hoitokokous ym asioista mistä täällä kovasti keskustellaan ja joista ei seuroissa ja muissa srk:n tilaisuuksissa koskaan kuule mitään. Nuorena ihmisenä en ole koskaan ennen kuullut näistä hoitokokouksista ja historiasta yleensäkään ennen kuin tältä palstalta olen niistä saanut lukea. Jos srk kutsuu palstaa alkeelliseksi ja valhetta sisältäväksi niin eikö olisi hyvä jos he kirjoittaisivat asioista päivämieheen? Näin heidän ei tarvitsisi kantaa huolta lukuisista vl ihmisistä jotka täällä keskustelevat ja asioista kyselevät. Asioita ei voi loputtomiin salata ja painaa "villaisella". Nuori polvi haluaa totuuden! Me emme ole enään srk:n talutusnuoran ohjattavissa..osaamme ja haluamme ajatella asioita omilla aivoillamme.
PÄIVÄMIEHEEN
KIRJOITUS
242092
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Sinä itse olet alkeellinen provo ja höpäjät tyhjää täällä.
huumori taikka sinä itse alat naurattamaan tuolla väitteellä. ei provo eikä tyhjän höpötystä.
harhapalsta jotenkin noteerata Päivämies-lehdessä. Ehei, siihen halpaan ei pidä mennä!
Moni on aikonut mutta kukaan ei ole kirjoittanut. Tee sinä nyt totta tuumastasi ja kirjoita, kun kerta tiedät. Sitä on hyvä lukea.
sitä julkaistaiiin vaikka laittaisit sinne ehdotelman joka viikko....
Teot ja sanat eivät kohtaa, tässä eikä monessa muussakaan asiassa. Ihme että tupakointi sai niin paljon palstatilaa päivämiehessä....
Jeesu elää vielä SRK;ssa, joten Jumalle kiitos.
Ehkä joku toinen lehti ensin avaisi "keskustelun"?
Olisiko Kotimaa-lehdestä siihen tai jostakin seurakuntalehdestä?
saisit lukea Päivämies- lehdestä vaikkapa sellaista, ettei mitään tuollaista ole tapahtunut (mitä nyt joku ylilyönti korkeintaan)? Samalla tulisit tuominneeksi valehtelijoiksi ne (me) lukuisat henkilöt, jotka täällä olemme rehellisesti kirjoittaneet kokemuksistamme.
Kysele tutuilta henkilöiltä noista tapahtumista!
Jospa nimimerkin "Rahoittaja" (muutaman sivun päässä) aloitus poikisi kattavan tutkimuksen hoitokokousaiheesta! Terveisin sirkka
Mitä muuta me voisimme Päivämiehessä julkaistavalta kirjoitukselta odotta kuin että siunauksellisia olivat ja tapahtui vain joitakin yksittäisiä ylilyöntejä.
Ei PM todellakaan voisi asiasta muuta kirjoittaa kasvojaan menettämättä. Että se siitä.
uutisartikkelissaan ja pääkirjoituksessaan. Lue Leikekansion aloitus USKONTO JA TERVEYS-SEMINAARI 20.2.2007.
Myös vähän tuoreempi hyshysin aloitus ETUSIVUN JUTTU käsittelee kyseistä Päivämiehen pääkirjoitusta.
käsienpesu on pm:n linjaan verrattuna?
tutkimus pystyy hoitokokoukset selvittämään.
Srk:ssa vaikuttaa edelleen vanhoina saarnamiehinä suuresti kunnioitettuja entisiä hoitomiehiä -keskinäisissä anteeksipyynnöissään ovat lavat toisiltaan mustiksi takoneet niillä ns. yliolanlyönneillään! "Anteeksi sulle ja mulle-ollaan me hyviä, me!"
Koonut kiertohaastatteluin sekä lestádiolaisilta että muilta, haastatellut myös SRK.n silloista johtoa. Kirjoitti koosteen haastatteluista kirjaksi: Raportti lestadiolaisuudesta.
Kirjaa pitäisi löytyä jokaisesta hyvin varustetusta kirjastosta, jos ei löydy, löytyy ainakin kaukolainana. Kannattaa kysellä, tuskin niitä kaikkia on vielä aivan lehtikasoiksi luettu. Ainakin minä sain viime talvena kelvollisen kappaleen täkäläisestä kirjastosta.
Kirjassa on olennainen kirjoitettu tapahtumista, mutta sensaatioita siitä ei löydy.
Olen lukenut kyseisen teoksen kannesta kanteen. Enkä voi olla toteamatta ettei SRK osuus vastaa siihen mitä kysytään?
Kirjahan edustaa täysin sitä perinteitä liirum laarum tekstiä mutta se jättää vastaamasta niihin kysymyksiin joita esitettiin. Asiat asioina hukutettiin ja haluttiin tuoda esille ihan muuta kuin itse asia. Eli päälimmäisenä ei suinkaan ollut se että olsi selvitetty mitä hoitokokouksissa tapahtui vaan tuotiin vl usko pähkinän kuoresse. Joka taas ei ole se mitä hoitokokouksissa tapahtui. Toinen puhuu puusta ja toinen puun lehdistä?
Ihmettelen todella että pidät sitä hyvänä kirjana. Siinä SRK väistää todellisen asian ilman että haluaisi selvittää sitä mitä todella tapahtui.
että myös "uhrit" saavat siinä äänensä kuuluviin. Uhrien ja uhrintekijöiden keskustelua vain ei synny.
elossa?Olethan heihin yhteydessä.Juttele suoraan heidän kanssaan.Kuinka voi olla uhri,kun voi sievästi kävellä ulos,jos yhdistyksen säännöt ja toiminta ei kiinnosta.En mimäkään halua kuulua Urheiluautoilijoihin.En myös arvostele julkisesti heidän toimiaan.
edelleen saleissanne kuin mitään ei olisi tapahtunut!
Kurvisen kirjassa on hyvänä puolena se että on liittänyt loppuun lehtileikkeitä mm. Kotimaasta, siellä niitä Juvan kommentteja asiasta.
Kyllä kirja on ihan hyvä ja luettava vaikka SRK vastaa haastattelussaan hyvin ympäripyöreästi. Uhrien kertomukset ovat valaisevia.
Ajattelepa jos ihmisen koko suku ja perhe on kiinni vl-läisyydessä. Jos tämä kävelee ulos niin häntä ei pahimmassa tapauksessa saa edes tervehtiä! Sitäpaitsi moni saattaa olla uskonsa kanssa niin "kauhusta jäykkänä" ettei älyä edes karkuun lähteä vaan kärsii vain. Urheiluautoilijat eivät (tietääkseni) koskaan ole uhanneet ketään ikuisella kadotuksella niitä jotka heistä eroavat.
kaikki ole kävelleet sievästi ulos, vaan useat on kyselemättä suoraan heitetty pihalle.
toimenpiteen olisin halunnut nähdä.Kyllä kaikkia kehotettiin jäämään ja uskomaan syntinsä anteeksi.Jotka halusivat lähteä,olivat varmaan synnittömiä.
..."Lestadiolaisuutta on tutkittu verrattain paljon. Lähes kaikki tutkijat ovat kuuluneet liikkeeseen, tai heillä on ollut muu vahva kosketus siihen. Tutkimusta onkin leimannut enemmän empaattinen ymmärtäminen kuin etäännyttävä ja erittelevä kriittisyys."... -taitaa olla Kalevasta joskus napattu lainauksenpätkä? Eli kukapa omaa pesää sotkemaan?
ei kerrassaan löydy mitään sensaatiomaista,eikä kovin negatiivista.Sensaatiotahan nykyään haetaan kaikesta.
Hoitokokous asiassa totuus on yksinkertaisesti, niin pöyristyttävä, että objektiivista tutkimusta, näyttää olevan vielä mahdotonta tehdä, asia on vielä liian lähimenneisyyttä.