Ois pikku pulma. Vaikka asun ulkomailla, kuuntelen Suomenkielistä musikkiia melko paljon. ( Ei haluu Soomi kieli unohtaa :P ) No joka tapauksessa kuuntelin tossa eilen Päiväkotia ja en oikein ymmärtänyt tuota tekstiä kokonaan.
Eli minkä takia tyttö joutuu muuttamaan pois? Jotain se oli kai möhlinyt. koska oli pyytänyt kahdesti anteeksi, mutta mitä se oli, jäi vähän epäselväksi.
Eli onko kenelläkään tietoa mistä tuossa biisissä lauletaan ? Tai paremmin sanoen minkä takia tyttö joutuu muuttamaan pois ?
Tämä ei onneksi ole mikään maailman suurimpia ongelmia, jäi vain vaivamaan se että en ymmärtänyt aivan tuota tekstin sisältöä.
Ps. Voisiko joku sanoa minkälaista musiikkia PMMP tekee ? Olen kuullut ainoastaan Päiväkoti ja Matkalaulu ja ne olivat kyllä aivan kaksi eri marjaa. Eli onko PMMP biisit pääosin enemmän melankoolisia vai hauskoja ?
Päiväkoti
6
3173
Vastaukset
- Suuri NaXu
Päiväkodin teksti ei kerro sitä suoraan vaan antaa kuulijan itse päättää. Biisin sanat löytyvät täältä http://www.pmmp.fi/kovemmat_kadet.php
PMMP:n musiikki taas on hyvin monipuolista ja riippuu ihan biisistä onko se poppia, rokkia vai punkkia. Toiset biisit ovat melankolisia ja toiset lähinnä hauskoja, mutta käsittelevät kaikki kuitenkin vakavia asioita. PMMP:n sivulta voit myös ladata näytteen jokaisesta Kovemmat kädet albumin kappaleesta.
Kaikenkaikkiaan PMMP:n musiikki on monipuolisuudessaan ja omalaatuisuudessaan maailman kärkiluokkaa. Eli suosittelen.- Suuri NaXu
Lisää "näytteitä" löytyy myös täältä.
http://www.youtube.com/results?search_query=pmmp&search=Search - Suomi popin ystävä ulkomailla
Suuri NaXu kirjoitti:
Lisää "näytteitä" löytyy myös täältä.
http://www.youtube.com/results?search_query=pmmp&search=SearchKiitoksia vinkeistä. Tuo PMMP musa on melko monipuolista. Täytyy seuraavalla Suomi lomalla ostaa muutamat CD:t
- "Naapuri"
Olet melkein sisällä. Kuunteleppa Joku raja kahdella eri asenteella?
- "naapuri"
"Naapuri" kirjoitti:
Olet melkein sisällä. Kuunteleppa Joku raja kahdella eri asenteella?
Kuka sinua lyö loppupelissä?
- kikkara123
No siis ymmärtääkseni suhde on ohi mut syytä ei kerrota, äijä suuttunut ja pakannut naisen kamat valmiiksi, maailma tuntuu raskaalta. Ja nainen (voihan se olla mieskin, ei siinä sanota) istuskelee asunnossa, josta näkee tutun näyn: lapset leikkii päiväkodin pihalla. Ja se on tavallaan sanaleikki joka tarkoittaa samalla häntä itseään ja kumppania, jotka myös ovat pihalla ja leikkineet vaan. PMMP on keikalla aika raju ja biisitkin on rajumpia livenä, jopa punkbiisejä, mutta on myös herkkiä ja hauskojakin kappaleita. Itse pidän niistä herkistä biiseistä mut keikalla punkkibiisitkin menee kun bändi on niin energinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",114066Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1433615Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/922253Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1421903- 1321876
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee371799Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1161526- 1381425
"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551216Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1641165