"Todennäköisesti suomalainen, hoikkavartaloinen mies oli noin 165-170 cm pitkä ja iältään arviolta 25-30-vuotias. Miehellä oli yllään vaalean harmaa toppatakki ja tummemmat housut. Ryöstön ajaksi mies peitti kasvonsa punaisella huivilla".
Luin viime yönä kirjaa ja siinä sattui olemaan myöskin punahuivinen ryöstäjä :-) Eli voikohan ryöstäjä olla poliisin vanha tuttu "Jamppa", josta Seppo Sillanpää kirjoitti kirjassaan jo 10 v sitten? Kyseinen "Jamppa" hääräsi "Juuson" kanssa ja hän käytti jossakin ryöstössä myös punaista huivia kasvojen ympärillä. Kaverusten keskipisteenä oli ravintola Bistro ja kun "Jamppa" jäi kiinni hän halusi kassillisen Morgan Kane -lehtiä selliin luettavaksi. Oikeita nimiähän kirjassa ei mainittu.
Ikä ei tietenkään täsmäisi "Jamppaan", mutta vanhempikin mies näyttää nuoremmalta jos on hoikka ja naama osittain peitettynä ja etenkin jos juoksee nopeasti.
POLIISI-TV: kioskiryöstö eilisessä ohjelmassa
hauska sattuma
2
1172
Vastaukset
- lexander
tuskinpa kukaan säästää huiviaan kymmenen vuotta vain voidakseen sen jälkeen ylläpitää traditioita ryöstötekniikallaan.
- joopa - joo
Jos tyyppi on uskollinen kerran valitulle vaatemaulleen. Punainen huivi ja vaalea takki. Tuskin kriminaalit kierrätyskeskuksessa käy. Hyvästä keikasta saa kunnon huivirahat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1197041KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4046753Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693413Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521302976Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092564Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään432124- 1251864
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211727Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821397- 741287