Tästä aiheesta on varmaan keskusteltu ennenkin, mutta kysyisin, kumman ennen kelpuuttaisit kokoelmiisi; kulkeneen loistoleimaisen vai Suomen postilta tilatun EP-leimaisen merkin?
EP-leimat ja loistot
2
397
Vastaukset
- Laardibonanza
Jos kerää Suomen merkkejä mahdollisimman hyvin leimoin, niin itse voi päättää, onko vain tärkeää, että leima on mahdollisimman hyvä, vai haluaako, että merkki on myös kulkenut postissa. Nämä kulkeneet voidaan edelleen luokitella niin, että postissa kulkeneet ensipäiväkuoret ja muut sellaiset kelpaavat, tai sitten yrittää etsiä todellista tarvepostia, esim. kilpailuvastaukset tms.
Ja kukaan ei voi sanoa, mikä on ainoa oikea tapa. Kerääjä itse päättää. On toki niin, että jokainen itse päättää, mitä kerää ja mitä pitää tärkeänä.
Itse olen kuitenkin sitä mieltä, että kohde, joka on tullut kokoelmiin normaalista postiliikenteestä on paras. Se on aitoa filateliaa. Näinollen esimerkiksi ensipäivän erikoisleimat voidaan lähes aina luokitella tekeleiksi, varsinkin jos eivät ole edes kulkeneet postiliikenteessä.
Parhaana leimana irtomerkissä pidän sellaista, jossa näkyy päivämäärä ja paikkakunta sekä lisäksi esimerkiksi aaltoviivaa todisteeksi, että on kulkenut kohde. Toki hyvä käsileimakin kelpaa, jos ei ole niin "loisto", että on syytä epäillä vartavasten leimautetuksi tekeleeksi. Tuollaisia loistotekeleitä liikkuu markkinoilla valitettavan paljon ja lisää tehtaillaan koko ajan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?971928- 881360
- 1101153
- 761047
- 1191020
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57873- 47801
- 36792
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48741- 33703