Lain varjon alla

karkoittaja

Pyhä Henki on meidän puolesta, (myös adventistien) hyväksi nähnyt että riittää kun elämme vain
lain varjon alla.(varjo tulevasta)
Kolme kohtaa seremonialain puolelta ja yksi moraalilain puolelta on noudatettava.

Tämä on tarkoitettu muille kuin Israelin eksyneille lampaille, siis meille jotka olemme Daavidin temppelin rakentajia, joilla laki on jo sydämessä ja usko että pelastumme vai Kristuksen armosta.

Apt.15
19 Tästä syystä ei mielestäni pidä hankaloittaa niiden elämää, jotka vieraista kansoista kääntyvät Jumalan puoleen.

28 Pyhä Henki ja me olemme nähneet hyväksi, ettei teidän kannettavaksenne pidä panna mitään taakkaa. Annamme ainoastaan nämä välttämättömät ohjeet:
29 karttakaa epäjumalille uhrattua LIHAA, samoin VERTA ja sellaista LIHAA, josta ei ole VERTA LASKETTU, sekä HAUREUTTA. Kun näitä vältätte, kaikki on kohdallaan. Voikaa hyvin."


Tämä Apt.15 kerrottu kohta on Pyhän Hengen vuodatuksen jälkeen meille annettu ilmoitus joka kronologisesti on oikeampaa verrattuna VT:n lain ja UT:n aikaan jolloin Pyhää Henkeä ei vielä ollut vuodatettu.

4

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • epäjumalille

      uhrattua lihaa onko sitä olemassakaan enää,joten se ei ole voimassa enää meihin nähden, no veri sitä pitäis karttaa, ja liha josta ei ole veri laskettu,eipä ole uskoville pakanoille paljon neuvoja taivastiellä, voi sitä Raamatun selitystä on sitä kaikenlaista.

      • huonosti

        opit siellä Toivonlinssa kirjoittamaan? Jo on oppi kuralla!


      • eretyä
        huonosti kirjoitti:

        opit siellä Toivonlinssa kirjoittamaan? Jo on oppi kuralla!

        kun en ole Toivonlinnassa koskaan käynytkään enkä suomessakaan lähes 40vuoteen joten kyllä et nyt arvannut minun huonoa kirjoitustaitoa, oppi ei siitä huolimatta ole kuralla vaikka en ole Toivonlinnassa ollut.


    • "Pyhä Henki on meidän puolesta, (myös adventistien) hyväksi nähnyt että riittää kun elämme vain
      lain varjon alla.(varjo tulevasta)
      Kolme kohtaa seremonialain puolelta ja yksi moraalilain puolelta on noudatettava."

      Voihan näinkin olla, että Jumala on valinnut tietyn ryhmän kitumaan lain alla. Yleissääntö kuitenkin on, että Hän on vapauttanut Jumalan lapset kirkkauden vapauteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2236
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      104
      1664
    3. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      82
      1337
    4. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      128
      1333
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      117
      1236
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      61
      1091
    7. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      61
      1067
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      1027
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      952
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      824
    Aihe