpuolin.
- hki&tre
Perjantaina tulee uusinta ensi-iltaan Scorsesen paras leffa eli Kuin Raivo Härkä: http://www.cinemamondo.fi/?doc=2
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 933283
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k232772Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1092384- 401784
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2421593- 321547
Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt411525- 281330
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201296- 951191