Ois pikku pulma. Vaikka asun ulkomailla, kuuntelen Suomenkielistä musikkiia melko paljon. ( Ei haluu Soomi kieli unohtaa :P ) No joka tapauksessa kuuntelin tossa eilen Päiväkotia ja en oikein ymmärtänyt tuota tekstiä kokonaan.
Eli minkä takia tyttö joutuu muuttamaan pois? Jotain se oli kai möhlinyt. koska oli pyytänyt kahdesti anteeksi, mutta mitä se oli, jäi vähän epäselväksi.
Eli onko kenelläkään tietoa mistä tuossa biisissä lauletaan ? Tai paremmin sanoen minkä takia tyttö joutuu muuttamaan pois ?
Tämä ei onneksi ole mikään maailman suurimpia ongelmia, jäi vain vaivamaan se että en ymmärtänyt aivan tuota tekstin sisältöä.
Ps. Voisiko joku sanoa minkälaista musiikkia PMMP tekee ? Olen kuullut ainoastaan Päiväkoti ja Matkalaulu ja ne olivat kyllä aivan kaksi eri marjaa. Eli onko PMMP biisit pääosin enemmän melankoolisia vai hauskoja ?
Päiväkoti
6
3194
Vastaukset
- Suuri NaXu
Päiväkodin teksti ei kerro sitä suoraan vaan antaa kuulijan itse päättää. Biisin sanat löytyvät täältä http://www.pmmp.fi/kovemmat_kadet.php
PMMP:n musiikki taas on hyvin monipuolista ja riippuu ihan biisistä onko se poppia, rokkia vai punkkia. Toiset biisit ovat melankolisia ja toiset lähinnä hauskoja, mutta käsittelevät kaikki kuitenkin vakavia asioita. PMMP:n sivulta voit myös ladata näytteen jokaisesta Kovemmat kädet albumin kappaleesta.
Kaikenkaikkiaan PMMP:n musiikki on monipuolisuudessaan ja omalaatuisuudessaan maailman kärkiluokkaa. Eli suosittelen.- Suuri NaXu
Lisää "näytteitä" löytyy myös täältä.
http://www.youtube.com/results?search_query=pmmp&search=Search - Suomi popin ystävä ulkomailla
Suuri NaXu kirjoitti:
Lisää "näytteitä" löytyy myös täältä.
http://www.youtube.com/results?search_query=pmmp&search=SearchKiitoksia vinkeistä. Tuo PMMP musa on melko monipuolista. Täytyy seuraavalla Suomi lomalla ostaa muutamat CD:t
- "Naapuri"
Olet melkein sisällä. Kuunteleppa Joku raja kahdella eri asenteella?
- "naapuri"
"Naapuri" kirjoitti:
Olet melkein sisällä. Kuunteleppa Joku raja kahdella eri asenteella?
Kuka sinua lyö loppupelissä?
- kikkara123
No siis ymmärtääkseni suhde on ohi mut syytä ei kerrota, äijä suuttunut ja pakannut naisen kamat valmiiksi, maailma tuntuu raskaalta. Ja nainen (voihan se olla mieskin, ei siinä sanota) istuskelee asunnossa, josta näkee tutun näyn: lapset leikkii päiväkodin pihalla. Ja se on tavallaan sanaleikki joka tarkoittaa samalla häntä itseään ja kumppania, jotka myös ovat pihalla ja leikkineet vaan. PMMP on keikalla aika raju ja biisitkin on rajumpia livenä, jopa punkbiisejä, mutta on myös herkkiä ja hauskojakin kappaleita. Itse pidän niistä herkistä biiseistä mut keikalla punkkibiisitkin menee kun bändi on niin energinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 343986
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131899Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631364Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951296Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681185Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51041- 47951
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti333914Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26911En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39892