ongelmani on melko nolo, nimittäin klitorikseni tuntuu jotenkin poikkeuksellisen kosketusaralta. tai en tiedä miltä muista tuntuu... mutta en nauti käsin hyväilystä tai suuseksistä ja välttelen niitä, kun kaikki kosketus tuntuu liian pahalta. yleensä kai kaikilla aina laukeamisen jälkeen paikat on tosi herkät... minulla tunne on vaan jatkuva, tuntuu ettei toinen voi olla koskaan tarpeeksi hellä ja jännitän jo etukäteen koskettelua. ja poikaystäväni varmasti turhautuu jos aina väitän että hän on liian kovakourainen... klittani on (kuulemma) tosi pieni ja aina siellä jossain poimujen alla piilossa... auttaisiko jokin puuduttava voide vai mikä?! poikaystäväni haluaisi usein hyväillä minua suullaan, vaikka tulen kyllä melko helposti pelkässä yhdynnässä ilman muuta hyväilyä.
liian herkkä klitoris?
herkkiskö
166932
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
levittää häppäreitä kunnolla, jotta clitoris nousee ja työntyy esille. Poikafrendisi hengittää kiihottavasti clittaasi.
kylhän se sieltä levittelemällä löytyykin... eipä ole tullut kokeiltua hengittelyä. puhaltelusta en ainakaan pidä. :(
Minkä ikäinen tyttö olet?
26 vee "tyttöhän" minä, ja tämä "vaiva" on ollut jokaisessa suhteessa...
Kokeile ihmeessä puuduttavaa voidetta. Ja voisit myös harkita jotain tutkimuksia ihan vain varmuuden vuoksi.
Kyllähän klitoriksesi voi olla luonnostaan tavallista herkempi, meitä on niin moneen junaan. Mitään "normaalia" ei ole - on vain keskiarvoja ja äärilaidoilla olevat ilmiöt ovat aivan yhtä todellisia.
Eli hankit voidetta näin alkuunsa ja muistat painottaa poikaystävällesi, että klitoriksesi on todellakin erittäin herkkä.
Ja jos oikeasti tunnet ihan kipua kosketuksesta, on syytä kääntyä gynegologin ja ehkäpä ihotautilääkärinkin puoleen.
Kerro minulle miltä se tuntuu. Se on kosketusherkkä, mutta tekeekö se oikein kipeää, vai kutiaako se enemmän.Joskus oli olemassa suihketta joka turrutti peniksen ja herkkyys meni. Eli erektio kesti paremmin. Ilmeisesti käy myös clitorikselle. En tiedä on sitä vielä. siinä oli muistaakseni espanjan kärpästä. Sinun kanssa olisi ihan kiva keskustella chatissa tai skypellä.
ei siis tunnu pahalta niin että olis kipeä kuten ihovauriossa, vaan koskettaminen "kutittaa" ja painaminen tuntuu vähän kuin epämiellyttävältä hermopaineelta joka voi tuntua sykäyksinä jaloissa asti... onpa vaikee selittää miltä se tuntuu! :) varmaan jokainen tietää miltä paikat tuntuu juuri laukeamisen jälkeen kun on herkimmillään... joskus tosi harvoin on tuntunut hyvältäkin, mahtaako vika sitten olla enemmään korvien välissä vai liiassa voimankäytössä?... en kyl tosin osaa hivellä itseänikään niin et nauttisin, jollakin pehmeällä tai kevyellä esineellä painelu korkeintaan tuntuu hyvältä.
Oletko kokeillut höyhentä? Olis kiva jatkaa näitä juttuja, mutta sänky kutsuu. Pitää mennä aamulla töihin. Kun lähettäisit mese, skype tai sähköpostitunnuksen, olisi keskustella enemmänkin
Ensinnäkin, tosi harva nainen nauttii siitä, että kukaan koskee suoraan klitorikseen. Klitoriksessa on monikertainen määrä hermopäätteitä miehen peniksen päähän verrattuna ja vieläpä pakattuna monta kertaa pienemmälle alueelle kun peniksessä. Monista naisista tuntuu hyvälle kun klitorista hyväillään ns. epäsuorasti sen hupun päältä tai jommalta kummalta sivulta. Siinä, että suoraan klitoriksen päähän koskeminen tekee kipeää, ei ole mitään epänormaalia. Poikaystäväsi ei missään nimessä pitäisi yrittää "kaivaa" klittasi päätä ulos kuorestaan väkisin vaan hyväillä sinua tavallaan siitä hupun päältä. Tiedän, että itse ainakin huutaisin kivusta jos mieheni yrittäisi nuolla tai koskea minua suoraan klittaani.
Kerron kokemukseni. Tämä ei todennäköisesti ole vaivasi, mutta voi mahdollisesti auttaa jotakuta. Ajattelin josko joku ihmettelisi samaa ongelmaa tietokoneensa ääressä.
Syksyllä antibiootin jälkeen minulle tuli hiivatulehdus. Tämä ensimmäistä kertaa elämässäni. Se ei antanut mitään muuta oiretta (ei näkyvää valkoista eritettä, ei kovaa kutinaa) kuin sen, ettei mies tai itse voitu koskea alapäähäni. Alapesu tuntui kidutukselta ja samoin kun mies kosketteli minua. Tunne ei ollut kutinaa eikä kipua, mutta jotain todella epämiellyttävää "karhentelua". Lääkärissä vaiva sitten selvisi, ja hoidettiin helposti pois yhdistelmähoidolla (emätinpuikko ja voide). Tietysti olisi pitänyt oivaltaa että antibiootin jälkeen tällaisesta vaivasta on kyse. Samoin kun hiiva on naisilla aika yleinen, mutta kun itsellä ei ollut aikaisemmin vaivaa ollut... ja nytkin oireili kummallisesti.
Ei muuta kuin kerrot miehellesi saman mitä meille. Ei suoraa kosketusta.
Sulla on kuitenkin se onni että epäsuorassa kiihotuksessa eli yhdynnässä nautit todennäköisesti monia enemmän.
Mulla ainakaan ei terska kestä yhtään suoraa kosketusta, kuin pimpsan limakalvoilla, jossa on sitä varten suunnitellut voiteet:)
Jos nainen haluaa antaa suuseksiä, suostun, mutta en yleensä nauti ellen ole todella kiihotunut.
J
Olen kärsinyt arasta klitoriksesta niin kauan kuin muistan.
Tunnetta on tosiaan vaikeaa selittää, mutta se kosketus suoraan klitorikseen vihlaisee kuin suoraan hermoon pistäisi eli on niitä pahimpia kipuja mitä voi kuvitella. Minua voi koskettaa vain klitan hupun päältä. Joudun sen joka kerta uudelle kumppanille selittämään ja he ovat ihmeissään joten ei kai tämä kovin yleistä ole. Tiedän muutenkin, koska olen ollut myös naisten kanssa, että heitä kaikkia tyydyttää eniten klitan suora koskettelu joko kielellä tai sormilla ja se on itselleni ollut aina hämmästyksen aihe, että eikö heihin koske niinku muhun :D
Ehkä tää on joku synnynnäinen poikkeavuus, en tiedä. Vastausta en ole mistään vielä saanut.
että etpä edes tiedä, mitä KIPU on, jos luulet klitoriksen herkkyyttä pahimmaksi kivuksi mitä voi kuvitella. Jos koet joskus elämäsi aikana vaikkapa oikein kunnon selkäkipua, sitten vasta tiedät mitä kipu voi olla.
sitä että on niitä pahimpia kipuja mitä voi olla ainakin omassa elämässäni, koska minuun ainakin henk.koht. sattuu eniten juuri hermoon asti pistävät kivut. En tarkoittanut suinkaan, että olisi PAHIN kipu kaikista. Anyway, todella ikävän kivun aiheuttaa.
tykkää, että minua nuollaan tai klitorista "hyväillään" se ei tunnu hyvältä, kivalta eikä kiihottavalta. Saan mainiosti pelkällä panemisella. Toisaalta olen noin muuten suht herkkä, välillä tuntuu, et saan pelkästään ajattelemalla.=) tai siis nämä asiat jos ylipäätään saisin seksiä, mut en saa.. huoh..
no mitä väliä, jos kuitenkin tulet helposti? Yleensähän sitä klittaa pitää räplätä just siksi ettei muuten tule. Olisit iloinen. Itellä myös herkkä klitta, mutta en silti tule. Koskaan.