Sytöhoidon aikana

pystyykö kulkemaan bussilla,? Minulla ei ole varaa Kelataxiin,Tarkoitan,että onko liian huono,tai heikko olo ?
11877
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

matkan pituudesta. Itselläni olisi ollut aivan mahdotonta useita tunteja kestävään matkaan bussilla.

Äänestä
  • jos sen jaksaisi ?

    Äänestä

Ota yhteys Sosiaalitoimistoon! Täytyyhän tällaisessa tapauksessa saada apua.
Tarvitset voimia sairauteesi. Matkat vie ylimääräisiä voimia sinulta.
Paljon voimia sinulle!

Äänestä

Siinä lääkeliemessä saa suoraan suoneen myös Kytriliä (pahoinvointilääke), joten se ällökkiolo iskee vasta muutama tunti hoidon jälkeen. Sitten vaan uutta tablettia huiviin niin helpottaa.

Bussilla ja metrolla minä olen kulkenut, pari kertaa suoraan hoidosta lähtenyt reissuun usean tunnin bussimatkalle.

Vähän samanlainen olo on kuin kunnon krapulassa.

Äänestä
  • sytohoitoihin matkat. Saat sairaanhoitajalta taxilapun,itse maksat vain noin 10e.sivu matkasta.Allekirjoitat taxikuskille sairaanhoitajan antaman taxilapun,niin taxi itse hakee kelalta loppusumman. ja kun olet maksanut omavastuu osuuksia noin 150e,saat loppuvuodeksi keltaisen kortin kelalta,ja saat sitten ilmaiset matkat koko loppuvuodeksi . Minulle ainakin kirjoitettiin noin 80km.matkoille taxilaput,ja sairaalasta voit kysellä lisää,mm.kelataxeista!!

    Äänestä

Ethän maksa yhtään enempää taksimatkasta kuin bussimatkastakaan.Kummastakin maksat omavastuuosuuden reilut 9 euroa suunta. Ainakin minä olen saanut kotimatkaksi taksilapun sairaalasta ja hoitoon olen mennyt bussilla.

Äänestä
  • edestakainen matka. Oman paikkakuntani taxi odotteli sairaalalla hoidon ajan.Hän sai tietenkin jotain odotus lisää.

    Äänestä

  • korvattiin kirjoitti:

    edestakainen matka. Oman paikkakuntani taxi odotteli sairaalalla hoidon ajan.Hän sai tietenkin jotain odotus lisää.

    Anoin soskusta sairaalamaksuja,Mitään ei ole kuulunut,Tuntuu vähän toivottomalle.

    Äänestä

  • En pysty maksamaan omavastu... kirjoitti:

    Anoin soskusta sairaalamaksuja,Mitään ei ole kuulunut,Tuntuu vähän toivottomalle.

    Itse asun kävelymatkan päässä sairaalassa, joten minulla ei ole tuollaista ongelmaa. Ja jos joskus olen niin huonossa kunnossa etten jaksa kävellä, otan sitten taksin tai mies hakee, jos on kotona. Muutenkin on suuri asia, ettei koko päivää kulu sairaalareissuun niin kuin varmaan pitkämatkalaisilla. Olisi kyllä oikeudenmukaista, ettei syöpäsairaan enää tarvitsisi taistella tuollaisista asioista. Kyllä tässä sairaudessa riittää pureskeltavaa ihan itsessään. Toivon, että kaikkien matkat järjestyisivät parhain päin.

    Äänestä

  • En pysty maksamaan omavastu... kirjoitti:

    Anoin soskusta sairaalamaksuja,Mitään ei ole kuulunut,Tuntuu vähän toivottomalle.

    sinun pitäisi tästäkin asiasta puhua siellä syöpäklinikalla sairaanhoitajalle.Siellä sairaalassakin on sellainen sosiaalihoitaja,tai joku,en nyt muista mikä,joka hoitaa tälläisia asioita. jaksatko kysellä siellä sairaalassa käydessäsi !

    Äänestä

  • mielestäni kirjoitti:

    sinun pitäisi tästäkin asiasta puhua siellä syöpäklinikalla sairaanhoitajalle.Siellä sairaalassakin on sellainen sosiaalihoitaja,tai joku,en nyt muista mikä,joka hoitaa tälläisia asioita. jaksatko kysellä siellä sairaalassa käydessäsi !

    varattuja siellä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


matkat sairaalaan, kirjoitti:

pystyykö kulkemaan bussilla,? Minulla ei ole varaa Kelataxiin,Tarkoitan,että onko liian huono,tai heikko olo ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu