Äänestetään vaihtoehtoa aivan uhallakin!

Lipponen ja eräät muut isäntämiehet pelottelevat tavallisia äänestäjiä. He aliarvioivat äänestäjien älykkyyttä. Me emme ohjeita tarvitse! Aion äänestää vaihtoehtoa - Keskustaa!
5167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Paitsi tietysti, että ministerinpalkkaa tulee nauttimaan erinäköisiä naamoja jos vaalitulos sallii.
Ja kokoomus kepun kaverina...yhtäkuin leipäjonovaihtoehto.

Äänestä
  • Tasapäistävä Lipposkratia suosii kaljaa lipittelevää joutilasta, joka ei edes työtä halua. Sinnikkäästi työtä hakevaa pitkäaikaistyötöntä tai pienyrittäjää yksisilmäinen "sateenkaarimeininki" ei hyödytä. Lipponen ja hänen puolueensa SAK... (vai SDP? = sama asia...) on kieltänyt kansaa äänestämästä keskustaa, jotta ylivallan saaneiden liittojen suurjohtajat voivat ajaa "köyhän työläisen" (toisin sanoen eliitin) asiaa jatkossakin. Aion äänestää keskustaa, vaikka Anneli on saanut Mattiputkosmaiset haukut äijävallalta ja vaikka P. Lipponen ja ay ovat kieltäneet kansalaisia niin tekemästä!

    Äänestä

  • Maija kirjoitti:

    Tasapäistävä Lipposkratia suosii kaljaa lipittelevää joutilasta, joka ei edes työtä halua. Sinnikkäästi työtä hakevaa pitkäaikaistyötöntä tai pienyrittäjää yksisilmäinen "sateenkaarimeininki" ei hyödytä. Lipponen ja hänen puolueensa SAK... (vai SDP? = sama asia...) on kieltänyt kansaa äänestämästä keskustaa, jotta ylivallan saaneiden liittojen suurjohtajat voivat ajaa "köyhän työläisen" (toisin sanoen eliitin) asiaa jatkossakin. Aion äänestää keskustaa, vaikka Anneli on saanut Mattiputkosmaiset haukut äijävallalta ja vaikka P. Lipponen ja ay ovat kieltäneet kansalaisia niin tekemästä!

    Kokoomus on lähempänä omaa arvomaailmaani kuin Keskusta, mutta valitettavasti SAK:n saaminen oppositioon onnistuu vain Keskustan vaalivoiton kautta. SAK järjestää varmaan jonkinlaisen suurlakon jos syntyy porvarihallitus ja se on varmaan sitten Keskustan vika... Kyllähän lipposen piti onnistua puolittamaan työttömyys jo ensimmäisen vaalikauden aikana mutta ei onnistunut siinä toisenkaan kauden aikana. Kansaa peloittelemalla ei näitä vaaleja voiteta.

    Äänestä

  • Täälläkin "XYZ" on sohlailemassa!!
    Kyllä sitä nyt ollaan mukamas niin tietämätön,
    niin tietämätön että. Farisealaisuutta on kyllä
    esiintynyt vuosituhansia eli se siitä.
    Mitä muuten tarkoitit leipäjonovaihtoehdolla.
    Minulla on sellainen käsitys, että leipäjonot
    ovat yleistyneet ja pidentyneet huimasti kahden
    viimeisen hallituskauden aikana. Toiseksi;
    leipäjonoja ei pidetä enää minkäänlaisena häpeäpilkkuna hyvinvointivaltiossa. Eikös ole
    kummallista. Ja sekin on kummallista, että
    keskusta/kokoomus olisi = leipäjonovaihtoehto.
    Kummastelen!!

    Äänestä

  • ÅÄÖ kirjoitti:

    Täälläkin "XYZ" on sohlailemassa!!
    Kyllä sitä nyt ollaan mukamas niin tietämätön,
    niin tietämätön että. Farisealaisuutta on kyllä
    esiintynyt vuosituhansia eli se siitä.
    Mitä muuten tarkoitit leipäjonovaihtoehdolla.
    Minulla on sellainen käsitys, että leipäjonot
    ovat yleistyneet ja pidentyneet huimasti kahden
    viimeisen hallituskauden aikana. Toiseksi;
    leipäjonoja ei pidetä enää minkäänlaisena häpeäpilkkuna hyvinvointivaltiossa. Eikös ole
    kummallista. Ja sekin on kummallista, että
    keskusta/kokoomus olisi = leipäjonovaihtoehto.
    Kummastelen!!

    että kun ne leipäjonot ennen Aho-Viinasen porvarihallitusta olivat Suomessa tuntematon käsite.
    Jos Suomeen synnytetään porvarihallitus ja se tekee ihmismäisempää politiikkaa kuin edeltäjänsä, niin jo vain se mulle soppii.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kari kirjoitti:

Lipponen ja eräät muut isäntämiehet pelottelevat tavallisia äänestäjiä. He aliarvioivat äänestäjien älykkyyttä. Me emme ohjeita tarvitse! Aion äänestää vaihtoehtoa - Keskustaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu