Kiveniskemät konepellissä

sanni__

Tuli tuossa huomattua että kivet ovat tehneet aina ilkeitä pisteitä konepeltiin jotka olisi kiva saada piiloon. Onkos ne sellaiset jotkut "kynät" hyviä? vai olisiko kellään hyvää neuvoa mitä tehdä :)

7

7258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • korjaus kynilläkin

      kyllä saa ne piiloon,mutta maalaus on paras keino jos maali on lähtenyt niin mitään ei ole tehtävissä sen jälkeen.

    • kynillä...

      ...saa aikaan juuri sellaista jälkeä mitä näkee suomalaisten autoissa. Vähän sama juttu kuin sienellä peseminen tai säämiskällä kuivaaminen. Tehdään homma päin persettä koska niin on tehty aina eikä ymmärretä että kehitys kehittyy.

      Eli asiaan. Katsele tuolta: www.langka.com

      • -Professional-

        Mitä vikaa säämiskällä kuivaamisessa on? eiköhän silikonilasta/säämiskä- yhdistelmä ole se paras konsti. Vai millä olet tuon säämiskän korvannut?


      • vikaa...
        -Professional- kirjoitti:

        Mitä vikaa säämiskällä kuivaamisessa on? eiköhän silikonilasta/säämiskä- yhdistelmä ole se paras konsti. Vai millä olet tuon säämiskän korvannut?

        ...että sillä saa naarmuja maalipintaan. Kuten myös silikonilastalla. Toinen vika on että säämiskä kuivaa todella huonosti. Oikea väline on laadukas auton kuivaamiseen tarkoitettu mikrokuituliina. Parhaimmaksi olen todennut sellaisen vohvelipintaisen kuivausliinan.


    • fiksari

      Hae autosi väriä vastaava maalikynä ja paikkaa kiveniskut,harjoittele ensin johonkin "piilossa olevaan paikkaan jotta näet miten kynä toimii"
      Paikkaa sen kuka tahansa niin aina siihen jälki jää mutta ei ruostu niinkuin hoitamaton.
      Jos itseäsi askarruttaa homma niin kysy paikkakuntasi fiksaamosta apua,me esim.teemme kyseisen homman vahausten kylkiäisinä.

    • ammatti kokeilija

      Minä korjasin kiveniskut putsaamalla ensin hyvin "kraaterin" sitten laitoin korin oikeaa värisävyä, en yrittänytkään saada värisävyllä kokonaan täytettyä sitä reikää vaan että sitä oli siellä kunnolla että peitti pohjan. Sitten seuraavana päivänä hieroin mikrokuituliinalla ettei missään ollut liian pinnassa tai yli... Sitten laitoin kirkaslakkaa, samaa mitä maalinpintaankin on laitettu maalauksen yhteydessä.. laiton lakkaa että sitä oli vähän ylikkin sen kraaterin... annoin kuivua muutaman tunnin ja siitten taas mikrokuituliina käteen ja jynssäsin kohhaa ristiin rastiin niin kauan että pinta oli tasoissa maalipintaan... Ihan melkein huomaamaton ja tärkeintä että on samalla tasolla kuin muukin maalipinta... Jos on mahdollista niin kannattaa harjoitella vaikka johonkin romu autoon ensin.. Mutta ei tuolla konstilla pilalle mene, lopputulos on ihan hyvä, parempi kin koskaan vain pelkällä töpötyksellä, paljon huomaamattomampi, parhaimmillaan huomaamaton.

    • ammatti kokeilija

      Tuohon edelliseen vielä senverran että sitä lakkapintaa pitää hinkata lujaa niin että sormi lämpenee kraaterin päällä.. mutta ei saa käyttää mitään hiomaaineita., vain puhdas kuiva mikroliina.. ei yhden kohdan hinkkaamisessa montaa minuutti mene..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      34
      2156
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      49
      1757
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      115
      1571
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1296
    5. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1008
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      47
      980
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      905
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      817
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      783
    10. Nähdäänkö me ensi

      Viikolla jossain?
      Ikävä
      60
      768
    Aihe