Hampaalle

Se ken tietää vastatkoon.

Miten hampaalla opiskelevien kesät, eli onko alan kesätöitä?

Meneekö koko 5v tuella vai pääseekö tuuraamaan aikaisemmin (vrt. ruho)?

Valmiit tai kandit: Onko työ liukuhihna hommaa vai saako mielenkiinnon pidettyä työssä 40v ajan?
3664
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

No, kunhan 40v tongit ihmisten suita ,niin ei rahakaan enää lämmitä...

Äänestä

Kesätöitä saa ensimmäisen klinikkavuoden eli kolmannen vuoden jälkeen hammashoitajana/suuhygienistinä ja neljännen jälkeen hammaslääkärin sijaisena. Opintolainan ottaminenkaan ei ole arveluttavaa, sillä sen saa meidän palkoilla maksettua helposti takaisin.
Ei kannata välittää näistä hammaslääketiede vs. yleislääketiede -kommenteista. Mielestäni hampaalle tulee hakea jos haluaa hammaslääkäriksi ja yleiselle jos haluaa yleislääkäriksi. Tässä ei pitäisi olla mitään vastakkainasettelua siitä, kumpi on parempi. Tärkeitä ja hyviä ammatteja molemmat.

Äänestä
  • Mun kurssikaveri ainakin pääsi hoitajaksi jo nyt ekan vuoden aikana (ja ihan tuntemattomalle). Itte en oo vielä hoitohommia ajatellut tässä vaiheessa...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


K.aira kirjoitti:

Se ken tietää vastatkoon.

Miten hampaalla opiskelevien kesät, eli onko alan kesätöitä?

Meneekö koko 5v tuella vai pääseekö tuuraamaan aikaisemmin (vrt. ruho)?

Valmiit tai kandit: Onko työ liukuhihna hommaa vai saako mielenkiinnon pidettyä työssä 40v ajan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu