POLIISI-TV: kioskiryöstö eilisessä ohjelmassa

hauska sattuma

"Todennäköisesti suomalainen, hoikkavartaloinen mies oli noin 165-170 cm pitkä ja iältään arviolta 25-30-vuotias. Miehellä oli yllään vaalean harmaa toppatakki ja tummemmat housut. Ryöstön ajaksi mies peitti kasvonsa punaisella huivilla".

Luin viime yönä kirjaa ja siinä sattui olemaan myöskin punahuivinen ryöstäjä :-) Eli voikohan ryöstäjä olla poliisin vanha tuttu "Jamppa", josta Seppo Sillanpää kirjoitti kirjassaan jo 10 v sitten? Kyseinen "Jamppa" hääräsi "Juuson" kanssa ja hän käytti jossakin ryöstössä myös punaista huivia kasvojen ympärillä. Kaverusten keskipisteenä oli ravintola Bistro ja kun "Jamppa" jäi kiinni hän halusi kassillisen Morgan Kane -lehtiä selliin luettavaksi. Oikeita nimiähän kirjassa ei mainittu.

Ikä ei tietenkään täsmäisi "Jamppaan", mutta vanhempikin mies näyttää nuoremmalta jos on hoikka ja naama osittain peitettynä ja etenkin jos juoksee nopeasti.

2

1172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lexander

      tuskinpa kukaan säästää huiviaan kymmenen vuotta vain voidakseen sen jälkeen ylläpitää traditioita ryöstötekniikallaan.

      • joopa - joo

        Jos tyyppi on uskollinen kerran valitulle vaatemaulleen. Punainen huivi ja vaalea takki. Tuskin kriminaalit kierrätyskeskuksessa käy. Hyvästä keikasta saa kunnon huivirahat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      119
      7041
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      404
      6753
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3413
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      130
      2976
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2564
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      43
      2124
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1864
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1727
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1397
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1287
    Aihe