Jakovara romahtaa pörssien mukana?

.

Mitkä ovat Keskustan lääkkeet
kriisiin joutuvan jakovaran turvaamiseksi?
*********************************************

Pörssien jyrkkä lasku on maailmalaajuisesti lähtenyt käyntiin. Vaikka on liian aikasta puhua romahduksesta, on sen suuntaisia useita tunnuksia esiintynyt päällekkäisinä viime aikojen maailmanmarkinnoitten ilmiöissä. Öljyn ja energian rajussa nousussa olevat hinnat toimivat jyrkän laskun vetureina. Ne ovat merkittävinä teijöinä vaaralliseksi käyvien levottomuuksien ohessa luoneet maailmanluuisesti epäuskoa tulevaisuudesta.

Meillä tyhjälle paperille piirretty, sinänsä toteutuneet kasvuennuste ja sen varaan rakennetut budjetit ovat olleet näennäisesti ylimittaisia, mutta totuuden valossa jyrkän valheellisia usean vuoden ajan.

Entä nyt, miten osin kliseillä, epärealistisilla tuotto-odotusarvoille rakennettu budjetti sietää jyrkkää laskua, missä vaiheessa sen totuuden peitteeksi rakennettu pohja pettää, ja miten silloin käykään joka paikkaan tyrkytetyn uskon jakovarasta, ja sen varassa pitkälle olevien poliitikkojemme uskottavuuden?

Tällä kertaa alkanut lasku riipaisee lähemmin Keskustaa kuin kertaakaan aikaisemmin jyrkkien suhannemuutosten historiasssa!


Mistä Matti Vanhasen käyttöön ottama
termi ”jakovaraa” on muodostunut?
************************************

Se on uusi nimi budjetin toteutuma tuloksen ylijäämälle, jonka Matti Vanhanen ja osin myös Eero Heinäluoma ovat vaalikeskusteluissa ottaneet käyttöön.

Tuloksemme on plussalla seuraavista syistä:

Sen muodotumisen pääasioita:
*****************************

Budjetista puuttuu huomattavia kulueriä. Tulos on niiden puutteessa laskennallisesti toki ylijäämäinen, mutta tosiasioitten valossa raskaasti alijäämäinen!

Keskeisimpiä syitä:
******************************

Todellisella suorittavalla tasolla kunnissa (osalla kansalaisten päivittäisessä kurjistuneessa elämässä) ovat kuntatalouksien tulokset ja taseet olleet kuralla laman alusta alkaen. Pitkään jatkuneesta korkeasuhdanteesta, vuoden 2000 alun päivistä huolimatta kuntien velkaantuminen kaksinkertaistunut viidessä vuodessa.



OECD (engl. Organization for Economic Cooperation and Development)
tutkimus 2006, juuri julkaistu:

Suomessa todellisia köyhiä mitattuna ilman tukia

****** moin 1.800.000 kansalaista ******
***********************************************


Sivistys –ja hyvinvointivaltion keskeisten tekijöitten rapautuminen ja osin jo pohjalle päättyminen on johtanut tappavaan kierteeseen, jossaon päädytty pakkosäästöin saatuja lyhytaikaisia hyötyjä suurempiin, jatkuvasti kasvaviin kuluihin kuntien lakisääteisissä ja yksityisten kansalaisten toiminnassa.


Talousrikollisten keinoin budjetin pitoa:
*****************************************

Talousrikollisten käyttämät klassiset keinot, - tuloksen ja taseen lainvastainen manipulointi -, tietoisesti petolliset tavat ovat olleet budjettien laatijoiden ja niistä päättävien tärkeimpinä työkaluina.
Liike-elämässä nuo keinot määritellään rikoksiksi ja ne johtavat ilmi tullessaan rangaistuksiin, julkisella sektorilla ja erityisesti politiikan korkeimmalla tasolla keinot hyväksytään ja niitä kutsutaan vastuulliseksi asianhoidoksi. Eron ja rangaistuksen asemesta asianhoitajat palkitaan kunniamaininnoin ja merkittävin eduin.

Liike-elämässä valtuuksien antaja, omistaja, määrää yhtiökokouksen kautta petkuttajat lain voimalla vastuuseen ja korvausvelvollisiksi, sekä vaihtaa heidän tilalleen luotettavammat luottamusmiehet ja naiset.
Yhteisten asioittemme hoitajat eivät joudu vastuuseen, sillä he itse ovat luoneet hallintokoneistostamme itseään suojaavan ja ruokkivan apparaattin, jonka käyttäjinä he puolustavat itseään ja suojaavat toisiaan.


Jättämiset puoluetuet, piilotuet, vaalituet ym.
************************************************

He voivat vailla vastuuta rahoittaa vaalimenestyksessä tarvittavan julkisuuden yhteisillä rusasmittaisilla verovaroilla. Vastuutta oetuilla yhteisillä varoilla he voivat manipuloida äänestäjäkunnan käyttäytymistä oman tahtonsa mukaiseksi. Näin politiikan linjanvetäjät eivät ensisijaisesti tarvitse enää kannattajiensa aatteellista perustaa eivät sen taloudellisia resursseja pysyäkseen asemissaan. Vastuu rahoittajalle kuitenkin säilyy, ja siksi valtiohallinnon apparaatti ja sen hoitajat, poliittiset huippumme voivat yhä paremmin, kun he vastaavat itselleen, apparaatin käyttäjille. Rahoiotuksen suunnan mukana on tärkeimmän yhetden sunta on vaihtunut. Heillä ei enää tätä nykyä ole todellista elävää yhteyttä äänestäjiinsä, eikä näillä puolestaan edustajiinsa.
Apparaatti toimii myös kunkin puoleen organisaatiossa, joissa harvoin jos koskaan kuunnellaan saatikka viestitetään soraääniä alhaalta ylöspäin vietäväksi.

Jättimäisiksi kasvatetuilla vaali-dudjeteilla ja markkinoinnin tehokeinoilla politiikan tekijä tuottaa äänestäjälle mielikuvien mukaisen halutun kuvan, sellainen jonka hän pian uskoo omakseen ja samaistuu ihanteeseensa, ja toimii sitten sen mukaisesti, uskoen itsenäiseen päätökseensä.
....Ja jos riittävää uskoa ei synny, äänestäjästä tulee useimmin passiivinen nukkuva, tai joissain tapauksissa protestiäänellään toiseen suuntaan liikkuva.

Todelliset yhteiset asiamme eivät välttämättä laisinkaan pääse esiin, sillä manipuloinnilla muutettu äänestäjän mieli on myönteinen, eikä vaadi apparaatissa ristiriitoja aiheuttavia todellisia ongelmia esiin. Äänestäjän tahtoa ei siis todellisuudessa tarvitse edes ottaa huomioon. Apparaatin käyttäjät hautaavat yhteiset virheensä ja pahimmillaan niitten aiheuttamat ruumisröykkiöt yhteistuumin, syvän hiljaisuuden vallitessa, riittävän ajan kuluessa.

Kyse on maan tavasta, sillä kansan valitsema eduskunta antaa aina lähes varauksettoman luottamuslauseensa menettelylle vaikka se olisi karkeasti äänestäjän tahdon vastainen - niin budjetille kuin sen valvonnallekin.

Maan tapa on myös ruma versio hölmöläisten kyläpäälliköitten puuhailusta, kun he tunnetulla klassisella tavallaan jatkavat yhteistä hölmölän peittoa lisäämällä sen näkyvään yläreunaan peiton jalkopäästä ottamillaan paloilla.


Rajut suhdennamuutokset
*****************************

Tärkeä veturi jolla on voitu nostaa kansankehuja ja peittää tehokkaimmin vallitsevaa vinosuuntausta on ollut jo neljättä vuottaan jatkuva kansainvälinen korkeasuhdanne. Sen vetoapu vientivoittoiselle taloudellemme ja tietyn kansanosan hyvinvoinnille ( ei edellä mäituille 1.8 milj. Suomalaiselle) on kiistaton.

”Jakovaraa” on riittänyt politiikan tekoon ja äänekäämmän kansanosan "lahjontaan", ja niin on näennäisesti riidaton hallitustyöskentely ollut myös näennäisesti kivutonta, - ainakin SDP-SAK:lle.

Nyt jyrkässä laskussa olevat pörssit muuttavat väkivaltaisesti suhdannenäkymiä, jolloin myös Keskustan myöntyväinen, SDP-SAK:n tahtoa lähes kaikessa mukinoitta noudatellut hallituspolitiikka joutuu uuteen, kriittiseen valoon.

"Wahvamarkan", H.Hokerin ja laman alusajan toisintoa
********************************************

Budjetti pettää jo tällä kaudella kun korkeasuhdanne on kääntynyt jyrkkään laskuun. Viimeksi olimme saman kaltaisessa tilanteessa H. Holkerin hallituksen aikana 1987-1991 laman aattona. Silloinkin pitivät poliitikot jyrkkäsanaisia puheita meitä uhkaavasta työvoimapulasta. Myös lapsenomainen usko pohjolan Japaniin oli vallalla. M. koivisto sossuineen ja SP:n tuella manipuloi maata ja kansaa, eikä silloinen pääministeri H. Holkeri välttämättä edes ymmärtänyt mitä hänen johtamansa hallituksen ympärillä ja ohi tapahtui.

Kun totuus sitten paljastui, eivät hakaniemeläiset halunneet lähellekään vastuunkantoa. Opppositioon väkisin menneen SDP:n uusi puheenjohtaja Paavo Lipponen harrasti todellista yhteiskuntaterrorismia SAK:n Lauri Ihalaisen työhuoneen kautta, pienimmästäkin pihauksesta yleislakolla uhkaillen, ja näin SDP-SAK silloin repien jarrutti elämän pelastaneitten pakkokeinojen toimivuutta!

Mutta Keskusta-Kokoomus –yhteistyöllä, Aho-Viinasen hallituksen voimin hoidettiin maa takaisin elävien kirjoihin, ja jälleen terveeksi perustaksi näihin päiviin saakka kestäneelle Hakaniemen sossujen mellastuksen jatkumolle!


"Se on taas ennen muita keskustalaisista kiinni:"
*************************************************

EMMEKÖ TÄLLÄ KERTAA VOISI TOIMIA KERRANKIN
ETUPAINOISESTI JA ENNAKOIDA PAHIMMAT VIRHEET
AJOISSA JA VÄLTTYÄ NÄIN PAHIMMALTA?

AIHEESTA PUNAMULATMIEHILLE TIEDOKSI:
JUTTU ONNISTUU VAIN KESKUSTA-KOKOOMUS -HALLITUKSELLA.


Seppo Hietanen
”kerimäki st”
CITY-Keskusta
13950
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

>JUTTU ONNISTUU VAIN KESKUSTA-KOKOOMUS -HALLITUKSELLA. <


Keskusta-Kokoomus hallitus onnistuu vain sillä, että kokoomus on suurempi kuin keskusta vaalien jälkeen, kertoo Jäbä.

Äänestäkää Oivankin kanssa siis kokoomusta;-)

Äänestä

Kävisitkös jollakin Maaseudun Sivistysliiton kirjoituskurssilla niin saisi selvää, mitä oikein haluat sanoa?

Ainoastaan ymmärsin, että halusit sanoa jotakin tämän päivän pörssikursseista, joilla ei oikeastaan ole merkitystä tulevan vaalikauden aikana, sillä pörssissä ei ole kiinteitä hintoja.

Äänestä

Juttu on väärässä paikassa, sillä asiapohjainen poliittinen keskustelu ei laisinkaan onnistu täällä. Tämän saitin jutuissa pitää paskan lentää. Asian asiallisuudesta riippumatta näin se on, sori vaan!

Äänestä
  • "Tämän saitin jutuissa pitää paskan lentää", sanot keris (sillä sinä itsehän siinä olet, siitä ei ole "laisinkaan" epäilystä). Miksi et siis käy sitä sinulle tavallista "poliittista keskustelua"? Se täyttäisi saoton vaatimuksen, eli paska lentäisi ja haisisi.

    Äänestä

tai otat kantaa romahtaa.Nyt jo pääsit putkasta pois?
Taisi olla kolmas kerta tällä viikolla kun olit juoppoputkassa

Äänestä

kaikki, mihin (ääni)kuningas hietanen koski, muuttui...

Äänestä

tiedotteesi menevät aivan hukkaan, koska kirjoitat niin pitkiä ja laajoja asioita.

Ei nykyisin viitsitä noin pitkiä juttuja lukea ja ei ole edes aikaakaan. Ainakaan työssäkäyvillä lapsiperheellisillä.

Äänestä
  • olla keskustelun avaus, olipahan vain synkkä yksinpuhelu.

    Äänestä

jatkaa EK:ssa kartellihissimies Antti Herlinin johdolla duunarien palkkojen alentamisia ja Sitrassa Esko Aho kurssittaa kansalaisten piikkiin maan poliitikkoja omilla Talouden Maanpuolustuskursseilla.

Olet oikeassa, olemme tuhon tiellä. Jälleen Kepun johdolla.

Äänestä

..kirjoitustasi ja miksipä en sitä tekisikin: ihan aiheellinen puheenvuoro! Varmasti aiheellisemmasta aiheesta kuin yleensä sinulta, ja myös paremmin ja selkeämminkin esitetty kuin yleensä. Mikä ei tarkoita sitä, että tuo selkeä olisi. Mutta hyvällä tahdolla siitä melkoisesti ymmärtää, jos jaksaa lukea kovin paljon myös sekavaa ja asiaan vain keinotekoisesti liitettyä. Tarkoituksesi kuitenkin hyväksyn omakohtaisesti. Kun tuo viime päivien kurssilasku on minunkin vaatimattomiin sijoituksiini tehnyt melkoisen loven.

Siitä en tosin syytä hallitusta vaan itseäni, kun en ymmärtänyt ajoissa realisoida niitä sijoituksiani, jotka eniten alaspäin menivät. Minä kun en voi omaa taitamattomuuttani panna edes Hagiksen punakoneen syyksi. Mutta onneksi en ole paljonkaan tuollaisten kurssiheilahtelujen varassa.

Mutta oikeassa olet, että nykyinen hallitus ei todellakaan ole politiikallaan rakentanut tai pyrkinytkään rakentamaan sitä jakovaraa, johon se lupauksiaan nojaa. Hallitus lukee ansioikseen ne kansainvälisten noususuhdanteiden tuottamat tulokset, joilta se ei olisi voinut välttyä. Josta paljolti kiitos myös Lipposen hallitusten rakentamien perustojen..

Ja totta on myös se, että vaikka hallitus paukuttelee henkseleitään, kaikilla suomalaisilla ei silti ole hyvin. Hyvin suuri on sellaisten köyhien suomalaisten määrä, jotka tämän mainion hallituksen aikana ovat yhä köyhtyneet, hyvin suuri määrä heistä suhteellisesti ja monet absoluuttisestikin.

Mutta se tilanne ei parane ainakaan niiden toimesta ja niillä menetelmillä, joihin ymmärrän sinun toivosi panevan. Silti yhdyn ilmeiseen toiveeseesi porvarihallituksesta: minua ja minun elämääni se ei pystyisi juuri mihinkään hetkauttamaan, mutta varmasti se onnistuisi havahduttamaan suomalaisten suuren enemmistön niin, että seuraava hallitus olisi taatusti SINIPUNA ja se porvarihallituksen tilinpäätös olisi samalla kepun muistokirjoitus.

Äänestä
  • "yhdyn ilmeiseen toiveeseesi porvarihallituksesta: minua ja minun elämääni se ei pystyisi juuri mihinkään hetkauttamaan, mutta varmasti se onnistuisi havahduttamaan suomalaisten suuren enemmistön niin, että seuraava hallitus olisi taatusti SINIPUNA ja se porvarihallituksen tilinpäätös olisi samalla kepun muistokirjoitus."


    Valitettavasti vaan kepussakin on viisautta niin paljon, että ei ne punamullasta luovu. Jos luopusi, se olisi kepun loppu.

    Äänestä

  • Jatkan siitä kirjoitti:

    "yhdyn ilmeiseen toiveeseesi porvarihallituksesta: minua ja minun elämääni se ei pystyisi juuri mihinkään hetkauttamaan, mutta varmasti se onnistuisi havahduttamaan suomalaisten suuren enemmistön niin, että seuraava hallitus olisi taatusti SINIPUNA ja se porvarihallituksen tilinpäätös olisi samalla kepun muistokirjoitus."


    Valitettavasti vaan kepussakin on viisautta niin paljon, että ei ne punamullasta luovu. Jos luopusi, se olisi kepun loppu.

    ...eikö se ole luonnollista, että viisas ihminen puhuu viisaita? ;))

    Niin, pitkin hampain pakko on myöntää, että kyllä kepussa todella tuollaista viisautta on paljon, suorastaan määräävästi.

    Samaa viisautta olisi kokoomuksessakin, mutta sen tuottama tulos riippuu demarien halusta. Mutta - kuten olen joskus ennenkin todennut - sdp:llä on rasituksinaan suurimpana varmaan se, että se on tuomittu valtaan. Niin kepu kuin kokoomuskin sen tuomion sille ovat langettaneet.

    Äänestä

  • ..mielipide kokoomuksesta luuletko tosiaan,että ääriporvarit nyt tulisivat köyhien avuksi sen ymmärrän että sulle itselle tulee vielä lisää entisten päälle mutta älä viitti puhuakkaan kokoomuksesta ja köyhistä samassa kirjoituksessa tiedät sen kyllä miksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_7173133 kirjoitti:

.

Mitkä ovat Keskustan lääkkeet
kriisiin joutuvan jakovaran turvaamiseksi?
*********************************************

Pörssien jyrkkä lasku on maailmalaajuisesti lähtenyt käyntiin. Vaikka on liian aikasta puhua romahduksesta, on sen suuntaisia useita tunnuksia esiintynyt päällekkäisinä viime aikojen maailmanmarkinnoitten ilmiöissä. Öljyn ja energian rajussa nousussa olevat hinnat toimivat jyrkän laskun vetureina. Ne ovat merkittävinä teijöinä vaaralliseksi käyvien levottomuuksien ohessa luoneet maailmanluuisesti epäuskoa tulevaisuudesta.

Meillä tyhjälle paperille piirretty, sinänsä toteutuneet kasvuennuste ja sen varaan rakennetut budjetit ovat olleet näennäisesti ylimittaisia, mutta totuuden valossa jyrkän valheellisia usean vuoden ajan.

Entä nyt, miten osin kliseillä, epärealistisilla tuotto-odotusarvoille rakennettu budjetti sietää jyrkkää laskua, missä vaiheessa sen totuuden peitteeksi rakennettu pohja pettää, ja miten silloin käykään joka paikkaan tyrkytetyn uskon jakovarasta, ja sen varassa pitkälle olevien poliitikkojemme uskottavuuden?

Tällä kertaa alkanut lasku riipaisee lähemmin Keskustaa kuin kertaakaan aikaisemmin jyrkkien suhannemuutosten historiasssa!


Mistä Matti Vanhasen käyttöön ottama
termi ”jakovaraa” on muodostunut?
************************************

Se on uusi nimi budjetin toteutuma tuloksen ylijäämälle, jonka Matti Vanhanen ja osin myös Eero Heinäluoma ovat vaalikeskusteluissa ottaneet käyttöön.

Tuloksemme on plussalla seuraavista syistä:

Sen muodotumisen pääasioita:
*****************************

Budjetista puuttuu huomattavia kulueriä. Tulos on niiden puutteessa laskennallisesti toki ylijäämäinen, mutta tosiasioitten valossa raskaasti alijäämäinen!

Keskeisimpiä syitä:
******************************

Todellisella suorittavalla tasolla kunnissa (osalla kansalaisten päivittäisessä kurjistuneessa elämässä) ovat kuntatalouksien tulokset ja taseet olleet kuralla laman alusta alkaen. Pitkään jatkuneesta korkeasuhdanteesta, vuoden 2000 alun päivistä huolimatta kuntien velkaantuminen kaksinkertaistunut viidessä vuodessa.



OECD (engl. Organization for Economic Cooperation and Development)
tutkimus 2006, juuri julkaistu:

Suomessa todellisia köyhiä mitattuna ilman tukia

****** moin 1.800.000 kansalaista ******
***********************************************


Sivistys –ja hyvinvointivaltion keskeisten tekijöitten rapautuminen ja osin jo pohjalle päättyminen on johtanut tappavaan kierteeseen, jossaon päädytty pakkosäästöin saatuja lyhytaikaisia hyötyjä suurempiin, jatkuvasti kasvaviin kuluihin kuntien lakisääteisissä ja yksityisten kansalaisten toiminnassa.


Talousrikollisten keinoin budjetin pitoa:
*****************************************

Talousrikollisten käyttämät klassiset keinot, - tuloksen ja taseen lainvastainen manipulointi -, tietoisesti petolliset tavat ovat olleet budjettien laatijoiden ja niistä päättävien tärkeimpinä työkaluina.
Liike-elämässä nuo keinot määritellään rikoksiksi ja ne johtavat ilmi tullessaan rangaistuksiin, julkisella sektorilla ja erityisesti politiikan korkeimmalla tasolla keinot hyväksytään ja niitä kutsutaan vastuulliseksi asianhoidoksi. Eron ja rangaistuksen asemesta asianhoitajat palkitaan kunniamaininnoin ja merkittävin eduin.

Liike-elämässä valtuuksien antaja, omistaja, määrää yhtiökokouksen kautta petkuttajat lain voimalla vastuuseen ja korvausvelvollisiksi, sekä vaihtaa heidän tilalleen luotettavammat luottamusmiehet ja naiset.
Yhteisten asioittemme hoitajat eivät joudu vastuuseen, sillä he itse ovat luoneet hallintokoneistostamme itseään suojaavan ja ruokkivan apparaattin, jonka käyttäjinä he puolustavat itseään ja suojaavat toisiaan.


Jättämiset puoluetuet, piilotuet, vaalituet ym.
************************************************

He voivat vailla vastuuta rahoittaa vaalimenestyksessä tarvittavan julkisuuden yhteisillä rusasmittaisilla verovaroilla. Vastuutta oetuilla yhteisillä varoilla he voivat manipuloida äänestäjäkunnan käyttäytymistä oman tahtonsa mukaiseksi. Näin politiikan linjanvetäjät eivät ensisijaisesti tarvitse enää kannattajiensa aatteellista perustaa eivät sen taloudellisia resursseja pysyäkseen asemissaan. Vastuu rahoittajalle kuitenkin säilyy, ja siksi valtiohallinnon apparaatti ja sen hoitajat, poliittiset huippumme voivat yhä paremmin, kun he vastaavat itselleen, apparaatin käyttäjille. Rahoiotuksen suunnan mukana on tärkeimmän yhetden sunta on vaihtunut. Heillä ei enää tätä nykyä ole todellista elävää yhteyttä äänestäjiinsä, eikä näillä puolestaan edustajiinsa.
Apparaatti toimii myös kunkin puoleen organisaatiossa, joissa harvoin jos koskaan kuunnellaan saatikka viestitetään soraääniä alhaalta ylöspäin vietäväksi.

Jättimäisiksi kasvatetuilla vaali-dudjeteilla ja markkinoinnin tehokeinoilla politiikan tekijä tuottaa äänestäjälle mielikuvien mukaisen halutun kuvan, sellainen jonka hän pian uskoo omakseen ja samaistuu ihanteeseensa, ja toimii sitten sen mukaisesti, uskoen itsenäiseen päätökseensä.
....Ja jos riittävää uskoa ei synny, äänestäjästä tulee useimmin passiivinen nukkuva, tai joissain tapauksissa protestiäänellään toiseen suuntaan liikkuva.

Todelliset yhteiset asiamme eivät välttämättä laisinkaan pääse esiin, sillä manipuloinnilla muutettu äänestäjän mieli on myönteinen, eikä vaadi apparaatissa ristiriitoja aiheuttavia todellisia ongelmia esiin. Äänestäjän tahtoa ei siis todellisuudessa tarvitse edes ottaa huomioon. Apparaatin käyttäjät hautaavat yhteiset virheensä ja pahimmillaan niitten aiheuttamat ruumisröykkiöt yhteistuumin, syvän hiljaisuuden vallitessa, riittävän ajan kuluessa.

Kyse on maan tavasta, sillä kansan valitsema eduskunta antaa aina lähes varauksettoman luottamuslauseensa menettelylle vaikka se olisi karkeasti äänestäjän tahdon vastainen - niin budjetille kuin sen valvonnallekin.

Maan tapa on myös ruma versio hölmöläisten kyläpäälliköitten puuhailusta, kun he tunnetulla klassisella tavallaan jatkavat yhteistä hölmölän peittoa lisäämällä sen näkyvään yläreunaan peiton jalkopäästä ottamillaan paloilla.


Rajut suhdennamuutokset
*****************************

Tärkeä veturi jolla on voitu nostaa kansankehuja ja peittää tehokkaimmin vallitsevaa vinosuuntausta on ollut jo neljättä vuottaan jatkuva kansainvälinen korkeasuhdanne. Sen vetoapu vientivoittoiselle taloudellemme ja tietyn kansanosan hyvinvoinnille ( ei edellä mäituille 1.8 milj. Suomalaiselle) on kiistaton.

”Jakovaraa” on riittänyt politiikan tekoon ja äänekäämmän kansanosan "lahjontaan", ja niin on näennäisesti riidaton hallitustyöskentely ollut myös näennäisesti kivutonta, - ainakin SDP-SAK:lle.

Nyt jyrkässä laskussa olevat pörssit muuttavat väkivaltaisesti suhdannenäkymiä, jolloin myös Keskustan myöntyväinen, SDP-SAK:n tahtoa lähes kaikessa mukinoitta noudatellut hallituspolitiikka joutuu uuteen, kriittiseen valoon.

"Wahvamarkan", H.Hokerin ja laman alusajan toisintoa
********************************************

Budjetti pettää jo tällä kaudella kun korkeasuhdanne on kääntynyt jyrkkään laskuun. Viimeksi olimme saman kaltaisessa tilanteessa H. Holkerin hallituksen aikana 1987-1991 laman aattona. Silloinkin pitivät poliitikot jyrkkäsanaisia puheita meitä uhkaavasta työvoimapulasta. Myös lapsenomainen usko pohjolan Japaniin oli vallalla. M. koivisto sossuineen ja SP:n tuella manipuloi maata ja kansaa, eikä silloinen pääministeri H. Holkeri välttämättä edes ymmärtänyt mitä hänen johtamansa hallituksen ympärillä ja ohi tapahtui.

Kun totuus sitten paljastui, eivät hakaniemeläiset halunneet lähellekään vastuunkantoa. Opppositioon väkisin menneen SDP:n uusi puheenjohtaja Paavo Lipponen harrasti todellista yhteiskuntaterrorismia SAK:n Lauri Ihalaisen työhuoneen kautta, pienimmästäkin pihauksesta yleislakolla uhkaillen, ja näin SDP-SAK silloin repien jarrutti elämän pelastaneitten pakkokeinojen toimivuutta!

Mutta Keskusta-Kokoomus –yhteistyöllä, Aho-Viinasen hallituksen voimin hoidettiin maa takaisin elävien kirjoihin, ja jälleen terveeksi perustaksi näihin päiviin saakka kestäneelle Hakaniemen sossujen mellastuksen jatkumolle!


"Se on taas ennen muita keskustalaisista kiinni:"
*************************************************

EMMEKÖ TÄLLÄ KERTAA VOISI TOIMIA KERRANKIN
ETUPAINOISESTI JA ENNAKOIDA PAHIMMAT VIRHEET
AJOISSA JA VÄLTTYÄ NÄIN PAHIMMALTA?

AIHEESTA PUNAMULATMIEHILLE TIEDOKSI:
JUTTU ONNISTUU VAIN KESKUSTA-KOKOOMUS -HALLITUKSELLA.


Seppo Hietanen
”kerimäki st”
CITY-Keskusta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu