Kuinka yleistä on että kilpis ongelmaisilla koskee oikeaan hartiaan?Itselläni lääkäri löys jonkun kyhmyn tapaisen homman oikealta puolelta kilpirauhasesta ja oikeaa olkapäätä aika säännöllisesti pistää/särkee.Liittyvätkö asiat toisiinsa ?En ole loukannut hartiaa mihinkään.
oikean hartian kipu??
Meryl80
61210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mulla on ollut oikea ja joskus vasenkin olkapää todella kivulias. Suurista nivelistä myös vasen polvi oireilee joskus, onneksi harvemmin. Mulla ei kyllä ole löydöksiä kilpirauhasesta. Nivelkivut kyllä kuuluu lukuisaan oireistoon muutenkin. Lääkityksen saatuani kivut jo hieman vähentyneet.
on kaiken sorttisia muitakin mystisiä kipuja ja jäykkyyttä ja aamulla on vaikeuksia nousta sängystä ylös ,alaselkää juilii ja olkapään vaiva rassaa aika inhasti.En keksi muutakaan syytä näihin oireisiin kun toi kilppari vajaus.Toivotaan et näihin auttaa se mahdollinen lääkitys jos nyt sellaisen saan.
... aamujäykkyys on ihan "klassinen" vajisoire - muutkin nivelet on helpommin "kohmeessa" vajaalla.
kipee välillä, hyvä ettei mene "katki"
...vasenta hartiaa, polvia ja nilkkoja vajaatoimintani.
En ole ennen tiennyt kipujen johtuvan vajiksesta, ja olen syönyt 10v thyroxinia,
nykyään onkin kipuja hieman joka puolella, niskassa, käsissä, selässä ja jaloissa,
lisäsin hieman itse annostani, viikossa putosi paino jo 3 kiloa ja lisää lähtee.