Missä kisataktiillaa?

Missä on paikka jossa voisi oppia kisataktiikkaa, sääntöjä ym?

Onko jotakin pursiseuraa tms. joka järjestää kursseja?

Entä Urheiluveneyhdistys?

Kuka tietää?
9725
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Missä kisatakTIILLAA opetetaa.

Äänestä
  • omasta puilesta viitun kylä. Vaihta nut vasen kasi - kuin kavisi napurin rouva laittamasa. Huva mieli

    Äänestä

on julkaissut Ilmo Hassisen kirjasen "Kilpapurjehdustaktiikkaa, purjeiden virityksen teoriaa ja käytäntöä"

Kyseleppä Oulusta.

Äänestä

Tälläsia seurat ja vastaavat järjestelee aina silloin tällöin. KoPulla on yleensä ollut yksi tilaisuus keväisin. Muutkin seurat on järjestäneet ja kaupalliset koulutkin mainostaa kilpakursseja.

http://www.fe83.org/forum/viewtopic.php?t=1238

Että kyllähän noita löytyy jos vähän viitsii etsiä.

Äänestä

http://www.plaanaa.com/phpBB/ foorumilla pääset alkuun, varmasti. Ellet löydä mitään aloita uusi aihe niin jo tulee asiallisia vastauksia.

Äänestä

Lainaa vaikka kirjastosta BENG O. Hultin kirja "Kilpapurjehdussäännöt selkeiksi". On paljon helpompi käsittää sääntöjä, kuin lukea sääntökirjaa. Tosin osa säänöistä on muuttunut senjälkeen kun kirja on tehty, mutta kuitenkin.
Ensin on tunnettava säännöt, jotta voi laatia jotain taktiikkaa.
Ja sitten vain harjoittelemaan ja harjoittelemaan vaikka seuran arki kilpailuihin.

Äänestä
  • on täällä mitä on, kun kisataktiikastakin suurin osa on toisten kiusamista.

    Racereille pitäisi olla oma osasto jossa olisi sääntöjen mukainen velvollisuus vittuilla koko ajan muille. Sais sit muut keskutella rauhassa.

    Äänestä

  • että kirjoittelu kirjoitti:

    on täällä mitä on, kun kisataktiikastakin suurin osa on toisten kiusamista.

    Racereille pitäisi olla oma osasto jossa olisi sääntöjen mukainen velvollisuus vittuilla koko ajan muille. Sais sit muut keskutella rauhassa.

    Yksi tässä säikeessä tuntui olevan jotenkin v---lunhaluinen, eikä se ollut kukaan kilpaa purjehtivista. Jos luulee kisataktiikan olevan pääosin muiden kiusaamista, ei luultavasti koskaan ole kilpaillut, ainakaan asiansa osaavassa miehistössä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


oppimaan kirjoitti:

Missä on paikka jossa voisi oppia kisataktiikkaa, sääntöjä ym?

Onko jotakin pursiseuraa tms. joka järjestää kursseja?

Entä Urheiluveneyhdistys?

Kuka tietää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu