Onko kellään tietoa, miten hyvin tämmöinen vaiva paranee itsestään, ja kuinka paranemista voisi itse edesauttaa levon lisäksi?
Minulta on mokoma löydetty ja sitä ei aleta leikkaamaan. Nyt olen alkanut kävellä ilman keppejä ja jalat väsyy ihan hullun lailla. Kuinka kauan täytyy polvea varoa, olisiko kellään tietoa/ kokemusta asiasta?
Polven eturistisiteen osittainen repeämä
7
9455
Vastaukset
- repeämä
Minulla on magneettikuvissa todettu eturistisiteen osittainen repeämä, mutta mitä todennäköisimmin on kokonaan revennyt, sillä jalka pettää usein alta eikä kävely ilma kepin apua onnistu.
Tapaturmasta on jo yli 3kk, eikä vaiva tunnu paranevan , juuri tänään huomasin, että on oikeastaan huonontunut. Tosin minulla ollaan polvi kyllä leikkaamassa lähiaikoina, mutta aikaa on paljon vienyt ja tuhoa varmaan tullut lisää. Minulla myös mediaalimeniskin takasarven repeämä ja sivussa osittainen repeämä, eli paljon operoitavaa.
Sairaslomalla olen ollut kokoajan, koska työskentely ei onnistu, kun pitäisi seistäkin osan päivää.
Tuohon kysymykseesi, että kauanko menee paranemiseen aikaa, sitä ei voi kukaan tietää, mutta lääkäri on minulle sanonut, että toiset pystyvät liikkumaan täysin revenneelläkin ihan hyvin, ellei jalka petä alta.
Nuo jalkajutut taitavat aina olla tapauskohtaisia, eli jos jalkasi väsyy, älä käytä sitä, vaan ole lomalla ja levossa ja sitten taas kun jaksaa paremmin, niin tekee sitä mitä pystyy.
Ei tainnut tästä olla nyt mitään kunnon apua, mutta tulipa vastattua. Jalan kuntouttaminen varmasti osaksi auttaa sen kanssa selviytymistä.
Hyviä vointeja sinulle polvesi kanssa. - sep
Menet asian osaavan lääkärin juttusille , vetolaatikko/polven muut testit testi kertoo jo sen onko poikki vai onko ositain vielä kiinni.
(ammatilainen tietää mitä testataan ja miten /milloin tähystys)
Uusi rakennetaan joko patella jänteestä tai semitendi musc. jänteen päästä.
Orava taitaa suosia vielä hiilikuitua?
Vamman toipuminen 20-30vk ja yleensä yksi kausi pilalla.(urheilu)
Työkykyinen ennemmin.
Korjauta mahdollisimman pian ettei polven rustopinnat pääse hankautumaan rikki ja aloittamaan orastavaa nivelrikkoa.
Pidä huoli etureitesi lihas kunnosta > se tulee kutistumaan operaation jälkeen.
Ja hommaa kunnontuki polveen tarpeesi mukaan.
Pettäminen merkki siitä että tod. näk. poikki ja rustopinnat pettää alta.
Osittainen repeämä saattaa toipua vuoden sisään collateraalin muodostama nivelside rakentuu jänteeseen punasolujen avulla ja vahvistuu pikku hiljaa...
lisä tietoa saat henk koht. tarpeen vaatiessa.
sep/hki koulutettu hieroja /jäsenkorjaaja.- ap ****
ja lääkäri tarkisti juuri tällä vetotestillä onko poikki, kun liukastuin kuvauksen jälkeen ja kippeetä teki.. Eli ei ole poikki, revennyt vain osittain. Mulle sanottiin että ei aleta leikkaamaan, vaan annetaan korjaantua itsestään. Minä sitten netistä ettimään tietoa ja kuntoutusohjeita, jalat väsyy nyt aika pienestäkin, mutta siellä ei missää sivustoilla, tai mä en ainakaan löytänyt, ollut esimerkkiä/ohjeita siihen, kun polvea ei leikata. Kepeillä olen kinkannut, osittain ollut ilman ja nyt huomaa, että olen hieman liikaa rasittanut. Kuukauden olen ollut saikulla ja maanantaina olen töihin menossa, otan kepit mukaan =9
Liikuntaa en ole uskaltanut edes jalalla harkita, katsotaan sitten syssymmällä. En vaan tiedä pitäiskö silloin keskustella lajin aloituksesta (sulkapallo) lääkärin kanssa, vai kokeilla ja kärsiä tai olla kärsimättä...
- välttämätön
En ole lääkäri, mutta kokemuksia on erilaisista vammoista. Myös polvi on leikattu kahdesti. Tietääkseni osittaista repeämää ei tarvitse leikata, mikäli nivel on stabiili. Sinusta voi tuntua että polvesi paranee hitaasti, mutta ota huomioon, että jos polvi leikattaisiin, niin kuntoutus kestäisi joka tapauksessa vähintään puoli vuotta ja olisi varmasti paljon kipeämpi kuin nyt. Ole siis iloinen ettet tarvitse leikkausta.
Uskon, että polvi tuntuu heikolta, koska olet kävellyt kepeillä. Itse jouduin käyttämään 4 viikkoa keppejä polvileikkauksen jälkeen ja koko jalka heikkeni toden teolla.
Lääke lihasheikkouteen on kuntoutus: kuntopyörä, jalkaprässi, porraskävely, vesijuoksu, reisiojennus, kyykyt, soutu jne... Kaikki on tulleet todella tutuiksi. tunti tai kaksi päivässä niin kuukauden päästä alkaa polvi kestää jo paremmin. - samaistuva
Mulla on kans ristiside osittainen revenny. Sitäkään ei leikata. Pelottaa vaa vähä et mite toi paranee... harrastan yleisurheiluu ja päälajit pituus ja 3-loikka.
- vamma
ajan kanssa paranee ? mulla ollut jo kipeä 2 kk, pari kertaa pistetty piikki ja töissä repesi kaksi kertaa. surkealta näyttää. lääkäri kielsi kävellä ja seisoa pitkiä aikoja tehdä istumatyötä.
- lvm_
Ensisijaisen tärkeää eturistisiteen vamman kuntouttamisessa on reiden etu- ja takaosan lihasten vahvistaminen jolloin ne tukevat polvea rikkoutuneet ristisiteen puolesta paremmin. Mikäli harjoittelu on kivun vuoksi hankalaa niin sitten tulee ottaa kipulääkettä, jotta tämä onnistuu. Fysioterapeutti osaa parhaiten ohjeistaa oikeat harjoitteet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman481558Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!761355- 261099
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊881064- 88970
Ai miehillä ei ole varaa maksaa
Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee187906Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi99855Olet mielessäni
viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s20851- 82821
Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?70789