Suosituimmat naiskirjailijamme painosmäärien mukaan:
1) Laila Hirvisaari (Hietamies)
2) Kaari Utrio
3) Susan Kuronen
4) Anja Kauranen
Tämä on virallinen lista ja siitä näkyy, että Susan on vasta sijalla 3. Joten Susan ei todellakaan ole kaikkien aikojen suosituin naiskirjailijamme painosmäärillä mitattuna, vaikka jotkut niin väittävätkin.
1) Laila Hirvisaari (Hietamies)
2) Kaari Utrio
3) Susan Kuronen
4) Anja Kauranen
Tämä on virallinen lista ja siitä näkyy, että Susan on vasta sijalla 3. Joten Susan ei todellakaan ole kaikkien aikojen suosituin naiskirjailijamme painosmäärillä mitattuna, vaikka jotkut niin väittävätkin.
Vastaukset 7
Vanhimmat
yhden kirjan joka on ollut myynnissä vasta hetken.
Hirvisaaret, Kauraset jne. on kirjoittaneet jo vuosikymmeniä, joten odota vaan......
Kannatta ottaa ne lisäpainokset nyt heti perään kun Kurosen suosio on tuota luokkaa.Kyllä hän sitten on taatusti ykköstilalla ja niille varastossa oleville kansillekkin tulee käyttöä.Vai voisiko niitä ehkä käyttää niissä ulkomaankielisissa versioissa?
... myynteihin tai korkeintaan kuukauden myyntiin? Esikoiskirjailijalta loistokas saavutus, ei sitä kukaan voi kieltää. Ja miksi ihmeessä pitäisikään? Ostotilastot on ostotilastoja, kuluttajat muokkaavat niitä toimillaan ja ensi kuussa on taas eri listat.
Tuskin kukaan nyt tosissaan väittäisi, että Kuronen on "kaikkien aikojen suosituin naiskirjailijamme" vain sen perusteella, että älyttömän mediarumban saattelema kirjoitusvirheitä pursuava paljastuskirja myy helmikuussa hyvin? Parin kuukauden kuluttua tomu laskeutuu, eikä ko. kirjaa muista enää kukaan.
Miten se esikoiskirjailijalta loistava saavutus,että joku kustantaja on ottanut riskin ja teettänyt hänen teoksestaan 10000 kappaleen painoksen.Eihän sillä ole ainakaan kirjanmyynnin kanssa mitään tekemistä!Mahtaako ensipainoksesta olla edes 10% myyty.
Kirjastolehden mukaan suosituimmat painosmäärien mukaan.
1.Aino Räsänen: Soita minulle, Helena! (128,800)
2.Laila Hietamies: Laatokka-sarja(á 92,000/osaa)
3.Hilja Valtonen: Nuoren opettajatta.... (90,000)
4.Saima Harmaja: Kootut runot (89,200)
5.Laila Hietamies: Sonja-sarja (á 82,500/osa)
vertailuksi vielä suosituin.
Väinö Linna: Tuntematon sotilas (509 500)
Aika hataralla pohjalla on "virallinen lista", jos lähdetiedot puuttuvat.
Nämä myyntitilastot ovat usein liike-/ketjukohtaisia, viikon-parin saldoja, eikä niitä voi tasaveroisesti vertailla. Välttämättä myynnissä ei ole edes kaikkia samoja kirjoja.
Puhumattakaan jostain kestosuosikeista ja myydyimmistä teoksista vuositasolla.
Kysimys oli painosmääristä, ei myynti määristä.
Tämäkin lista on jo 10 vuotta vanha. mutta pärjää edelleen.
http://www.kaapeli.fi/~fla/kirjastolehti/vinkit/80suosik.html