http://www.greenpeace.org/finland/fi/vaalit-2007/
Greenpeace on avannut sivuston, jolla on arvosteltu puolueiden energia- ja ilmastokannat. Myös yksittäisten ehdokkaiden mielipiteet voi
tarkistaa helposti. Puolueita on arvioitu myös mm. sen perusteella kuinka monella ehdokkaalla on sivuillaan asiaa ilmastonmuutoksesta ja
miten ehdokkaat ovat vastanneet vaalikoneissa. Mitä mieltä ootte tällaisesta? Vaikuttavatko ilmastoasiat siihen ketä äänestät?
Greenpeace on avannut sivuston, jolla on arvosteltu puolueiden energia- ja ilmastokannat. Myös yksittäisten ehdokkaiden mielipiteet voi
tarkistaa helposti. Puolueita on arvioitu myös mm. sen perusteella kuinka monella ehdokkaalla on sivuillaan asiaa ilmastonmuutoksesta ja
miten ehdokkaat ovat vastanneet vaalikoneissa. Mitä mieltä ootte tällaisesta? Vaikuttavatko ilmastoasiat siihen ketä äänestät?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Missä ovat arviot eduskunnan ulkopuolella olevien puolueiden ohjelmien suhteen? Nimittäin, Itsenäisyyspuolueen (http://www.itsenaisyyspuolue.fi) ympäristöohjelma vetäisi vertoja sekä vihreiden että RKP:n vastaaville. Seuraavassa Itsenäisyyspuolueen ohjelmasta:
19) Koko maa on pidettävä asuttuna. On ryhdyttävä toteuttamaan maaseudun ja kehitysalueiden elinkeino- ja kulttuurielämää edistävää aluepolitiikkaa.
Maan kaikki osat tulee säilyttää julkisen joukkoliikenteen piirissä.
Tie- ja rataverkostoa hoidettaessa on huolehdittava koko maasta, myös syrjäseutujen paikallisteiden kunnosta ja rakentamisesta.
...
26) Jatkuvan talouskasvun tavoittelu on vahingollista, koska se tuhoaa peruuttamattomasti luonnonvaraperustaa. Jatkuvan kasvun asemesta on keskeiseksi tavoitteeksi otettava ekologisesti kestävä kehitys ja tasapaino. Niille rakentuva talous koituu kansalaisten, koko ihmiskunnan ja luonnon hyväksi.
Käsitys, että jatkuva talouskasvu on ratkaisu suurtyöttömyyteen, on virheellinen. Se ei vähennä työttömyyttä, vaan lisää sitä silloin, kun kasvu perustuu tuotannon tehostamiseen ja automatisointiin.
Natura 2000-suojeluohjelman toteuttaminen on keskeytettävä ja ohjelma otettava uuteen käsittelyyn. Tämän tulee tapahtua ottamalla huomioon maanomistajien oikeutetut edut. Niihin kuuluu myös menetystä vastaavien korvausten suorittaminen.
Asuin- ja työympäristön viihtyvyydestä ja terveellisyydestä ei saa tinkiä. Puistojen ja viheralueiden säilyminen sekä ilman ja vesien puhtaus on turvattava selkeillä lainsäädöksillä.
Sähköisen raideliikenteen osuutta kuljetuksista on lisättävä.
On toteutettava sellainen metsien suojelu- ja hoito-ohjelma, jolla turvataan talousmetsien hyvä hoito ja ekometsätaloudelliset näkökohdat. Metsien suojelu tulee toteuttaa ottamalla huomioon sekä metsänomistajien että yhteiskunnan etu. Puuta ostavien metsäyhtiöiden toiminta puun hinnan metsänomistajien vahingoksi määräävänä kartellina on estettävä.
Toimiluvat asukkaiden terveyttä vahingoittavaan ja asuinympäristöä tuhoavaan uraani- ym. kaivostoimintaan on hylättävä.
...
27) Maamme energiahuollon tulee perustua ensisijaisesti kotimaisiin, uusiutuviin energialähteisiin, energiankäytön tehostamiseen ja säästämiseen.
Luonnonympäristölle aiheutettua kuormitusta on vähennettävä. Kohtuuhintaista joukkoliikennettä on kehitettävä ja lisättävä edistämällä saasteettomaan tuotantoon siirtymistä ja sakottamalla saastepäästöistä.
Ulkomaisten ydinjätteiden sijoittaminen maahamme on estettävä.
...
Lisäksi otan tähän asiaa läheltä koskettavia asioita ohjelmasta. Rauhaan pyrkimisen kannalta tärkeitä keinoja ovat:
1)Valtiollisen itsenäisyytemme säilyttämistä on perinteisesti pidetty kaiken poliittisen toiminnan keskeisimpänä tavoitteena. Nyt siitä on kuitenkin luovuttu ja alistuttu EU:n määräysvaltaan.
Kansallemme on palautettava sille kuuluva valtiollinen itsenäisyys. Tähän sisältyy myös itsenäisen raha- ja talouspolitiikan sekä oman rahan palauttaminen ja maamme vapauttaminen EU:n keskuspankin määräysvallasta.
Tämä edellyttää irtautumista EU:sta. Se on toteutettavissa eduskunnan päätöksellä. Unionista irtaantumisesta ei aiheudu Suomelle mitään maksuja, mutta se vapauttaa maamme EU:lle suoritettavista jatkuvasti kasvavista maksuista.
Suomen ja EU:n suhteet ovat järjestettävissä erillisillä kauppa- ja muilla sopimuksilla, kuten Sveitsi on tehnyt tai ensivaiheessa siirtymällä maamme EU:hun liittämistä edeltävään tilanteeseen eli Eta-sopimuksen piiriin, jossa ovat Norja , Islanti ja Liechtenstein.
2) Maamme turvallisuuden kannalta vaarallinen NATO-jäsenyys on torjuttava. Suomen ei pidä olla mukana sotilasliitoissa eikä lähettää sotilaitaan maamme rajojen ulkopuolelle muutoin kuin YK:n tai Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestön (ETYJ:n) hyväksymiin rauhanturvatehtäviin.
Suomen on ylläpidettävä hyviä suhteita kaikkiin maihin, erityisesti naapurimaihin harjoittamalla liittoutumatonta sekä puolueetonta ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa. Samalla on huolehdittava yleiseen asevelvollisuuteen perustuvan maanpuolustuksen tarpeista. Suomen armeija on varustettava puolustus- ei hyökkäysaseilla.
3) Kansanvallan toteuttamiseksi on maassamme toteutettava sitova valtiollinen ja kunnallinen kansanäänestys. Se on järjestettävä, mikäli eduskunnan, hallituksen, kunnanvaltuuston tai kunnanhallituksen tekemä päätös on luotettavan mielipidetutkimuksen mukaan äänioikeutettujen enemmistön kannan vastainen.
Puoluevallasta kansanvaltaan
4) Puolueet on pyrittävä palauttamaan alkuperäisen tehtävänsä toteuttajiksi, kansanvallan kanaviksi. Sen vuoksi on demokratiaa puolueiden sisällä lisättävä mm. sisällyttämällä puoluelakiin säädös puolueiden puheenjohtajien valitsemisesta tehtäväänsä jäsenäänestyksellä.
Politiikkaa rämettävä puoluetuki on nykymuodossaan lopetettava. Puolueille on taattava tasapuoliset toimintamahdollisuudet. Puolueiden rahoitus ja kirjanpito on korruption eliminoimiseksi määrättävä julkiseksi.
Esitykset suoralla kansanvaalilla valitun, puolueiden yläpuolella olevan presidentin aseman heikentämisestä on hylättävä.
Itsenäisyyspuolueen kansainväliset tavoitteet
1) Suomen on toimittava YK:ssa ja muissa kansainvälisissä järjestöissä aktiivisesti ja itsenäisesti rauhan turvaamiseksi, köyhyyden poistamiseksi sekä oikeudenmukaisuuden ja tasa-arvon toteuttamiseksi.
2) Liittoutumattomuus ja puolueettomuus ovat välttämättömät edellytykset, jotta kansainvälisten kiistojen osapuolet voivat tuntea riittävää luottamusta maatamme kohtaan. Ilman sitä on mahdotonta toimia sovittelijana kansainvälisissä kiistoissa. Niin kauan kuin maamme on liitettynä EU:hun tähän ei ole mahdollisuutta toisin kuin esim. 1970-luvulla, jolloin Suomi järjesti Euroopan turvallisuus- ja yhteistyökokouksen.
3) Suomen on osallistuttava YK:n edellyttämällä tavalla kansainväliseen yhteistyöhön kehitysmaissa vallitsevan köyhyyden poistamiseksi ja pakolaisongelmien ratkaisemiseksi.
Maamme on toimittava pakolaispolitiikassa kansainvälisten sopimusten mukaisesti ja itsenäisesti.
Maahanmuuttopolitiikan on perustuttava siihen, että siirtolaiset tulevat tänne hankkiakseen omalla työllään toimeentulonsa ja integroituakseen suomalaiseen yhteiskuntaan.
Maahanmuuttajien integroitumisen helpottamiseksi ja syrjäytymisen estämiseksi on heille järjestettävää suomen kielen sekä suomalaisen tapa- ja muun kulttuurin opetusta lisättävä.
Vakaviin rikoksiin syyllistyneet ja tuomitut maahanmuuttajat, joilla ei ole Suomen kansalaisuutta, on rangaistuksen kärsittyään karkotettava maasta ja mikäli mahdollista lähetettävä kärsimään rangaistuksensa lähtömaassaan.
4) Suomen on oltava omalta osaltaan mukana ilmaston muutoksen torjumisessa mm. siirtymällä fossiilienergian käytöstä uusiutuvien energialähteiden käyttöön.
5) Suomen on toimittava kansainvälisessä yhteistyössä sen puolesta, että kaikille valtioille sekä tunnustetaan oikeus että asetetaan velvollisuus huolehtia elintarvikkeiden tuottamisesta ja mahdollisuuksien mukaan elintarvikeomavaraisuudesta. Tämä on välttämätöntä nälänhädän ja köyhyyden vähentämiseksi ja poistamiseksi maailmasta.
Itsenäisyyspuolueen etusivulta poimittuna:
"Vain sellainen, joka hallitsee itseään, voi tehdä aitoa yhteistyötä.
Itsenäinen Suomi voisi olla edelläkävijä YK:ssa ympäristöasioissa ja rauhan rakentamisessa. EU on kansainvälisessäkin politiikassa ongelma – ei ratkaisu."