Terve,
Onkos kellään kokemusta et voiko CTEK lisälaturin asentaa autoon ja vieläpäs niin ettei se aiheuta ongelmia elektroniikalle (valmistaja lupaa ettei aiheuta ongelmia). Tarkoitus olisi et kovilla pakkasilla olisi roikka seinässä ja webasto saisi olla päällä pidemmänkin aikaa kerralla. Nyt 25 asteen pakkasella ei lähe webasto ollenkaan käyntiin. Onhan defallakin lisälatureita eli kerto miten olet ratkaissut oman auton lämmityksen. Kiitos ennakkoon asiallisista kommenteista!
BMW 530 (E39) - lisälaturi webastoa varten
35
5814
Vastaukset
- pidäkkään toimia kylmässä
>Nyt 25 asteen pakkasella ei lähe webasto ollenkaan käyntiin.<
BMW:n webasto on ohjelmoitu siten, ettei se toimi kovilla pakkasilla. Taitaa raja olla jossain -20 asteen tietämillä.
Kerrassaan upeaa saksalaista insinöörilogiikkaa!- 530DA
Heh, mikähän tuollaisenkin ajatuksen taustalla on? Webaston ei pidä käydä alle -20 asteisessa lämpotilassa.
Keskustelun aloittajalle vastaisin että kyllä kannattaa hankkia ctek, ja nimenomaan 7A:n versio. Se ei sotke sähköjärjestelmää ja sitä voi pitää tosiaankon päällä varmistamassa että akku jaksaa syöttää webastoa. BMW:n oma automatiikka tarkkailee akkujännitettä webaston käydessä ja kovilla pakkasilla käy niin että akkujännite laskee liian alas, jolloin webasto sammuu. Mielestäni jänniteraja on liian ylhäällä, sillä kuitenkin akku jaksaa jäykän koneenkin käynnistää vaikka webasto ei käy! Siis ei ole mitään pakkasrajaa, vaan kyse on akun jänniterajasta!!! - tietämättömiä urpoja
530DA kirjoitti:
Heh, mikähän tuollaisenkin ajatuksen taustalla on? Webaston ei pidä käydä alle -20 asteisessa lämpotilassa.
Keskustelun aloittajalle vastaisin että kyllä kannattaa hankkia ctek, ja nimenomaan 7A:n versio. Se ei sotke sähköjärjestelmää ja sitä voi pitää tosiaankon päällä varmistamassa että akku jaksaa syöttää webastoa. BMW:n oma automatiikka tarkkailee akkujännitettä webaston käydessä ja kovilla pakkasilla käy niin että akkujännite laskee liian alas, jolloin webasto sammuu. Mielestäni jänniteraja on liian ylhäällä, sillä kuitenkin akku jaksaa jäykän koneenkin käynnistää vaikka webasto ei käy! Siis ei ole mitään pakkasrajaa, vaan kyse on akun jänniterajasta!!!>Siis ei ole mitään pakkasrajaa, vaan kyse on akun jänniterajasta!!! <
Soita jurpo huoltoon, jos et usko. Ei maksa paljoa ja saat sinäkin semmoisen vastauksen että uskot. Turhaan sinä täällä vauhkoat, jos ei ole tietoa taustalla! BMW:n webasto on nimenomaan ohjelmoitu niin, ettei se toimi kovemmilla pakkasilla. - -20 astetta!
Soitin merkkiliikkeeseen. Sanoivat että lohkolämmitintä asentamaan, BMW:n webasto ei toimi alle 20 asteen pakkasella. Suosittelivat webaston jättämistä normaali käyttötarkoitusta varten eli lisälämmittimeksi.
- 530DA
-20 astetta! kirjoitti:
Soitin merkkiliikkeeseen. Sanoivat että lohkolämmitintä asentamaan, BMW:n webasto ei toimi alle 20 asteen pakkasella. Suosittelivat webaston jättämistä normaali käyttötarkoitusta varten eli lisälämmittimeksi.
Mutta, miten on mahdollista että webasto toimii hienosti kovemmillakin pakkasilla jos vain akku on latingissa? Nimenomaan ctek:n avustuksella ylläpitolatauksessa. Kokemusperäisesti voin siis suositella lisälaturia. Ennen apulatausta webasto toimi siten että kävi ehkä noin 10 minuuttia ja sammui kun akkujännite laski. Akusta menee noin 15A:n virta ja alle 20 asteessa se on akulle kova paikka. Olisiko sitten mahdollista että on mallikohtaisia eroja?
Tuohan on nimenomaan juuri vakiovastaus, kun kysyy huollosta tuota webaston ajastimen koodausta. Ei edes aina suostuta tekemään. Onnettoman säteilylämmittimen myynti ja asennus on huomattavasti tuottoisempaa liiketoimintaa!
Miksi webaston käyttöön olisi tuollainen -20 asteen raja tehty, jos lämmitintä ei edes ole tarkoitettu käytettäväksi? - asentaja..
530DA kirjoitti:
Mutta, miten on mahdollista että webasto toimii hienosti kovemmillakin pakkasilla jos vain akku on latingissa? Nimenomaan ctek:n avustuksella ylläpitolatauksessa. Kokemusperäisesti voin siis suositella lisälaturia. Ennen apulatausta webasto toimi siten että kävi ehkä noin 10 minuuttia ja sammui kun akkujännite laski. Akusta menee noin 15A:n virta ja alle 20 asteessa se on akulle kova paikka. Olisiko sitten mahdollista että on mallikohtaisia eroja?
Tuohan on nimenomaan juuri vakiovastaus, kun kysyy huollosta tuota webaston ajastimen koodausta. Ei edes aina suostuta tekemään. Onnettoman säteilylämmittimen myynti ja asennus on huomattavasti tuottoisempaa liiketoimintaa!
Miksi webaston käyttöön olisi tuollainen -20 asteen raja tehty, jos lämmitintä ei edes ole tarkoitettu käytettäväksi?Webasto on BMW:ssä ja muissakin tehtaalta tulevissa ainoastaan edesauttamassa moottorin nopeaa lämpiämistä.
Eu normeissa on aikaraja jonka jälkeen moottorin pakokaasuarvot on oltava rajoituksien mukaiset. Moottori ei kykyne itse lämpiämään riittävän nopeasti ja tätä varten on erilaisia lämmitys ratkaisuja. Saksalaiset käyttää "Webastoa" myös sähkölämmitystä käytetään.
Jälkiasennuswebasto toimii sitten kylmemmässäkin. - 530DA
asentaja.. kirjoitti:
Webasto on BMW:ssä ja muissakin tehtaalta tulevissa ainoastaan edesauttamassa moottorin nopeaa lämpiämistä.
Eu normeissa on aikaraja jonka jälkeen moottorin pakokaasuarvot on oltava rajoituksien mukaiset. Moottori ei kykyne itse lämpiämään riittävän nopeasti ja tätä varten on erilaisia lämmitys ratkaisuja. Saksalaiset käyttää "Webastoa" myös sähkölämmitystä käytetään.
Jälkiasennuswebasto toimii sitten kylmemmässäkin.Eli lisälämmitin riittävään lämmöntuottoon. Olisiko syy tosiaan päästömääräykset? Kun webasto tohottaa, niin siitä kyllä on päästörajat kaukana takana!! On se katku sellaista kuin vanhoissa kuorma-autoissa. Olisiko webasto vain varmistamassa riittävän lämpötilan moottorille ja sisätilaan kovilla pakkasilla?
Alkuperäisenkin webaston saa toimimaan kuten jälkiasennuswebaston, eli mitään auton omia ajastimia/tarkkailupiirejä ei silloin käytetä. Irroitetaan webasto väylältä ja ojhataan esim releellä/lisäajastimella "manuaalisesti". Näin webasto tohottaa vaikka akun tyhjiin. - tämäkin ominaisuus?
530DA kirjoitti:
Eli lisälämmitin riittävään lämmöntuottoon. Olisiko syy tosiaan päästömääräykset? Kun webasto tohottaa, niin siitä kyllä on päästörajat kaukana takana!! On se katku sellaista kuin vanhoissa kuorma-autoissa. Olisiko webasto vain varmistamassa riittävän lämpötilan moottorille ja sisätilaan kovilla pakkasilla?
Alkuperäisenkin webaston saa toimimaan kuten jälkiasennuswebaston, eli mitään auton omia ajastimia/tarkkailupiirejä ei silloin käytetä. Irroitetaan webasto väylältä ja ojhataan esim releellä/lisäajastimella "manuaalisesti". Näin webasto tohottaa vaikka akun tyhjiin.>Alkuperäisenkin webaston saa toimimaan kuten jälkiasennuswebaston, eli mitään auton omia ajastimia/tarkkailupiirejä ei silloin käytetä. Irroitetaan webasto väylältä ja ojhataan esim releellä/lisäajastimella "manuaalisesti". Näin webasto tohottaa vaikka akun tyhjiin. <
Väyläpinnin kun irrottaa niin lakkaapa sitten sisäpuhallukset ym kiertovesipumput toimimasta ... Eli käy niin kauan kun rupeaa kiehumaan. Just joo, preemiumia tämäkin !!! - 530DA
tämäkin ominaisuus? kirjoitti:
>Alkuperäisenkin webaston saa toimimaan kuten jälkiasennuswebaston, eli mitään auton omia ajastimia/tarkkailupiirejä ei silloin käytetä. Irroitetaan webasto väylältä ja ojhataan esim releellä/lisäajastimella "manuaalisesti". Näin webasto tohottaa vaikka akun tyhjiin. <
Väyläpinnin kun irrottaa niin lakkaapa sitten sisäpuhallukset ym kiertovesipumput toimimasta ... Eli käy niin kauan kun rupeaa kiehumaan. Just joo, preemiumia tämäkin !!!>Väyläpinnin kun irrottaa niin lakkaapa sitten sisäpuhallukset ym kiertovesipumput toimimasta ... Eli käy niin kauan kun rupeaa kiehumaan. Just joo, preemiumia tämäkin !!!<
Onneksi järjestelmä ei ole ihan näin simppeli :-) - tekniikkaa bemarissa
530DA kirjoitti:
>Väyläpinnin kun irrottaa niin lakkaapa sitten sisäpuhallukset ym kiertovesipumput toimimasta ... Eli käy niin kauan kun rupeaa kiehumaan. Just joo, preemiumia tämäkin !!!<
Onneksi järjestelmä ei ole ihan näin simppeli :-)>Onneksi järjestelmä ei ole ihan näin simppeli :-)<
Kuvitellaanpa seuraava tilanne: olet irroittanut webaston x1-liittimestä väyläpinnin (muistaakseni no 3 tai 6?) ja pakko-ohjaat webaston päälle syöttämällä jännitteen pinniin 1. Mikä tällöin herättelee auton vesikiertoventtiilit ja ilmastoinnin puhalluksen eloon?
Vastaus on, että ei mikään! Webasto kyllä käynnistyy, kunnes kiehumissuoja katkaisee lämmitystoiminnon suurempien tuhojen varalta.
Tämä tietysti siinä tapauksessa, että auto on uudempaa väylätekniikalla varustettua mallia (-99 ylöspäin). - e39 540i
tietämättömiä urpoja kirjoitti:
>Siis ei ole mitään pakkasrajaa, vaan kyse on akun jänniterajasta!!! <
Soita jurpo huoltoon, jos et usko. Ei maksa paljoa ja saat sinäkin semmoisen vastauksen että uskot. Turhaan sinä täällä vauhkoat, jos ei ole tietoa taustalla! BMW:n webasto on nimenomaan ohjelmoitu niin, ettei se toimi kovemmilla pakkasilla.kyllä mulla toimii webasto yli kolmenkymmenen asteen pakkasillakin.Mikä helvetin logiikka siinä on että webasto olisi ohjelmoitu niin,ettei se toimi kun sitä eniten tarvii?
- tekniikkaa sinulla?
e39 540i kirjoitti:
kyllä mulla toimii webasto yli kolmenkymmenen asteen pakkasillakin.Mikä helvetin logiikka siinä on että webasto olisi ohjelmoitu niin,ettei se toimi kun sitä eniten tarvii?
>kyllä mulla toimii webasto yli kolmenkymmenen asteen pakkasillakin.Mikä helvetin logiikka siinä on että webasto olisi ohjelmoitu niin,ettei se toimi kun sitä eniten tarvii?<
Sinun autosi taitaa olla niin vanha, ettei siinä ole vielä väylätekniikkaa? Vanhemmat varmaan toimivatkin niin kuin pitääkin, mutta uudemmat eivät! - 530DA
tekniikkaa bemarissa kirjoitti:
>Onneksi järjestelmä ei ole ihan näin simppeli :-)<
Kuvitellaanpa seuraava tilanne: olet irroittanut webaston x1-liittimestä väyläpinnin (muistaakseni no 3 tai 6?) ja pakko-ohjaat webaston päälle syöttämällä jännitteen pinniin 1. Mikä tällöin herättelee auton vesikiertoventtiilit ja ilmastoinnin puhalluksen eloon?
Vastaus on, että ei mikään! Webasto kyllä käynnistyy, kunnes kiehumissuoja katkaisee lämmitystoiminnon suurempien tuhojen varalta.
Tämä tietysti siinä tapauksessa, että auto on uudempaa väylätekniikalla varustettua mallia (-99 ylöspäin).Joo niinhän se tietenkin on.Ei väylää pois oteta. Onhan sieltä se paluuohjaus mainitsemillesi jutuille. Idea siis että webaston käyntiä ohjataan ulkoisesti.
Ulkoisesti ohjaamalla tai oman ajastimen kautta, kunhan akku on kunnossa niin pelaa ja lämmittää. Omani myös alle -20 ilman tuota 1-nastan pakko-ohjausta. - mulla toimii
-20 astetta! kirjoitti:
Soitin merkkiliikkeeseen. Sanoivat että lohkolämmitintä asentamaan, BMW:n webasto ei toimi alle 20 asteen pakkasella. Suosittelivat webaston jättämistä normaali käyttötarkoitusta varten eli lisälämmittimeksi.
Tuli kokeiltua tossa kun pakkaset oli 26 astetta ja hyvin toimi bmw:n oma webasto. Mulla on tosin vuosi sitten ostettu muistaakseni 110 ah kokoinen akku, voi olla et on isompikin. Aina on wbasto lähtenyt käyntiin. Auto on jo tosin 7 vuotta vanha, et en tiedä miten noissa uusissa bemuissa on.
- SUV X5
-20 astetta! kirjoitti:
Soitin merkkiliikkeeseen. Sanoivat että lohkolämmitintä asentamaan, BMW:n webasto ei toimi alle 20 asteen pakkasella. Suosittelivat webaston jättämistä normaali käyttötarkoitusta varten eli lisälämmittimeksi.
Webasto toimii pakkasella ja jo lämmpöasteillakin tarvittaessa ja käynnistty -30 asteessakin vaivatta jos akku on kunnossa. CTEK-laturia voi käyttää lyhyitä matkoja jatkuvasti ajettaessa kovilla pakkasilla, kun akku ei ehdi latautua ajossa. Omat kokemukset ovat käyttökokemuksia eikä huhuja.
- garppinen
tekniikkaa sinulla? kirjoitti:
>kyllä mulla toimii webasto yli kolmenkymmenen asteen pakkasillakin.Mikä helvetin logiikka siinä on että webasto olisi ohjelmoitu niin,ettei se toimi kun sitä eniten tarvii?<
Sinun autosi taitaa olla niin vanha, ettei siinä ole vielä väylätekniikkaa? Vanhemmat varmaan toimivatkin niin kuin pitääkin, mutta uudemmat eivät!Älkää sekottako ajastettavaa webastoa ajowebastoon, se ei todellakaan lähde käyntiin alle kahdenkympin pakkasissa!
- olkaa vaan urpoja
garppinen kirjoitti:
Älkää sekottako ajastettavaa webastoa ajowebastoon, se ei todellakaan lähde käyntiin alle kahdenkympin pakkasissa!
BMW:n alkuperäisessä Webastossa EI TODELLAKAAN ole mitään pakkasrajaa, vaan jänniteraja (joka on hiemna liian tiukka silloin kun on ehjä akku). Ihan sama mitä huolto sanoo, tämä on fakta. Ja sama Webasto toimii ajonaikanakin pakkasesta huolimatta (en ole itse tosin ajanut alle -37 asteessa).
- 530DA
olkaa vaan urpoja kirjoitti:
BMW:n alkuperäisessä Webastossa EI TODELLAKAAN ole mitään pakkasrajaa, vaan jänniteraja (joka on hiemna liian tiukka silloin kun on ehjä akku). Ihan sama mitä huolto sanoo, tämä on fakta. Ja sama Webasto toimii ajonaikanakin pakkasesta huolimatta (en ole itse tosin ajanut alle -37 asteessa).
Olisikohan noi webaston pakkasrajan määrittelijät ja säteilylämmittimen suosittelijat oikeasti jonkun BMW-huollon "soluttautujia"?
On vähän sellainen ääni kellossa!
Tuon jänniterajan tiukkuuden olen itsekkin todennut. Vaikka webasto ei jaksä käydä kun akkujännite on muka liian alhainen niin kyllä akku kuitenkin jaksaa vääntää kylmänkin koneen käyntiin. - Kiitoksia
530DA kirjoitti:
Heh, mikähän tuollaisenkin ajatuksen taustalla on? Webaston ei pidä käydä alle -20 asteisessa lämpotilassa.
Keskustelun aloittajalle vastaisin että kyllä kannattaa hankkia ctek, ja nimenomaan 7A:n versio. Se ei sotke sähköjärjestelmää ja sitä voi pitää tosiaankon päällä varmistamassa että akku jaksaa syöttää webastoa. BMW:n oma automatiikka tarkkailee akkujännitettä webaston käydessä ja kovilla pakkasilla käy niin että akkujännite laskee liian alas, jolloin webasto sammuu. Mielestäni jänniteraja on liian ylhäällä, sillä kuitenkin akku jaksaa jäykän koneenkin käynnistää vaikka webasto ei käy! Siis ei ole mitään pakkasrajaa, vaan kyse on akun jänniterajasta!!!Kiitoksia asiallisesta kommentista. Mun pointti oli nimenomaa löytää oikea versio tuosta ctek laturista....eli nyt kauppaan ostamaan 7A versio.
- tarkistus
Kiitoksia kirjoitti:
Kiitoksia asiallisesta kommentista. Mun pointti oli nimenomaa löytää oikea versio tuosta ctek laturista....eli nyt kauppaan ostamaan 7A versio.
7A on ilmeisesti tui multi xs 7000? Allla linkki tuotteesta...
http://www.ctek.com/en/MXS7000/features_benefits.asp - garppinen
530DA kirjoitti:
Olisikohan noi webaston pakkasrajan määrittelijät ja säteilylämmittimen suosittelijat oikeasti jonkun BMW-huollon "soluttautujia"?
On vähän sellainen ääni kellossa!
Tuon jänniterajan tiukkuuden olen itsekkin todennut. Vaikka webasto ei jaksä käydä kun akkujännite on muka liian alhainen niin kyllä akku kuitenkin jaksaa vääntää kylmänkin koneen käyntiin.Niin AJOwebasto on eri juttu kun AJASTETTAVA webasto.... Minulla on saksasta tuotu härveli jossa on ns. ajowebasto, eli se käynnistyy kun AJAN ja kone on siis jo KÄYNNISSÄ! Huollossakin sanoivat että se ei käynnisty kun pakkasta on... olikohan -24 astetta, saksalaisia säätö ihmeellisyyksiä. Niin ja autohan on bensa koneellinen. Ei kannata leikkiä kaikki tietävää jos ei sitä ole!
- olkaa vaan urpoja
garppinen kirjoitti:
Niin AJOwebasto on eri juttu kun AJASTETTAVA webasto.... Minulla on saksasta tuotu härveli jossa on ns. ajowebasto, eli se käynnistyy kun AJAN ja kone on siis jo KÄYNNISSÄ! Huollossakin sanoivat että se ei käynnisty kun pakkasta on... olikohan -24 astetta, saksalaisia säätö ihmeellisyyksiä. Niin ja autohan on bensa koneellinen. Ei kannata leikkiä kaikki tietävää jos ei sitä ole!
Onko Garppisella pelkästään vikaa päässä vai onko tarkoitus trollata?
Se on ihan sama mitä sinulle essolla tai huollossa sanotaan. BMW:n Webastossa on vain jänniteraja, ulkolämpötilarajaa ei ole mutta se otetaan huomioon jänniterajaa laskettaessa. Webasto käy ajon aikana vaikka 40 asteen pakkasessa ja parkissakin jos akussa on riittävästi jännitettä. - garppinen
olkaa vaan urpoja kirjoitti:
Onko Garppisella pelkästään vikaa päässä vai onko tarkoitus trollata?
Se on ihan sama mitä sinulle essolla tai huollossa sanotaan. BMW:n Webastossa on vain jänniteraja, ulkolämpötilarajaa ei ole mutta se otetaan huomioon jänniterajaa laskettaessa. Webasto käy ajon aikana vaikka 40 asteen pakkasessa ja parkissakin jos akussa on riittävästi jännitettä.Ei ollut esson huolto vaan ihan merkki huolto.... ja kahdesssa paikassa.
Jooh... no minulle nyt kumminkin kerrottiin seuraavaa: Autossani on ajowebasto joka toimii 5 ja -24 (muistaakseni) välillä automaatisesti. Jos haluaisin siitä ohjelmoitavan version ohjelmointi ohjelma maksaisi n. 300 egee MERKKIhuollossa. Akusta puheen olle hommasin syksyllä uuden vartan akun.... Jänniteet voi survoa perseeseesi, uskon ennemmin merkkihuoltoa kuin tuollaista suomi24 bessewisser idioottia joka ei tajua edes mistä puhutaan. Normaalissa webastossa on todellakin jänniteraja, varmasti! Eikä se koske vain BMW:tä esim kakkosautossani golffissa on webasto jossa ko. toiminta löytyy. A J O W E B A S T O tollo! - olkaa vaan urpoja
garppinen kirjoitti:
Ei ollut esson huolto vaan ihan merkki huolto.... ja kahdesssa paikassa.
Jooh... no minulle nyt kumminkin kerrottiin seuraavaa: Autossani on ajowebasto joka toimii 5 ja -24 (muistaakseni) välillä automaatisesti. Jos haluaisin siitä ohjelmoitavan version ohjelmointi ohjelma maksaisi n. 300 egee MERKKIhuollossa. Akusta puheen olle hommasin syksyllä uuden vartan akun.... Jänniteet voi survoa perseeseesi, uskon ennemmin merkkihuoltoa kuin tuollaista suomi24 bessewisser idioottia joka ei tajua edes mistä puhutaan. Normaalissa webastossa on todellakin jänniteraja, varmasti! Eikä se koske vain BMW:tä esim kakkosautossani golffissa on webasto jossa ko. toiminta löytyy. A J O W E B A S T O tollo!Kallistun siis ensimmäisen arvaukseni kannalle: Olet vaan yksikertaisesti yksinkertainen:)
Se on ihan sama mitä MERKKIhuolto sanoo ja että sinä lapsenuskossasi uskot sitä. Fakta kun vaan on että jälkiasennuswebastoissa on jänniterajana 10,5 V, joka ei toimisi E39:ssa. Siinä raja on liikkuva ja riippuu ulkolämpötilasta jättäen akkuun aina riittävästi virtaa starttia varten. Hyvällä akulla ulkolämpötila saa olla ihan mitä tahansa, webasto ei siitä välitä.
Jos et usko "besserwisseriä", kokeile itse. Siihen ei tarvita kuin pakkaspäivä ja yleismittari. Vai etkö osaa? - olkaa vaan urpoja
olkaa vaan urpoja kirjoitti:
Kallistun siis ensimmäisen arvaukseni kannalle: Olet vaan yksikertaisesti yksinkertainen:)
Se on ihan sama mitä MERKKIhuolto sanoo ja että sinä lapsenuskossasi uskot sitä. Fakta kun vaan on että jälkiasennuswebastoissa on jänniterajana 10,5 V, joka ei toimisi E39:ssa. Siinä raja on liikkuva ja riippuu ulkolämpötilasta jättäen akkuun aina riittävästi virtaa starttia varten. Hyvällä akulla ulkolämpötila saa olla ihan mitä tahansa, webasto ei siitä välitä.
Jos et usko "besserwisseriä", kokeile itse. Siihen ei tarvita kuin pakkaspäivä ja yleismittari. Vai etkö osaa?Vielä edelliseen: Ajonaikaisessa webastossa ei todellakaan ole (ohjelmoitu tai ei, ei väliä) pakkasrajaa, vaan se käynnistyy n. alle 7 asteen ulkolämpötilan alittuessa jos moottorin jäähdytysnesteen lämpötila niin vaatii ja tekee sen saman vaikka 40 asteen pakkasessa.
Ja tämä tieto ihan itse kokeiltuna, usean E39:n kokemuksella. Ja saman tiedon vahvistaa BMW:n WDS, eli sähköpuolen ohjelmistoselvitys. - garppinen
olkaa vaan urpoja kirjoitti:
Vielä edelliseen: Ajonaikaisessa webastossa ei todellakaan ole (ohjelmoitu tai ei, ei väliä) pakkasrajaa, vaan se käynnistyy n. alle 7 asteen ulkolämpötilan alittuessa jos moottorin jäähdytysnesteen lämpötila niin vaatii ja tekee sen saman vaikka 40 asteen pakkasessa.
Ja tämä tieto ihan itse kokeiltuna, usean E39:n kokemuksella. Ja saman tiedon vahvistaa BMW:n WDS, eli sähköpuolen ohjelmistoselvitys.Niin... sovitaan sitten näin. Mulle aivan sama. Paitsi että en usko sinua.
- 530DA
garppinen kirjoitti:
Niin... sovitaan sitten näin. Mulle aivan sama. Paitsi että en usko sinua.
... ja mihin vaan.
Tekniikka on tekniikkaa eikä uskon asia. Todennettavissa helposti. - sähkäri IV
olkaa vaan urpoja kirjoitti:
Kallistun siis ensimmäisen arvaukseni kannalle: Olet vaan yksikertaisesti yksinkertainen:)
Se on ihan sama mitä MERKKIhuolto sanoo ja että sinä lapsenuskossasi uskot sitä. Fakta kun vaan on että jälkiasennuswebastoissa on jänniterajana 10,5 V, joka ei toimisi E39:ssa. Siinä raja on liikkuva ja riippuu ulkolämpötilasta jättäen akkuun aina riittävästi virtaa starttia varten. Hyvällä akulla ulkolämpötila saa olla ihan mitä tahansa, webasto ei siitä välitä.
Jos et usko "besserwisseriä", kokeile itse. Siihen ei tarvita kuin pakkaspäivä ja yleismittari. Vai etkö osaa?Miten jännite voi olla ko ajoneuvossa alhaalla jos se on käynnissä!?!?!?!?!?! Sen tiedän että huonot akut kovalla pakkasella menettävät jännitettä.... mutta kun auto on käyvvissä..HMMMM.
- 530DA
tarkistus kirjoitti:
7A on ilmeisesti tui multi xs 7000? Allla linkki tuotteesta...
http://www.ctek.com/en/MXS7000/features_benefits.asptuo malli tuottaa maksimissaan 7A:n latausvirran.
- vs tavalinen
garppinen kirjoitti:
Ei ollut esson huolto vaan ihan merkki huolto.... ja kahdesssa paikassa.
Jooh... no minulle nyt kumminkin kerrottiin seuraavaa: Autossani on ajowebasto joka toimii 5 ja -24 (muistaakseni) välillä automaatisesti. Jos haluaisin siitä ohjelmoitavan version ohjelmointi ohjelma maksaisi n. 300 egee MERKKIhuollossa. Akusta puheen olle hommasin syksyllä uuden vartan akun.... Jänniteet voi survoa perseeseesi, uskon ennemmin merkkihuoltoa kuin tuollaista suomi24 bessewisser idioottia joka ei tajua edes mistä puhutaan. Normaalissa webastossa on todellakin jänniteraja, varmasti! Eikä se koske vain BMW:tä esim kakkosautossani golffissa on webasto jossa ko. toiminta löytyy. A J O W E B A S T O tollo!Ne ovat täysin samoja laitteita. Sinulla ei vain ole ajotietokoneeseen kytketty niin, että saat sen päälle sitä kautta. Sinulla toimii vain silloin, kun auton laittaa käyntiin. Ajotietokoneella voi ohjelmoida kellonajan jolloin lähtee päälle ja milloin sammuu. Ei minulla ainakaan ollut ongelmia edes -35 asteessa ja sitä webastoa voi pitää myös ajaessa päällä
Minulla on Webastolle oma akku takakontissa. Webasto sammuu, kun akkujännite laskee tarpeeksi alas ja toinen juttu, että webastossa itsessään on kello, että se ei käy yli 30 min kerrallaan.
- ymmärrä
oma kokemus: E38 730d, webaston ajastin ohjelmoitu merkkihuollossa käyttöön (50 EUR), Defan akkulaturin asensin itse ja:
- webasto TOIMII alle -20 C
- pysyy päällä max.30min
- lämmittää niin hytin kuin koneenkin ihan riittävästi siinä ajassa.
- aut.ilmastointi pitää jättää manuaalille suht. pienelle puhallusteholle. Jos jättää automaatille, puhallin loikkaa suurelle teholle heti, ja jos akku on heikossa hapessa niin tyhjeneepi. Tämä viimeinen kommentti on vain oma epäilykseni. - jtj
Olen asentanut CTEK:in konetilaan, plussan "plussapistokkeeseen" ja miinuksen johonkin ruuvinkantaan. Hyvin on toiminut, ollut tämän talven. Ollut lähes joka yö "roikassa".
- Amppeerien lisäksi
Jostain syystä 3A:n CTEK:n laatikoissa oli Clas Ohlsonilla varoitustarra, joka kielsi käytön alle 0 asteen lämpötiloissa. 7A:n mallissa ei tätä ollut.
Onkohan kenelläkään tarkempaa tietoa syystä? - 530DA
Amppeerien lisäksi kirjoitti:
Jostain syystä 3A:n CTEK:n laatikoissa oli Clas Ohlsonilla varoitustarra, joka kielsi käytön alle 0 asteen lämpötiloissa. 7A:n mallissa ei tätä ollut.
Onkohan kenelläkään tarkempaa tietoa syystä?Aika outoa tuo rajoitus. Ota kuitenkin se 7A:n malli. Se on tarkoitettu myös 100Ah:n akun varsinaiseen lataukseen. Pienempi laturi kykenee vain 100Ah:n akun ylläpitolataukseen.
- Kra
530DA kirjoitti:
Aika outoa tuo rajoitus. Ota kuitenkin se 7A:n malli. Se on tarkoitettu myös 100Ah:n akun varsinaiseen lataukseen. Pienempi laturi kykenee vain 100Ah:n akun ylläpitolataukseen.
Ei tietenkään ole väärin ostaa "suositusten" mukaista laturia, mutta miksi sijoittaa "isoon" laturiin yhden ylimääräisen akun verran rahaa. Hyvin harvoin akku menee niin tyhjäksi, että laturin todellinen teho olis käytössä. Itellä on ollut reilun 30 vuotta käytössä perinteinen (sama yksilö) muuntajalaturi, siinäkin on 5A nimellisteho. Mutta harvoin laturin oma ampeerimittari näyttää yli 3A lukemia vaikka olis isompikin akku latauksessa.
Tietysti jos halutaan, että tyhjä 100 Ah akku pitää saada yön yli täyteen, niin pienemmillä latureilla se ei kyllä onnistu. Silloin nuo suositukset ovat ihan kohdallaan.
CTEC laturit vaikuttavat ihan fiksuilta laitteilta, monipuolisine toimintoineen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658