... vaikutus:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000003&conference=4500000000000561&posting=22000000024101914
Niin onko ihminen silloin ajokuntoinen tuolla liikenteessä? Voiko Nonihuikat ottaa ja lähteä hyvillä mielin ajelemaan? Meinan vaan, jotta tuolla Lean kuvaamassa tilanteessa sairaalan lääkkeistä ei ollu apuja kipuihin (ja ne on varmasti aika vahvoja), mutta Noni autto ja kivut hävis. Eikö siinä silloin ajele aika huumehourusena, jos napsuttelee Nonia, kuten Ollikin tekee?
Ja mitaan ette voi...
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000003&conference=4500000000000561&posting=22000000024101914
Niin onko ihminen silloin ajokuntoinen tuolla liikenteessä? Voiko Nonihuikat ottaa ja lähteä hyvillä mielin ajelemaan? Meinan vaan, jotta tuolla Lean kuvaamassa tilanteessa sairaalan lääkkeistä ei ollu apuja kipuihin (ja ne on varmasti aika vahvoja), mutta Noni autto ja kivut hävis. Eikö siinä silloin ajele aika huumehourusena, jos napsuttelee Nonia, kuten Ollikin tekee?
Ja mitaan ette voi...
Vastaukset 28
Vanhimmat
Nonin ihmevaikutuksia tuntuu olevan niin laidasta laitaan, navan kääntävästä vaikutuksesta aina kivunpoistoon asti, että se kaiketi myös tehostaa ajokykyä. Onhan sillä jos syöpää vähentävä vaikutus ja leikkauksesta huippuajassa parantavakin.
Kaiken tämän todistaa itämainen tutkija, jonka raportit leviävät sähköposteilla.
Ja mitään emme vaan voi...
Parasta on kai se että noni kaupustelijat rikastuu kun on yksinkertaisii ihmisii joka uskoo tavallisen mehun nimeltään nonin vaikutuksiin, siis muuhunkin kuin sen vaikutusta janoon.
Kait otit talteen?
On meinaan hauska kun voi läväyttää kaiken noniskeidan hehkuttajan naamalle sopivassa yhteydessä!
Näin.
Siinähän menikin jo yllättävän kauan. :-D
Kirjoitetun tai sanotun takana seisominen on valitettavan katoava luonnonvara näissä piireissä.
Mitäs sitä turhaan talteen ottamaan.
Täältähän se löytyy edelleen
http://www.nonitieto.fi/Article122.html
Olipas siellä sivuilla taas plasebo vaikutuskia nonin myyjiltä. Ja kirjoitajana luki taas Olli. Mies joka markkinoi mm. Ecowayn noni tuotteita.
...uskoa tuon ja muiden vastaavien kertomuksien pohjalta, että kyseessä on:
a) Jeesuksen ylösnousemuksen ja neitseellisen synnytksen rinnalla yksi suurimmista ihmeistä (kylläkin aine) kautta historian, tai
b) penisilliinin ja muiden käytettyjen lääkkeiden rinnalla ylivertainen tuote, tai
c) luja usko siirtää vaikka vuoria.
Itse kallistuisin vaihtoehdon c) kannalle, ei kai kukaan (aikusten oikeasti) vakavalla naamalla tuollaista viitsi väitä, jos ei kokisi saaneensa siitä jotain apua. Vai olisiko sellaisiakin (taloudellista hyötyä saadakseen)? Ettei vain alkaneet ne aikaisemmin saadut kipulääkkeet vaikuttamaan vasta silloin.
Jokainen tulkoon autuaaksi uskossaan. Hyvähän on, jos tuollaisistakin joku avun saa, mutta nuo jutut myyntiargumentteina on vähintäänkin arveluttavia. Tuollaisille ja nuin uskomattomille jutuille on perinteisesti ollut kirkolla yksin-/tekijänoikeus:-)
Ihan oikeasti. Hanki elämä. Etkö itse tai edes ketään läheisesi ole huolestunut. Koko elämäsi tuntuu pyörivän keskustelupalstan ympärillä. Hakeudu hoitoon.
Eikös tuo noni "uskonto" jo hipoo fanaattisuutta?
perkele: Ihan oikeasti. Hanki elämä. Etkö itse tai edes ketään läheisesi ole huolestunut.
Liian hapokasta!
Kyllä täytyy myöntää että Nitro FX voi vaikuttaa huumeen tavoin : energiaa, hyvää oloa jne. - mutta muistakaa, ILMAN HUONOJA JÄLKIMAININKEJA;)
Kyse on luonnontuotteesta, kehosi parantaa itse itsensä siihen kuntoon mihin se on tarkoitettukin.
... vaikuta sitten ollenkaan keskushermostoon, vaan on ns. kipuhakuinen. Vähän samanlainen, kuin lämpöhakuinen ohjus tuolla sotatantereilla.
Jassåå!
Ja mitaan ette voi...
"Kyse on luonnontuotteesta, kehosi parantaa itse itsensä siihen kuntoon mihin se on tarkoitettukin."
Ei apua -> "Ei ollut tarkoitettu, että kehosi paranisi." Niinkö? :)
Ei siihen , siis kehon parantamiseen nonia tarvita. Mehukatti mehu tulee halvemmaksi ja on yhtä tehokas. (plasebo)
Kokeilin, oli samat vaikutukset kuin vedellä. En muita vaikutuksia huomannut. Siis huijaustuote!
Voiko olla sattumaa, että anagrammi sanasta noni on onni? Eli siis myyvät onnea herkkäuskoisille.
Entä se, että nonin suurin puolestapuhuja on Olli, ystävien kesken H-Olli - eli hillo. Rahaanhan se kaikki liittyy, ei ihmisistä huolehtimiseen.
Ylistetty on noni (mehukatti) mehun vaikutukset,
Jotain hyvää siitä kuitenkin seurasi, että Olli paljasti sen Ellit-palstan aivokuolleen kirjoittajan olevan Lea. On ollut kovin hiljaa noniaiheista siellä siitä lähtien, kun sielläkin Leaksi kutsuttiin. Nyt kun väitteensä voi helpommin vahvistaa, niin kovasti on ollut vähän sanottavaa. :)
että jos markkinoit niin et saa tehdä sitä terveysväittämiin perustuen. Sitähän se Ollikin toitottaa. No joo ... aika moni muuten tuolla Ollin sivuilla noni ihmeitä kokenut myös myy nonia.
http://www.farmit.net/farmit/fi/08_foorumi/041_maatilaesittelyt/index.jsp?action=vo&vo_id=333
Eikös se Olli taannoin mainostanut sitä edullista sähkösopimustaan tuolta Free Teamin kautta.
Ja mitaan ette ...
Tunnettua toki on, että Lea tuotteita myy, ja häpeämättä myös mainostaa palstalla jos toisellakin niitä "mahtavia vaikutuksia".
Tämä oli hassu:
"Tuotteet: NONI-tuotteet. Aloe Veratuotteet.
Terveyttä edistävät tuotteet."
Eli siis nuo eivät edistä terveyttä? Muutenhan olisi lukenut, että "Muut terveyttä edistävät tuotteet." :)
Onkohan muuten jokin ihme veronkiertojuttu tuossa, jos samalla pitää jotain "majataloa" tai vastaavaa, kun kerran Ollikin niin tekee? Eli siis myyntivoitot kirjataan jotenkin majoituskuluina tms ja verot ovat pienemmät? Vaikka eivät nuo kai niistä tiskin alta myydyistä puteleista veroja edes maksa.
Trioplus.fi sivujen asiakkaille/terveys/ravintolisät alta löytyy Välitys ja myynti H. Lesonen. Yllätys, yllätys nonimehua siellä kaupataan.
"Enliven tarjoaa uskomattoman, terveyttä edistävän tuotesarjan..."
Ja kuinka ollakaan Ollin nonitieto.fi sivuilta taasen löytyy tarinaa
"Lesonen Heikki Lääkäri. Perheellinen. Ei ole käyttänyt ennen muita lisäravinteita. Terveydellinen tausta hyvä.
Nonin käytön aloitti kiinnostuksesta, kun kuuli tuotteesta tilaisuudessa.
Käytön aloitus 2001/elokuu 2-3 kps/pv.
- ei ennakkoluuloja
- ei aloitusoireita"
http://nonitieto.fi/Article78.html?POSTNUKESID=6cf7397e15e02ce2a4b59f6e856c6b99
Herääkin kysymys, että kuinkahan moni näistä Ollille raportoineista ja ihmeitä kokeneista onkin todellisuudessa nonia markkinoivia.
Pitääköhän toi lääkäri-nimike edes paikkansa?
Ensinnäkin Heikki Lesonen ei ole lääkäri, vaan tässä on kaksi eri kertomusta laitettu yhteen.
Kun tapasin Heikin pari vuotta sitten hän oli Ecoway noni-kapseleiden käyttäjä ja sai niistä hyviä tuloksia, joista hän kertoi mm. Hortonin taudista.
Trioplusin sivuilla hän näyttää myöhemmin ruvenneen Enlivenin markkinoijaksi, josta ei minulla ole mitään tietoa enkä tiedä hänen kokemuksistaan.
Nonin vakikäyttäjistä useat ovat Ecowayn kanta-asiakkaita tai Tahitian nonin tuotekonsultteja, koska siten saa tuotteet kaikkein halvimmalla, mutta eivät ole myyneet eivätkä verkottaneet ketään.
Täällä myös väitettiin minun paljastaneen, että Lea on Plazan nonihäirikkö. Siitä minulla ei ole mitään tietoa, mutta tiedän, että vaihtoehtoiset palstoilla pyörii kymmenkunta Tahitian nonin ja myös Ecoway nonin ja myös kauppojen nonien käyttäjiä. En tiedä, kuka heistä on menettänyt hermonsa ja ruvennut riehumaan.
En myöskään ymmärrä ajatusta, että jos joku myy tai verkostoi jotain tuotetta se tekisi hänestä valehtelijan.
En ymmärrä ihmisiä, jotka sellaista väittävät. Ihminen on rehellinen niin kauan kuin toisin voidaan osoittaa jotain muuta.
Olli
Joko tota Nitroa saa Suomessa, kun on Lesosen mainoksessa kuva?
Älä Olli hyvä eksy asiasta. Sillä ei tässä ole merkitystä onko Heikki Lesonen lääkäri vai edustaja. Kyllä muillekin voi sattua virheitä kuin sinulle Olli hyvä, vaikka oletkin käyttänyt 8 vuotta nonia. Tässä itse asia oli tyystin toinen.
Näin se meni oikein, eikö
"Kroonisen väsymystilan hoidossa noni on osoittautunut varsin hyväksi. Ecoway-nonin käyttäjäkertomuksista melkein jokaisessa raportoidaan lisääntyneestä energiasta ja virkistymisestä.
Edustaja. Perheellinen. Muita lisäravinteita käyttänyt Nonimehua. Terveydellinen tausta hyvä. Nonin käytön aloitti keväällä 2003 koska kuuli hyvistä käyttäjäkokemuksista sekä osallistui tilaisuuksiin.
Käytön aloitus 2-3 kps/pv
- ei ennakkoluuloja vaan mielenkiintoa toimiiko tuote niin kuin mehu
- ei aloitusoireita
Annostus nykyään 2-6 kps/pv.
- tunnen oloni virkeämmäksi
- oireeni helpottivat, syksyisin usein mieli maassa, mieliala kohentunut
- tunnen itseni energisemmäksi
- tunnen terveydentilani kohentuneen
Lesonen Heikki"
Eli asian ydin oli se, mistä sinä Olli hyvä et olisi halunnut kirjoitettavan, nämä sinulle positiivisia kokemuksia raportoineet ovat nonia markkinoivia. "Kun nonilaatikko asiakkaalle vilahtaa, niin raportti Ollille kilahtaa."
Mitä taas tulee tuohon hermojen menettämiseen ja riehumiseen, niin siihen Olli hyvä ei noni näytä auttavan. Sen verran usein sinäkin olet siellä ja täällä alkanut riehumaan. 8 vuoden nonikäytöstä huolimatta.
Miksi sinun Olli hyvä pitäisi sellainen ajatus hyväksyä, että myyjä ja verkostoija olisi valehtelija. Sinähän Olli hyvä et markkinoi nonia, olet vain kirjailija ja voit kirjoittaa mitä hyvänsä. Se että ei markkinoi, ei tee ihmisestä myöskään rehellistä.
Raportoihan Heikkikin jo ennestään hyvän terveydentilansa kohentuneen, eikä hänellä ollut edes ennakkoluuloja. Tai ainakin hän tuntee näin tapahtuneen. En ymmärrä miksi joku voisi väittää että Heikki ei näin voisi tuntea. Saati että se tekisi hänestä valehtelijan.
Heips. Olen kärsinyt vuosia nukahtamisvaikeuksista sekä pätkittäisistä yöunista. Kuukauden käytön jälkeen en heräile yöllä ja nukahdan 10-20 minuutissa. Älkääkä selvittäkö etteikö auttaisi nukahtamaan ainakaan minun kohdalla. Aion käyttää niin pitkään kun vain saan tuotetta.
Turpiin on annettu mm. korkealle verenpaineelle, psoriasikselle, astmalle, kroonisille kiputiloille ja jopa reumalle. Moni lääkäri on ihmeissään. Mahtava tuote. Ja siitä saa rahaakin...
Jotkut puhuvat plasebosta. Jos mm. reuma paranee uskomalla, niin mitä hittoa me tehdään kalliilla turhanpäiväisillä sairaaloilla?