Sähkön perusmaksu

Kallista on

Kilpailutin sähköyhtiöt. Nyt paikallinen sähköyhtiö veloittaa siirrosta ja toinen yhtiö kulutuksesta. Yllätyksekseni MOLEMMAT yhtiöt veloittavat laskusssaan perusmaksua - toinen 2 e/kk ja toinen 4,40 e/kk. Maksan siis perusmaksuja yhteenä 6,40/kk ! Järjetöntä. Jos ostaisin sähkön paikalliselta yhtiöltä, maksaisin vain yhden perusmaksun. Kun taloni ei edes lämpiä sähköllä, tuplaperusmaksut syövät sen erotuksen, minkä kilpailuttamisella voitin.

3

2535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vesiputous

      Tässä asiassa on varmaan yhtiökohtaisia eroja. Meillä tulee sähkö ja siirto samasta yhtiöstä, ja laskulla on erikseen sekä sähkön että siirron perusmaksut. Ratkaisevaa tässä taitaa kuitenkin olla perusmaksujen kokonaissumma eikä lukumäärä.

    • @@@

      Myynnin perusmaksun saattaa joskus saada 0-hintaa, jos on jonkun sortin tarjous, mutta siirtohinnoittelussa en kyllä vielä ole 0-hintaiseen perusmaksuun törmännyt.

      Ihan mielenkiinnosta kysyn, mikä kahtaa olla paikallinen sähköyhtiösi, jos ottamalla sieltä sähkön kokonaissopimuksen säästäisit siirron perusmaksussa? Tuo meinaan olisi kyllä laitonta, ja siihen EMV hyvin pian puuttuisi, minkä vuoksi suuresti epäilen tuota.

      Lain mukaan sähköyhtiöiden on pidettä siirtomaksut ja sähkön myyntimaksut erillään, mikä on johtanut siihen, että kirjanpito näiden osalta on täytynyt eriyttää, eli siirtoyhtiön mahdollisella voitolla ei saa subventoida myyntipuolen tappioita, tämänkin vuoksi tuo kuullostaa kyllä hieman erikoiselta väitteeltä.

    • ajax88

      Sähkön säästöstä ei juuri hyödy. Mitä vähemmän käytät sitä korkeammaksi sähköyhtiö nostaa yksikköhintaasi. Eli lain puitteissa ne suosivat suurkuluttajia se siitä ilmaston muutoksesta.
      Kun ihmiset rupesivat säästämään sähköä niin sähköyhtiöt nostivat sähkönsiirron perus ja käyttömaksuja koska ne ovat alueellisesti monopoliasemassa eikä viranomaiset puutu tähän törkeään riistoon. Sähkölaskussa saattaa olla sähkön siirto jopa kaksinkertainen verrattuna sähkön kulutuksen kustannuksiin.
      Kuuluuko sähkövero maksaa myös sähkönsiirron perusmaksusta.
      Kaikkin niihin maksuihin jotka ovat ihmisille välttämättömiä ja jotka ovat monopolisoitu niin ettei niitä voi kilpailuttaa tulisi valtiovallan asettaa katto

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      295
      5505
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      71
      5069
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4176
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3850
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      43
      3504
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      89
      3133
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      73
      3016
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      42
      2197
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2138
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2088
    Aihe