Sähkön perusmaksu

Kallista on

Kilpailutin sähköyhtiöt. Nyt paikallinen sähköyhtiö veloittaa siirrosta ja toinen yhtiö kulutuksesta. Yllätyksekseni MOLEMMAT yhtiöt veloittavat laskusssaan perusmaksua - toinen 2 e/kk ja toinen 4,40 e/kk. Maksan siis perusmaksuja yhteenä 6,40/kk ! Järjetöntä. Jos ostaisin sähkön paikalliselta yhtiöltä, maksaisin vain yhden perusmaksun. Kun taloni ei edes lämpiä sähköllä, tuplaperusmaksut syövät sen erotuksen, minkä kilpailuttamisella voitin.

3

2508

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vesiputous

      Tässä asiassa on varmaan yhtiökohtaisia eroja. Meillä tulee sähkö ja siirto samasta yhtiöstä, ja laskulla on erikseen sekä sähkön että siirron perusmaksut. Ratkaisevaa tässä taitaa kuitenkin olla perusmaksujen kokonaissumma eikä lukumäärä.

    • @@@

      Myynnin perusmaksun saattaa joskus saada 0-hintaa, jos on jonkun sortin tarjous, mutta siirtohinnoittelussa en kyllä vielä ole 0-hintaiseen perusmaksuun törmännyt.

      Ihan mielenkiinnosta kysyn, mikä kahtaa olla paikallinen sähköyhtiösi, jos ottamalla sieltä sähkön kokonaissopimuksen säästäisit siirron perusmaksussa? Tuo meinaan olisi kyllä laitonta, ja siihen EMV hyvin pian puuttuisi, minkä vuoksi suuresti epäilen tuota.

      Lain mukaan sähköyhtiöiden on pidettä siirtomaksut ja sähkön myyntimaksut erillään, mikä on johtanut siihen, että kirjanpito näiden osalta on täytynyt eriyttää, eli siirtoyhtiön mahdollisella voitolla ei saa subventoida myyntipuolen tappioita, tämänkin vuoksi tuo kuullostaa kyllä hieman erikoiselta väitteeltä.

    • ajax88

      Sähkön säästöstä ei juuri hyödy. Mitä vähemmän käytät sitä korkeammaksi sähköyhtiö nostaa yksikköhintaasi. Eli lain puitteissa ne suosivat suurkuluttajia se siitä ilmaston muutoksesta.
      Kun ihmiset rupesivat säästämään sähköä niin sähköyhtiöt nostivat sähkönsiirron perus ja käyttömaksuja koska ne ovat alueellisesti monopoliasemassa eikä viranomaiset puutu tähän törkeään riistoon. Sähkölaskussa saattaa olla sähkön siirto jopa kaksinkertainen verrattuna sähkön kulutuksen kustannuksiin.
      Kuuluuko sähkövero maksaa myös sähkönsiirron perusmaksusta.
      Kaikkin niihin maksuihin jotka ovat ihmisille välttämättömiä ja jotka ovat monopolisoitu niin ettei niitä voi kilpailuttaa tulisi valtiovallan asettaa katto

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      198
      1562
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      123
      1298
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      53
      1077
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      72
      975
    5. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      52
      893
    6. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      58
      893
    7. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      106
      882
    8. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      45
      879
    9. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      850
    10. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      820
    Aihe