no huh huh...täytyy taas ihmetellä kenen välkyn päästä tuokin idea on kotoisin?!Mitenköhän tuokin homma tulee pelaamaan?Lapsilta viedään tämän uudistuksen mukana kaikkea muutakin esim. taatusti vastavalmistettu ruoka,kotoisen tuoksuinen keittiö,ilo toimia "ruoka-apulaisena",varmaan ei enään leivotakkaan päiväkodin keittiössä yms.lukuisia muita tähän asti hyvin toimineita asioita.Ruokakin varmaan tarjoillaan kertakäyttöastioista,eihän keittiössä ole henkilökuntaa joka tiskaisi!!Jos olette tätä uudistusta vastaan niin käykää laittamassa nimenne adressiin joka löytyy netistä osoitteesta www.adressit.com/paivakotienomatkeittiot
Palmiastako päiväkodin "keittiö"???
-ihmettelijä-
151095
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
kohta kekarat roikkuu keskenään kun hoitajat on ulkoistettu ja lähin hoitaja on mahaba-saarilta eikä ymmärrä juuta ei jaata
Ensin ulkoistetaan sitten kilpailutetaan ja kun suomalainen ei enää halua alipalkattuna mitään keittiö-, hoito- tai kasvatustyötä tehdä, sitten palkataan, mistä halvimmalla saadaan.
Ihmetyttää vaan, mitä mahtaa liikkua talousihmisten pollassa siinä kohtaa, missä ajatellaan kansakunnan tulevaisuutta. Lapsiin, jos joihinkin, kannattaisi tässä maassakin laittaa kunnolla rahaa, että maa pysyisi kilpailukykyisenä.
En oikeasti tiedä, ketä tässä maassa kannattaa edes äänestää, kun tuntuu, ettei kukaan oikeasti ja kunnolla aja ihmisiin liittyviä asioita. Niitä ajetaan vastustamalla päätöntä ulkoistamis-ja kilpailuttamislinjaa, mikä keskittyy vain rahavarojen panttaamiseen, saituuteen ja itsekeskeiseen arvomaailmaan.
on siirrytty suuriin keskuskeittiöihin. Haikeana muistelen sitä aikaa,kun päiväkodissa työskennellessäni keittiössä hääräsi keittäjä ja keittiöapulainen. Ruoka oli taivallista, salaatit raikkaita, leivonnaisiakin tuli välillä välipalaksi ja päiväkahville. Valillä toteutimme teemaviikkoja ja lapset (sekä aikuiset) saivat vaikuttaa ruokalistaankin tietyssä määrin vaikka kaupungissa yhteiset sovitut listat olikin. Allergisten lasten ruuat olivat just sopivia, eikä epävarmoissa tapauksissa tarvinnut soitella ympäri kaupunkia että onkohan tämä nyt varmasti gluteenitonta.
No, ruoka on ollut suurkeittiöön siirtymisen jälkeenkin ihan ok,syömme nyt siis koko kaupungin kouluissa ja päiväkodeissa samaa sapuskaa, muttei niin namia kuin vanhaan hyvään aikaan.
Ainakin itselleni oli yllättävä tieto, että nyky systeemillä, kun päiväkotien omat keittiöt vielä toimivat Helsingissä, lasten päivittäinen ruokailu, sis. aamupala, lounas ja välipala, maksaa 69 senttiä/lapsi. Uskooko joku, että ulkoistetun palvelun kautta sen saa paljonkin halvemmalla? Ja jos saa halvemmalla, niin mistä se mahtaa sitten olla tehty?
Luulisi, että kaikkia veronmaksajia kiinnostaa, minkälaisia "uudistuksia" verorahoilla tehdään, mikä on oikeasti perusteltua ja mikä ei perustu ainakaan kunnollisiin laskelmiin.
Asiasta kiinnostunut voi lukea Kirkko ja kaupunki -lehden artikkelin aiheeseen liittyen:
http://www.usko.net/?newsid=4655&deptid=126&showmodul=20&languageid=3&news=1
meillä on ajat sitten ollut koulu ja päiväkotiruoka keskuskeittiöillä tehtyä. Edelleen tarvitaan jokaisessa yksikössä kuitenkin ihminen tekemään yhtä jos toista keittiössä. Useimmiten puurot tehdään itse ja leivät sun muut ja esillelaitto ja jakaminenkin on jonkun puuhaa. Astioista vauhkoaminen on aika tyhmää..
Lapset saavat ainakin täällä joko koulun keskuskeittiön kautta hyvää ja monipuolista ruoka ajonka hinta on kohtuullinen. Koulussa keitetään vielä potut joten ne on niin tuoreita kuin ylipäänsä kypsä ruoka nyt koskaan on. Päiväkoteihin ruoka tulee eri paikoista ja oman lapsemme päikkäriin sairaalan keittiöltä. Dieetit on kohdallaan ja monipuolisia ja edelleen ateriat pääosin maukkaita ja hinnaltaan sopivia.
Eri kunniss aja saman kunnan eri yksiköissä on tehty kautta aikojen erihintaisia ruokia. Asiasta oli jotain tutkimustakin viimevuoden puolella lehdessä ja telkussa. Jossain jälkkäri kuului samanhintaiseen ruokaan kun muualla vain perustavara jne. Hinnatkin heitteli kamalasti eri paikoissa. Tuolla yllä mainitulla 69centillä ei kyllä tehdä edes yhtä lämmintä ateriaa missään, tosin lasten annos on niin pieni, että sikäli voi toteutua..
..ruuan hinnasta vissiin ollut kyse???Vai vaikuttaako se esim. päivähoitomaksujen suuruuteen jos ruoka teetetään jostain halvemmalla,tuskinpa!!Nyt on kyse siitä että suurin osa vanhemmista EI halua että ruoka kuljetetaan jostain ties mistä ja vanhemmat haluaa että päiväkodissa on oma keittiö,tutut keittäjät ja kodinomainen ilmapiiri.
aterian hinnasta oli jossakin kirjoituksessa, että se on pienessä keittiössä halvempi ja linkki eteenpäin. Toisaalta rahastahan tässä on kyse. Ateria maksaa tietyn verran ja se on yksi osa kunnan menoja niin päivähoidossa kuin koulussakin eikä edes mikään ihan pieni osa. Eri paikoissa asia on hoidettu erilailla, mutta täällä ainakin koulu tavallaan ostaa ruuan niin sen normiaterian kuin dieetitkin jotka saattavat olla hyvinkin kalliita. Aterioiden osuus ja esim opetusmateriaalin osuus budjetissa on varmaan arvaat miten päin??
Vanhempien luulisi olevan kiinnostunut niistä kunnallisveroista ja samalal siitä mihin niitä käytetään.
Haluta aina saa, mutta kannattaa myös miettiä haluaako haluamisen vuoksi vai muutoksen takia vastustaa sitä vai mikä on homman idis. Omien lasteni kohdalla tilanne on todella hyvä ja kun jossain vaiheess aruoka tehtiin koulussa paikanpäällä niin sen laatu oli huomattavsti heikompi ravitsemuksellisesti. Ja kuten sanoin ei se keittäjä sieltä mihinkään katoa sen työ vaan muuttuu jollain tapaa eikä ne päikkäritkään voi olla ilman keittiötä kokonana..
Vähän ihmettelen sitä, että moiseen aletaan vasta nyt eikä jo ajat sitten.
Ps. kumiperunoita oli tuossa välillä kyllä kun toimittaja oli toinen ja silloin on ihan sama kuka ne keittää kun vika on raaka-aineissa.
vaikuta olevan suoranaisesti säästämisestä, siis veronmaksajien kukkaron kevennyksestä. Se käy ilmi kaupungin omista asiakirjoista.
Mielestäni Hesarissa oli mainio mielipidekirjoitus la 3.3.2007 siitä, että aikuiset saavat esimerkiksi työpaikoillaan mitä monipuolisinta ruokaa tuoreista raaka-aineista, jonka tarjoamista työnantaja yleensä tukee. Miten ihmeessä aikuiset ihmiset haluavat tuoretta ja hyvää ruokaa itselleen, mutta lapset voivat ihan huoletta syödä mitä vaan lämmiteltyä ja kuskattua pöperöä, kunhan halvalla saadaan. Kyllä minä ainakin ostan myös kotiin mieluummin tuoreita raaka-aineita ja valmistan niistä lapselleni aterioita, kun tarjoan joka päivä lämmitettyä ruokaa.
Tässä yhteiskunnassa kyllä vouhotetaan aikuisten ruokailutottumusten parantamisen puolesta, mutta ei nähdä sitä, että juuret on kyllä lapsuudessa ja siinä, mihin on lapsena totuttu. Miksei täällä koskaan veronmaksajat ala perätä sellaisia palveluja, mitä niillä rahoilla kuuluisi saada yhteiskunnan taholta. Tämä yhteiskunta on tällä hetkellä rikkaampi, kuin koskaan ja silti halutaan vaan heikentää perus asioiden saatavuutta.
Ne Berlusconin ja Chiracin taannoiset lipsaukset suomalaisesta ruokakulttuurista pitivät kyllä ihan paikkansa pohjimmaiselta sanomaltaan. Ruoalla ei ole suomalaiselle mitään muuta merkitystä, kuin se, että siitä saa tarpeeksi kaloreita.
ps. kun olin töissä päiväkodissa, n. 5 vuotta sitten, saimme aivan mielettömän hyviä kuoriperunoita ruuan kanssa. Sellaisia pitäisi olla saatavilla joka päiväkodissa. Enkä usko, että päiväkodissa keitetyt kuoriperunat tulevat sen kalliimmiksi, kuin puolivalmiina, muoviin pakattuina kuskatut kumiperunat, jotka lämmitetään koululla ja kuljetetaan päiväkotiin ehkäpä taas kuumennettaviksi.
luulenpa, että missään ei kyllä enää lämmitetä sitä ruoka avaan se kuljetetaan lämpöastioissa ja on perillä liki yhtä kuumaa kuin hellalla ja siitä jaetaan nälkäisille. Itseasiassa laadunvalvontaa pitäisi olla joka paikassa niin ettei ruuan lämpötila pääse tippumaan liian alhaiseksi jolloin pilaantumisprosessi alkaa.
Suurkeittiöille kuljetetaan ruokaa ellei päivittäin niin ainakin kahdesti viikossa sillä säilytystilojen pitää olla muutoin mahdottomat. Jos ruuan tuoreutta mittaa ajalla kaupasta kotiin ja suuhun, niin ok, mutta tukusta se ruoka menee ensin kauppaan ja sitten sinulle. Suurkeittiölle ruoka menee suoraan tukusta eli on paljon tuorempaa..
Juuri missään ei ol ekuoriperunoita joten senkin suhteen on ihan sama ,missä ne keitetään.. Itse kaipaan kuorittavi apottuja ja niin tekee lapsenikin vaikka kuorettomatkin saattavat oll aaivan hyviä niin on niissä silti selvä ero..
Lasten aterioissa ja työmaaruokailuss aon iso ero. Se on aterian hinta. Jo euron erolla saadaan aivan eritasoista raaka-ainatta peliin esim kasvisten osalta.
En siis ole mikään Palmian puolesta puhuja, mutta ehkä tuo intoilu kaipa ahieman realiteetteja peliin välillä?
Ei ne ruokatottumukset ole ruuan valmistuspaikasta kiinni jos lopputulos on kotiruuan kaltaista ravintoa, ne tottumukset kun on aika pitkälle opittu kotona ja opitaan edelleen.
Meillä on lapsilla ollut pienenä paljon ruoka-ainerajoituksia ja voin sanoa että kun tarhan oma keittiö loppui ja ruoka alkoi tulla suuremmasta keittiöstä, niin dietti alkoi toimia sata kertaa paremmin.
Suuressa keittiössä on erikseen valmistajat allergiaruuille ja he myös osaavat asiansa.
...en nyt oikein usko että ruoka paranis jos se tulee isosta keittiöstä,jo pelkkä pitkä matka keittiöstä ruokapöytään on todella huono juttu!Ja sitten vielä vaarana ruokamyrkytykset yms. kun ruokaa tehdään "massatuotantona" ja mitä ruoka-ainerajoituksiin tulee niin kyllä pienet keittiöt niistä huolehtii moitteettomasti,näin ainakin meillä.Omalla lapsellani ei onneksi ole mitään rajoituksia ruuan suhteen mutta ryhmässä on tyttö joka on lähestulkoon a:sta ö:hön kaikille ruoka-aineille allerginen ja hengissä on vieläkin oman keittiön sapuskoilla;)
pelkästä ruuasta ja sen tekijöistä. Ainakin on kyse siitä, että vanhemmilta ei kysellä tällaisia muutoksia valmisteltaessa etukäteen yhtään mitään. Kaupunki vaan teettää kyselyitä itse valitsemilleen tahoille ja sitten valmistelee sen suuntaisia päätöksiä, kun sopii milloinkin poliittiseen linjaan. Ajatuksena ei ole se, mitä lapsi saa.
Helsingin kaupungin kohdalla on tehty laskelmia ja ainakaan itse en näe säästöä lukemani dokumentin pohjalta nykyisin lapseni päiväkodissa hyvin toimivan ja suunnitellun järjestelmän suhteen. Tämä todetaan myös kaupungin taholta laaditussa dokumentissa. Säästöä tulee, jos päivähoito ja koulu toimivat samassa yksikössä ja ruokaa ei jouduta kuljettamaan. Sen sijaan näen sen, että kun näitä palveluja aletaan ulkoistaa, kohta niitä aletaan myös kilpailuttaa ja sitten valitaan halvinta. Kilpailuttaminen on käsittääkseni lakisääteistä, jos noudatetaan EU-normeja.
Nämä muutokset ovat myös iso vyyhti. Ruokahuollon muutokset liittyvät päiväkodin johtajien vastuualueisiin. Ja kun nyt tehdään samaan aikaan muutosta, missä aiemmin yhden päiväkodin johtajasta tehdään 2-3 päiväkodin johtaja, on selvää, että johtaja ei halua vastuulleen ruokahuollonkin pyörittämistä, kun hoito- ja kasvatushenkilökunnan ja lasten asioissa riittää enemmän, kuin tarpeeksi. Mutta tässä kohtaa johtajat kyllä ovat menneet halpaan, jos kannattavat ruokahuollon ulkoistamista. Kyllä se on edelleenkin johtajan vastuulla, miten ruokahuolto ja siivous pelaa, oli se palvelu ulkoistettu tai ei.
Tässä kaikessa on kyse puhtaasti siitä, että lapsiperheille suunnattuja palveluita heikennetään eri toimintoja yhdistelemällä taloudellisista lähtökohdista. Kyse ei ole siis vain ruuan laadusta ja hinnasta, vaan isommasta kokonaisuudesta. Ja se tulee varmasti jatkossa vaikuttamaan lasten elämään.
Tampereella on menty siihen että päiväkotien ja koulujen ruoan valmistus on keskitetty isoihin laitoskeittiöhin mistä se lähetään useanpaan pisteeseen autokuljetuksella. Ruoka on pisteeseen tultaessa usein jo ollut tunnin lämpölaatikossa !!
Sitten se laitetaan lämpölevylle jossa se on toisen tunnin ennen ruokailun alkamista. Allergiat menee monen käden kautta jolloin virhe mahdollisuudet kasvaa puhumattakaan kiireestä mikä keittiöhenkilökuntaan kohdistuu.
Keittiön työtunteja ja henkilökuntaa vähenetään( ja heitellään paikasta paikkaan) sen minkä ehditään ! Pomoja kyllä on entisen 2-3 lisäksi tullut varmaan 20..on johdonassistenteja ym. Kiinnostaisi vain tietää koska tällä menetelmällä alkaa sitä voittoa tulla??? Onhan pomojen palkka aika rutkasti suurenpi kuin tavallisen duunarin.
Päiväkodeissa ei ole enää keittiötä vaan liikelaitoksen tuloksellinen piste jonka ainut päämäärä on tuottaa voittoa.
Lapsien kanssa leipomiset, kotoinen keittiö, ruoka-apulaiset on nyt jo menneen talven lumia.
Ei näytä kyllä Helsingin kaupungin esityksenkään mukaan olevan mistään säästöstä kyse, kun tällaista ryhdytään tekemään.
Nämä ovat poliittisia linjauksia. Ja jos halutaan yrittäjille tuloja, niin näin toimitaan.
Siinä vaan ei mietitä ollenkaan niitä ihmisiä, jotka niitä palveluja käyttävät, saatika sitten terveellisyyteen, ekologisuuteen tms. liittyviä seikkoja.
Muutokset vaikuttavat viattomilta ja jos niitä vastustaa, niin saa helposti kuulla, että "maailma vaan muuttuu ja siihen kannattaa vaan sopeutua, oletpa hölmö, kun et tajua". Ei minusta kannata sopeutua kalliisiin huononnuksiin ihmisten arkielämässä. Ainakin minua kiinnostaa se, mitä veron maksajana saan. Ja haluaisin ainakin lapselleni tarjota parempaa. Jos rahat käytetään järkevästi, sitä parempaa saa nykyisilläkin maksuilla.
ja siksi tätä "ääneen" ihmettelin tällä palstalla.Pitänee varmaan tulevaisuudessa toimittaa omat pöperöt päiväkotiin jotta tietää mitä reittiä ruoka kulkee??En voi muuta sanoa kuin huh,huh ja toivottaa päättäjille järkeä päähän!!!!