W126 laatikosta

Itseä on ihmetyttänyt pitemmän aikaa on W126 260SE:n -87 vaihdekaavio.
Nimittäin laatikossa (5-v) on pakki 4-vaihteen viereisessä lovessa kun
ohjekirjan mukaan sen pitäisi olla 1-vaihteen vieressä?

Onkohan laatikko joskus vaihdettu vai onko W126:ssa käytetty kahta
erilaista??

Mistäköhän kohtaa laatikkoa löytyy tunnistetiedot (valm. numero)?
4734
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

No jopas, omassa 300SEL-versiossa pakki taas löytyy kakkosen vierestä. Se ykkösen vieressä oleva olisi siis peräti kolmas versio näissä M103:n (ja ties minkä muun koneen)vaihteistossa.

Muistaakseni ohjekirja taas kertoo pakin löytyvän juurikin nelosen vierestä (tarkistan piruuttaan), kaaviossa ikään kuin kuvitteellisen kutosen paikalta, kuten sinulla on.

Numerojahtiin pitää survoutua auton alle. Lootan numero löytyi laatikon kuskinpuolelta sivulta, suunnilleen keskeltä ja puolivälin yläpuolelta - näin ainakin omassa oli, mutta jos pakkiviritykset ovat noin vaihtelevia, niin numeron paikka voi olla mitä tahansa muukin :D

Mistä siis juontuvat nämä erilaiset pakkijärjestelyt? Nythän periaatteessa kaikki mahdolliset versiot ovat olemassa.

Äänestä

Enpä ole moista kuullutkaan! Tosiaan kolmas versio taitaa jo tuo olla, mitä tällä palstalla on liikkunut. Taidanpa ottaa yhteyttä Klubiin... kuka muistaa Vehon neuvonnan numeron?

Äänestä
  • WIRZENIUS LASSE, VEHO GROUP HELSINKI,
    Puh. 0500 420 457

    Tuon kaverin kanssa on tullut vaihdettua sanaa useamminkin teknisistä asioista. Soittaisin mieluusti, mutta nyt on todella kiirus, joten jos ehdit ratkaista vaihteistoarvoituksen...tarjoan kaljat :D

    Äänestä

Muistin väärin: Kirjan mukaan pakki pitäisi olla siis 2-vaihteen vieressä
eikä 1-vaihteen kuten aikaisemmin tuli väitettyä.

Joka tapauksessa pakki sijaitsee käytännössä eri paikassa kuin kirja väittää.
Onkohan kaikissa näin vai oliko laatikkoja 2 erilaista?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


260SE kirjoitti:

Itseä on ihmetyttänyt pitemmän aikaa on W126 260SE:n -87 vaihdekaavio.
Nimittäin laatikossa (5-v) on pakki 4-vaihteen viereisessä lovessa kun
ohjekirjan mukaan sen pitäisi olla 1-vaihteen vieressä?

Onkohan laatikko joskus vaihdettu vai onko W126:ssa käytetty kahta
erilaista??

Mistäköhän kohtaa laatikkoa löytyy tunnistetiedot (valm. numero)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu