Päiväkoti

Suomi popin ystävä ulkomailla

Ois pikku pulma. Vaikka asun ulkomailla, kuuntelen Suomenkielistä musikkiia melko paljon. ( Ei haluu Soomi kieli unohtaa :P ) No joka tapauksessa kuuntelin tossa eilen Päiväkotia ja en oikein ymmärtänyt tuota tekstiä kokonaan.
Eli minkä takia tyttö joutuu muuttamaan pois? Jotain se oli kai möhlinyt. koska oli pyytänyt kahdesti anteeksi, mutta mitä se oli, jäi vähän epäselväksi.

Eli onko kenelläkään tietoa mistä tuossa biisissä lauletaan ? Tai paremmin sanoen minkä takia tyttö joutuu muuttamaan pois ?

Tämä ei onneksi ole mikään maailman suurimpia ongelmia, jäi vain vaivamaan se että en ymmärtänyt aivan tuota tekstin sisältöä.

Ps. Voisiko joku sanoa minkälaista musiikkia PMMP tekee ? Olen kuullut ainoastaan Päiväkoti ja Matkalaulu ja ne olivat kyllä aivan kaksi eri marjaa. Eli onko PMMP biisit pääosin enemmän melankoolisia vai hauskoja ?

6

3194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suuri NaXu

      Päiväkodin teksti ei kerro sitä suoraan vaan antaa kuulijan itse päättää. Biisin sanat löytyvät täältä http://www.pmmp.fi/kovemmat_kadet.php

      PMMP:n musiikki taas on hyvin monipuolista ja riippuu ihan biisistä onko se poppia, rokkia vai punkkia. Toiset biisit ovat melankolisia ja toiset lähinnä hauskoja, mutta käsittelevät kaikki kuitenkin vakavia asioita. PMMP:n sivulta voit myös ladata näytteen jokaisesta Kovemmat kädet albumin kappaleesta.

      Kaikenkaikkiaan PMMP:n musiikki on monipuolisuudessaan ja omalaatuisuudessaan maailman kärkiluokkaa. Eli suosittelen.

      • Suuri NaXu

      • Suomi popin ystävä ulkomailla

      • "Naapuri"

        Olet melkein sisällä. Kuunteleppa Joku raja kahdella eri asenteella?


      • "naapuri"
        "Naapuri" kirjoitti:

        Olet melkein sisällä. Kuunteleppa Joku raja kahdella eri asenteella?

        Kuka sinua lyö loppupelissä?


    • kikkara123

      No siis ymmärtääkseni suhde on ohi mut syytä ei kerrota, äijä suuttunut ja pakannut naisen kamat valmiiksi, maailma tuntuu raskaalta. Ja nainen (voihan se olla mieskin, ei siinä sanota) istuskelee asunnossa, josta näkee tutun näyn: lapset leikkii päiväkodin pihalla. Ja se on tavallaan sanaleikki joka tarkoittaa samalla häntä itseään ja kumppania, jotka myös ovat pihalla ja leikkineet vaan. PMMP on keikalla aika raju ja biisitkin on rajumpia livenä, jopa punkbiisejä, mutta on myös herkkiä ja hauskojakin kappaleita. Itse pidän niistä herkistä biiseistä mut keikalla punkkibiisitkin menee kun bändi on niin energinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      34
      3986
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1899
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1364
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1296
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1185
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1041
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      951
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      333
      914
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      911
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      892
    Aihe