omakotitaloon muuttava ?

muuttaja?

olen heinille allerginen ja muuttamassa omakotitaloon, jossa on jo valmiiksi todella upea puutarha. Ainakin talon nykyiset asukkaat niin väittävät. Talo on muutaman vuoden vanha. miten te muut allergiset olette selvinneet puutarhan hoidosta vai käytättekö hengityssuojainta? itellä allergialääkkeenä vain seretide diskus, kun tuota yskää vain on ja se on todella limaista. tuo seretide pitää heinä aikana oireet täysin poissa. Tableteista ei ollut mitään apua. hengityssuojaimethan on todella paljon kehittyneet, Mieheni on luvannut leikata nurmikon, mutta kukkapenkit kuulemma minun täytyy kitkeä.

1

370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pihapöllö

      Hei!
      Olen Tosi allerginen itse. Käytän allergialääkettä noin maaliskuu-syyskuu nenäsumutetta päivittäin. Puutarhaan ja pihan laittoon olen silti hurahtanut. Nurmikon leikkuun aikan on pakko olla sisätiloissa ja vielä oikeestaan tunti pari sen jälkeenkin. Meillä siis mies joutuu sen leikkaamaan. Ostettiin aikoinaan sellainen ruohon talteen keräävä malli. Hyvä juttu, niin leikattu ruoho ei jää nurmelle. Suosittelen!
      Multahommia kun tekee, niin yskittää kyllä a seuraavana päivänä saattaa olla silmät valuvat sun muuta sellasta, mutta eihän siinä mullasakaan niin usein tule touhuttua. Aluksi istutin sellasia melko tuoksuttomia kasveja mutta nyt olen alkanut laitella pihalle vähän kaikenlaista, tuoksui tai ei. Ruusuja en ole laittanut. Eikä varmaan istuskeluterassin lähelle kannata laittaa voimakastuoksuisia kasveja sinunkaan. Muuta rauhassa vaan omakotitaloon. Kyllä se aina voittaa kerrostalossa (jos siinä aiemmin asuit) asumisen monin verroin!Hengityssuojaimia minäkin joskus yritän käytellä( esim. viimeksi kun haravoin aika kuivaa pihaa)mutta on sen kanssa aika kuuma ja tukala touhuilla. Kohtuudella kun tekee niin pärjää. Ja tosiaan allergialääkettähän kyllä kannattaa ilman muuta käyttää!Aurinkoista kesää uudessa talossanne!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      69
      2512
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2187
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      105
      2157
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2121
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      9
      2062
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      1963
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1895
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      595
      1875
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      21
      1669
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      41
      1443
    Aihe