Näin moni ei osaa talouden alkeita.
1. Budjetti, seuraa tulojasi ja menojasi, elä sen mukaan.
2. Älä lainaa iso summia kenellekkään
3. älä takaa kenenkään lainoja
4. älä ota velkaa enempää kuin pystyt pahimmassakin tapauksessa hoitamaan
5. Jos olet jo mokannut, ota rohkeasti yhteyttä velkojiin ja kerro tilanteesi. Velkojatkin tajuavat että yrität hoitaa homman mallilla kotiin.
1. Budjetti, seuraa tulojasi ja menojasi, elä sen mukaan.
2. Älä lainaa iso summia kenellekkään
3. älä takaa kenenkään lainoja
4. älä ota velkaa enempää kuin pystyt pahimmassakin tapauksessa hoitamaan
5. Jos olet jo mokannut, ota rohkeasti yhteyttä velkojiin ja kerro tilanteesi. Velkojatkin tajuavat että yrität hoitaa homman mallilla kotiin.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Noin sen pitää mennä, mutta ihmisluonteeseen kuuluu ns.rajojen hakeminen tai sitten kun on asiat liian hyvin, niin haetaan vähän ylimääräisiä huolia, jotta arki ei tuntuisi tylsältä. Valitettavasti moni huomaa liian myöhään holtittoman rahan käytön ja joutuu toteamaan, että velkaa on voi voi. Noh onnneksi velka asioista pystyy aina neuvottelemaan ja eihän sitä tiedä vaikka voittaisi lotossa ja rahahuolet häviäisi ja tulisi tilalle muita ongelmia.
Miten kansa oikeasti taloutensa hoitaa:
1. Kaikki menee mitä tulee. Ennen tilipäivää tili on tyhjä. Jos tulot yhtäkkiä nousee niin sillon on pakko törsätä lisää.
2. Naapurin Pirkko tarttee 100 eguu permanenttiin, täytyyhän naapuria auttaa. Kummin kaiman vävypoika tarttee 4000 eguu "johonkin", lainataan jotta kummi ei suutu.
3. Johonkin mä nimeni rustasin, kun vaan muista mihin...
4. Mul on uus talo, auto, sisustus ja taulu-TV, ens viikolla lähetään vinkuintiaan ja maksaa tartte vasta ens kesänä.
5. Olen kunnon kuluttuja hyvässä duunissa, mä olen kelpo esimerkki.
Niinpä.
Mutta hei! Ilman niitä velkoihinsa nääntyviä köyhimyskuluttajia meidän varakkaiden säästäjien sijoitusten arvo ei nousis, aina tarvitaan joku törsäämään jotta bisnes kukoistaa.
onhan tuo surullista luettavaa miten moni on kusessa ihan oman tyhmyyden vuoksi.
Ite olen laskenut niin jos työpaikan syystä tai toisesta menettäisin niin pystyisin kaiken hoitamaan edelleen normaalisti liiton rahoilla. Ja jos oikeen paha paikka tulis ettei sais eurookaan mistään niin säästöillä pärjäisin melkein vuoden ennen kuin tarttis alkaa rahastoista nostamaan. Niillä pärjäis vielä toisen ennen kuin tarttis ruveta omaisuutta realisoimaan. Mutta kuten sanoin ensin liiton korvauksilla päästäis helposti seuraavaan työpaikkaan saakka, eikä tekis tiukkaakaan.
Pitkästä aikaa joku puhuu asiaa täällä. Noita neuvoja noudattamalla on mahdollista päästä elämässä todella pitkälle.
Itse en ole ottanut lainaa kun asuntoon, silloinkin oli aika kiva käsiraha. Suosittelen samaa linjaa jokaiselle.