(yli 10-vuotiaat)täällä vain keskustellaan?
vanhoista romuistako
Vm. 2002
141067
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Terve!
Mitä keskustelemista on alle kymmenvuotiaissa. 'Minulla on beige sisustus, minkäs värinen sinulla?' 'Ajattelin vaihtaa öljyt autooni.'
Mitä kiinnostavaa noissa on, vai mitä Eemeli ;-)
Toista on, kun kyselee vaikka vasemmalta taka-akselin seutuvilta tulevan naputuksen syytä. Tai ohjeita vaihdelaatikon vaihtoon. Siinä on sitä oikeaa meininkiä :-)
..kukaan kiellä sua aloittamasta keskustelua uusista autoista. Siitä vaan rohkeasti kirjoittelemaan. Me muut seuraamme mielenkiinnolla keskustelujen etenemistä.
Eläköön 80-luku!!
No,kaikissa omat mielenkiintoisuutensa,uusissa ja vanhoissa.
Sehän lienee selvä .että keskustelu pyörii eri sektoreilla uudemmilla ja vanhemmilla malleilla ajelevilla.
Itse yrittää joskus filosofoida aikojen(ja Mersujen)muuttumista,kun itsellä niitä ollut malleja niin 70,80,90 ja 00-luvulta.
Kyllä kaikkia keskusteluja tulee täällä seurattua,oli se nyt uudemmista tai vanhemmista,viime aikoina ollut vaan niin kiirettä duunin puolesta,että ei oikein ehdi kuin näin perjantai-iltaisin pikaisesti pyörähtämään..ollaan kai sitten niin "kiireisiä herroja" ;)
Dieselflosselle;Se menee näin;"Ajattelin VAIHDATTAA öljyt autooni",kun tuli ostettaessa tehtyä se huolenpitosopimus,renkaatkin ne vaihtaa Vehossa alle... ;-)
Kun katsoo historiaan, voi oppia jotain tulevaisuudesta.
...pääasiassa siitä, että sellaisilla Mersuilla palstan vakihemmot ajelevat. Ja tuskinpa sellaisilla herroilla, joilla on vara ajaa uudella Mersulla, olisi joutoaikaa kirjoitella tänne palstalle ... ;-D
Ne, joilla varaa oli, siivottiin Huuhaa-palstalle...=)
.... siivottu sivuun jo Huuhaa-palstaltakin. Mutta näissä vanhoissa verheissä on se oma juttunsa. Klassikoilla on kiva ajella :)Toki uusimmat mallit kelpaisivat kirkuen, mutta reppavan talon hinnan laittaminen autoon ei välttämättä ole tarkoituksenmukaista, vaikka sitä kapitaalia olisi reilumminkin.
Piruuttaan tein koeporausta W140:n kotiuttamisesta. Tulos oli, että hallituksen sponsorisopimus Mersun pitoon katkeaa siihen paikkaan, kun Daami lähtee talosta. Rinnalle ei toista tähtöstä ole kielletty hankkimasta, mutta se ei enää voi olla W140, W220 tai oikein edes W210.
Valintoja nämä asiat ovat ja uskon sitä paitsi, että useilla palstalaisilla olisi saumaa hyvinkin uuteen Mersuun, jos se olisi prioriteettijärjestyksessä kärkisijoilla.
uusia mersujakin on niin monenhintaisia. Varmaan realistista voisi olla jonkun uuden C:n hankkiminen hinnan puolesta. Mutta entä, jos pitäisi saada tätä nykyistä W124 4Maticia ominaisuuksiltaan vastaava värkki mersulta uutena alle, ts. iso farkkukori, automaagi, neliveto ja muut hörhellykset. Siinä saisi tehdä vielä eräitäkin iltavuoroja korvauksineen, ennen kuin asiaa uskaltaisi edes ajatella.
Vanhoissa vehkeissä ON se oma juttunsa, etenkin W123:ssa. Mikä ihme siinä autossa on: 18-vuotias melko laiska käsinhämmennettävä lossi on maantiellä jopa 4maticia leppoisampi. Autohan kulkee kuin itsestään, kun sen jaksaa kerran polkea marssivauhtiin. Etenkin, kun farkussa on alla Kelly-merkkiset "talvirenkaat", niin tuo hopeanuoli on jopa hiljaisempikin.
Kummottos tää ny voi olla?
Näinhän se äkkiä menee. Kaivellaan nykyinen vastaava E-sarjalainen ja hinta lienee lähellä vanhaa puolta milliä - niin se oli jo 124 4maticillakin.
Siis yötöitä tarvitaan. Uuden Mersun hankinta edellyttää siis sitä, että ajellaan renkinä aamutuimiin asti Mersutaksilla, jotta saadaan kotitallissa oleva auto maksettua - ehkä 10 vuoden kuluessa :D
....
Tyhmyyttä ajaa uudella mersulla, kun vanhemmissakin samanlaiset kyytit. Turhaa rahanpolttamista. Luulet, että sinua joku arvostaa kun ajat uudella meselle, minua hymyilyttää tuommoset vouhkanat. Sen verran kestäviä nuo 80-luvun mallit (ainakin 126:t), ettei niitä tarvitse jatkuvasti peukaloida.
Olen kuunnellut uusien autojen omistajia, niin heillä tuntuu olevan enemmän korjattavaa kuin minun 18 vuotta vanhassa autossa. Kaiken lisäksi, kun he käyttävät autojaan merkki- ym korjaamoissa, niin korjaajat tekevät lisää vikoja kun ovat niin tumpeloita. Taidat sinäkin olla niiden tumpeloiden armoilla ja ihmettelet kun autoa pitää niin paljon korjata. Luulet, että meidän vanhoja autoja sitä vasta pitääkin korjata. Onneksi teitä hölmöjä riittää, muutenhan me ei voitaisi ostaa 15 vuoden päästä nykyässämersuja. Sinä tietenkin ajalet C-sarjalaisella ja olet olevinaan joku kova jäbä, viestin asiasisällöstä päätellen.
Mitä minä olen provosoijan (Vm-2002) viestejä seurannut, niin käsittääkseni hänen autonsa ei ole Mercedes-Benz. Kaveri on ilmeisesti tehnyt kalliin virheostoksen, ja yrittää nyt pistää mielipahaansa yleisempään jakoon? =D
Ne mielenkiintoisimmat asiat joista tulee keskusteltua on aina näistä vanhemmista mersuista, vaikka itsellänikin on ajossa tähtikeuloista vuosimallit 1971, (project ei ajossa), 1983 (odottaa teidenkuivumista/veropäätöstä), 1988 (vaimokkeen työssäkäyntiväline) ja 2001 oma työssäkäyntilaite.
....