Mikä ihme on kun koko ajan on niska/kaula ihan täynnä käsinkosketeltavia kipeitä pahkuroita? Myös korva"nyppylässä" (siinä käytävän edessä olevassa palassa) on pahkura. Tätä on jatkunut ties kuinka pitkään jo mutta mitään kummempia kipuja ei ole ollut, kärsin kyllä masennuksesta, korkeasta verenpaineesta ja lihas- sekä nivelkivuista ja jatkuvasta nuhasta (aina nenä tukossa ja vuotaa) joten voisiko nuo pahkurat selittyä niillä?
Jatkuvasti imusolmukkeet turvottaa!
Pattikaula
5773
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
mikä on vialla.
Noin se alkoi minullakin, tuon lisäksi jatkuvia yöhikoiluja. Heräsin usein aivan kuin vesilammikosta.
Verikokeissa todettiin sitten lymfaattinen leukemia. Olin silloin 53-vuotias.
Tuosta on nyt 9 vuotta. Olen ollut useaan otteeseen solunsalpaajatiputuksessa.
Omien kantasolujen erotus ja myöhemmin palautus tehtiin syksyllä 2002.
Viimeinen puoli vuotta kestänyt hoitokerta päättyi kolme viikkoa sitten.
Toivon mukaan kunnon pitäisi vähitellen kohentua. Tukkakin alkaa taas kasvamaan.
Saa nyt nähdä, miten kauan tämä viimeinen hoito vaikuttaa. Ei kai solunsalpaajahoitoja voi loputtomiin antaa, kun ikääkin tulee joka vuosi lisää.
Kävin kk sitten ja muistan niistä vain sen että mitään ei ollut vialla mutta juuri siinä "Lymf"-kohdassa oli vähän viitearvoa korkeampi arvo ja taas sen vastakohta (en nyt muista mitään mut punasolu) oli taas viitearvoa alempana... tosin ei pahasti, mut jonkun verran. Onko tämä nyt joku enne?
Kannattaa kayda ultra aanessa. Itseani tuo ainakin helpotti. Pystyvat nakemaan hyvin onko jokin pielessa. (Olen Thaimaassa, joten taalla ei ole aa:n pisteita)
Minä olen kanssa ultran kannalla. Itselläni oli kaikki veriarvot erinomaisia ja diagnoosi oli kysta....lopuksi olinkin syöpäpotilas. Luulen että sinulla kaikki on ok, mutta silti kävisin ultrassa ja spesiaali lääkärillä (kurkku-,korva- ja nenälääkäri).
Pelkkien verikokeiden perusteella ei pystytä toteamaan periaatteessa onko kysymyksessä esim. syöpä. Ultrassa patit pystytään tutkimaan tarkemmin. Itselläni veriarvot olivat suht kunnossa (jotkin arvot vain jonkun verran keskiarvoa korkeammalla) ja vasta ultra pelästytti lääkäritkin.
Kannattaa ottaa huomioon, että imusolmukkeet reagoivat ERITTÄIN HELPOSTI erilaisiin ärsykkeisiin (allergia, flunssa yms.) ja imusolmukesyöpään sairastuvien määrä on loppujen lopuksi aika pieni (onneksi!).
Mutta jos asia huolestuttaa ja kummittelee mielessä, kannattaa ehdottomasti käydä ultrassa katsomassa mitä näkyy... en kuitenkaan usko, että sinulla on syytä huoleen :) !