Mitä teillä syödään?

voivoivoi

Eli, hakusalla helpot ja maukkaat reseptit. En osaa käyttää esim. peruna-sipulisekoitusta mihinkään, samoiten kasvissuikaleet... Meidän perheessä syödään kanapastaa, jauhelihaa monessa muodossa, silloin tällöin täyslihaa, harvoin kalaa, keittoja.. Mutta miten käyttäisi noita puolivalmisteita, kaikki vinkit otetaan vastaan!

9

953

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kdjflksjk

      me joskus tosi harvoin ollaan tehty peruna-sipulisekoituksesta ruokaa, mut ollaan siihen vaan laitettu jauhelihaa joukkoon ja kermaa, sit uuniin tunniks. maustetaan vaan aromatsuolalla ja vitsi kun on hyvää! Meillä ei muuten suolaa ruokaan laiteta, mut tuohon on pakko laittaa :)

      tänään tehdään spagettia :)

    • kiusauksia

      Tee perunasipulisekoituksesta esim. kinkkukiusausta! Todella helppoa; ostat vain lisäksi kinkkusuikaleita(tai pitsasuikaleita) ja purkin ruokakermaa, sekoitat ne keskenään uunivuokaan ja maustat makunne mukaan ja uuniin 225 C, 30-45min. Ja hyvää tulee! Joskus heitän tuonne sekaan myös pakastevihanneksia. Jansonin kiusausta tuosta saa laittamalla kinkun siasta kalaa. Itse käytän tomattiliemessä olevaa silliä, suikaloin ne vaan vielä pienemmäks.

      Tässä pari ohjetta!

    • äippä07

      tehdään kiusausta niin että peruna-sipuli sekoitukseen marinoituja broilersuikaleita ja ruokakermaa eli sama kuin kinkku kiusaus mutta kanasuikaleista tosi hyvää ja lastenkin herkkua. toinen herkku ruoka "valmiista" on tonnikala lasagnette eli valmis lasagnettea johon sekaan kaksi purkkia tonnikalaa.paljon parempaa kuin jauheliha lasagne tai lasagnette...

    • tosi helppo

      eli perunoita, keittojuureksia ja nakkeja. Mausteeksi vaikkapa kasvisliemikuutio. Keittojuurekset löytyy kaupan hyllyltä valmiiksi pakattuina, riittää kun paloittelet pienemmäksi, ja nehän voi vaikka korvata niillä kasvissuikaleilla. On nopee ja maukas.

      Kerrotko vielä miten sinä teet sen kanapastan.

    • Jihuuu

      Mieti (muistele, googleta tai lue sanomalehdestä) mitä kouluissa on yleensä ruokalistoilla. Sieltä löytää paljon perusruokia ja googlen kautta reseptit kaikkiin ja vielä enemmän. Keittokirja Hyvä kokki - sisältää kaikki perusreseptit ja niitä säveltämällä saa uusiakin makuja ruokapöytään! :)

      Jos puolivalmisteita haluat käyttää, niin esim. kasvissuikaleet makaroonilaatikon pinnalle ja perunasipulisekoituksestahan saat aikaan minkä tahansa laatikon, kun lisäät lihan/kalan tms. ja kermat sekaan.

    • mape

      perunasipulisekoitus on jokaisen kiireisen kokkaajan pelastus! Siihen voi laitta asekaan mitä vaan vaikka kasvissuikaleita ja sitten kalaa, kanaa, lihaa. Laita sitten pussia kohden noin 1,5dl lihatms lientä lihan mukaan. Kermalla saat taas toisen ruuan aikaiseksi jne. Purkillinen kevyttä ruokakermaa riittää hyvin kiloonkin. Uuniin tunniksi 175..

      Tavalliset keittojuurekset panet kattilaan ja pottuja lisäksi. Valmiin keiton soseutat ja mukaan raejuusto apäälle tai kinkkusuikaletta tms purtavaa tai ihan sinällään. Sauvasekoitin soseuttaa hyvin.

      Kalaa vierastavan (siis valmistamista ei makua) kanantta aosta avaikka valmiita suikaleita ja tehdä niistä ruokaa tai valmis file ja se uuniin vuokaan ja tuota ruokakermaa päälle. Kuutioita on pakastealtaassa joka lähtöön ja niistä saa sopan nopsaan juureskuutioiden ja potun kanssa. Lidlin medaljongit yms pakasteet pannulle tai uuniin ja syömään..

      Riisiä on montaa sorttia lisukkeeksi potun sijaan välillä. Kokeile välillä tonnikalaa pastan sekaan vaikka lasagneen jossa soosi sitten vaikka tuota ruokakermaa currylla maustettuna.

      NIin ja ruokakerma on meillä aina sitä kevyttä ja kasvispohjaista. Sitä menee paljon nykyisin kun sen olen löytänyt..

      Sosekeiton lisäksi muutkin sopat on nopsa tehdä. Itse suosin tuoreiden kasvisten lisäksi niitä isoja kuutioita sen pikkusyltyn sijaan niin löytää eri ainekset lautaseltaan.. Niissä pussukoiss aon vaikka mitä suikaletta lihatiskissäkin; kanaa, kinkkua, salamia, kebabbia jne ja niillä saat vaihtelua soppaan, mutat lisää vasta ihan lopussa niin etttä vain lämpenevät.

      Oisko tossa aluksi? Meillä on aina pakkasessa tuota sipulisekoitusta ja kaapissa tonnikalaa ja noita suikaleita. Ruuan saa niistä nopsaan milloin vain.

      Possun suikale on kivaa tehdä kun kypsyy nopsaan. Eri paistit ja rullat taas juhlavampaan menoon. Lidlin pakasteallas on hyvä paikka nopeisiin liharuokiinkin ja makuja löytyy eikä pilaannu heti..

    • kkkkkkjjjj

      peruna-sipuli seoksesta saa hyvän myös kun laittaa jauhelihaa 400g, tomaattimurskapurkin ja kermaa. paprikajauhetta vähäsen, jauhelihamaustetta runsaasti (ehkä 2rkl). kun on paistanut jauhelihan, heittää tom. murskan ja mausteet sekaan pannulle ja sekoittaa, niin saa tasaisesti.

    • uuniruokia

      Niitä ei tarvitse vieressä vahdata ja jää aikaa muullekin yhdessäololle tai kotitöille kuin kyökissä päivystämiselle. Hyvä idea on myös valmistaa seuraavan päivän ruoka illalla valmiiksi.

      Uunivuokaan voi heitellä kaikenlaista: lihat paloina tai suikaleina, perunat viipaleina, lohkoina tai suikaleina, porkkanat samoin ja sipulit renkaina, välillä purjosipulina tai sellerinä. Sekaan voi laittaa mausteet - meillä usein liemikuutio vesi, basilika, mustapippuri.

      Harvoin jaksan nähdä vaivaa makaronien erikseen keittämisessä ja jauhelihan ruskistuksessa erikseen (tuleepi tiskiä ja aikaa menee) ja munamaitoja tai kermaa en halua käyttää - ovat kaloripommeja tai suosin kevytversioita. Niistäkin saa hyvää helpolla. Pakastekasvikset vuokaan ja munamaito päälle mausteineen - nam.

      Kalan kanssa toimii uunissa sama juttu: pellille folioon käärittynä, folion sisässä mausteet ja kasvikset. Välimeren tapaan. Seiti tai vastaava menee vuo'assa siinä missä em. lihapalat tai suikaleet. Kalaa meillä syödään riittävästi ja usein. Kaikki tykkäävät ja tupla-annoksina henkilöä kohden yleensä.

      Riistalihaakin saamme pöydässä nauttia: paisti paistuu kasvisten kera uunissa vuoassa. Herkullista.

      Broilerin rintapalat, suikaleet tai koivet marinoimattomina menevät nekin uunivuoassa. Vesi riisi vain sekaan mausteiden kanssa. Kypsyy omia aikojaan.

      Lisäksi hyvä, korkeareunainen pannu sopii moniin wokkisovelluksiin: paellaan, risottoon, pyttis-muunnelmiin, pika-patoihin - välillä heitellään sekaan purkeista sieniä, hedelmiä, murskattuja tomaatteja jne. Kevyttä ja terveellistä.

    • helppoo..

      Öljyttyyn vuokaan ensin peruna-sipulisekoitusta, sitten paistettua ja maustettua jauhelihaa (valkosipulia, suolaa, pippuria ym. maun mukaan), jauhelihan päälle murustele koskenlaskija sulatejuustoa, sitten lopuksi perunaa niin että vuoka täyttyy. Päälle vielä koskenlaskijaa ja ruokakermaa.(Ite käytän valion 3 juustoa kermaa sitä tavallista kun teen ison annoksen.)
      Jauhelihan voi korvata vaikka nakeilla tai broilerilla. Saa olla uunissa sen tunnin ja 200 astetta niin että perunat on pehmenny kunnolla :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      94
      1719
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      232
      1453
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      88
      1331
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      65
      1005
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      921
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      908
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      898
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      864
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      842
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      809
    Aihe