Päiväkoti

Suomi popin ystävä ulkomailla

Ois pikku pulma. Vaikka asun ulkomailla, kuuntelen Suomenkielistä musikkiia melko paljon. ( Ei haluu Soomi kieli unohtaa :P ) No joka tapauksessa kuuntelin tossa eilen Päiväkotia ja en oikein ymmärtänyt tuota tekstiä kokonaan.
Eli minkä takia tyttö joutuu muuttamaan pois? Jotain se oli kai möhlinyt. koska oli pyytänyt kahdesti anteeksi, mutta mitä se oli, jäi vähän epäselväksi.

Eli onko kenelläkään tietoa mistä tuossa biisissä lauletaan ? Tai paremmin sanoen minkä takia tyttö joutuu muuttamaan pois ?

Tämä ei onneksi ole mikään maailman suurimpia ongelmia, jäi vain vaivamaan se että en ymmärtänyt aivan tuota tekstin sisältöä.

Ps. Voisiko joku sanoa minkälaista musiikkia PMMP tekee ? Olen kuullut ainoastaan Päiväkoti ja Matkalaulu ja ne olivat kyllä aivan kaksi eri marjaa. Eli onko PMMP biisit pääosin enemmän melankoolisia vai hauskoja ?

6

3221

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suuri NaXu

      Päiväkodin teksti ei kerro sitä suoraan vaan antaa kuulijan itse päättää. Biisin sanat löytyvät täältä http://www.pmmp.fi/kovemmat_kadet.php

      PMMP:n musiikki taas on hyvin monipuolista ja riippuu ihan biisistä onko se poppia, rokkia vai punkkia. Toiset biisit ovat melankolisia ja toiset lähinnä hauskoja, mutta käsittelevät kaikki kuitenkin vakavia asioita. PMMP:n sivulta voit myös ladata näytteen jokaisesta Kovemmat kädet albumin kappaleesta.

      Kaikenkaikkiaan PMMP:n musiikki on monipuolisuudessaan ja omalaatuisuudessaan maailman kärkiluokkaa. Eli suosittelen.

      • Suuri NaXu

      • Suomi popin ystävä ulkomailla

      • "Naapuri"

        Olet melkein sisällä. Kuunteleppa Joku raja kahdella eri asenteella?


      • "naapuri"
        "Naapuri" kirjoitti:

        Olet melkein sisällä. Kuunteleppa Joku raja kahdella eri asenteella?

        Kuka sinua lyö loppupelissä?


    • kikkara123

      No siis ymmärtääkseni suhde on ohi mut syytä ei kerrota, äijä suuttunut ja pakannut naisen kamat valmiiksi, maailma tuntuu raskaalta. Ja nainen (voihan se olla mieskin, ei siinä sanota) istuskelee asunnossa, josta näkee tutun näyn: lapset leikkii päiväkodin pihalla. Ja se on tavallaan sanaleikki joka tarkoittaa samalla häntä itseään ja kumppania, jotka myös ovat pihalla ja leikkineet vaan. PMMP on keikalla aika raju ja biisitkin on rajumpia livenä, jopa punkbiisejä, mutta on myös herkkiä ja hauskojakin kappaleita. Itse pidän niistä herkistä biiseistä mut keikalla punkkibiisitkin menee kun bändi on niin energinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      91
      2076
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      39
      1343
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      137
      1015
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      218
      965
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      82
      836
    6. 95
      823
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      724
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      74
      710
    9. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      53
      707
    10. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      638
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      69
      621
    12. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      601
    13. 43
      591
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      460
    17. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      454
    18. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      452
    19. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    Aihe