Eli siis mitä ohjelmia te suosittelisitte? Itse yritin etsiä, mutta huomasin että kaikki ohjelmat eivät edes tue win 98 :S
windows 98 palomuuri ja virustorjuntaohjelma
fdhfhdfdhf
41189
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
98:ssa ei ole avoimia palveluja joten palomuuri on tarpeeton. vie turhaan resursseja.
Voit kokeilla AntiVir PersonalEdition Classica. Kielenä englanti. Lisäksi sulla tarvii olla koneessa joku palomuuri, jos käytät konetta nettiyhteyteen.
http://www.free-av.com/antivirus/allinonen.html
Tämänkin pitäisi toimia, lataa avast! 4 Home - Finnish version (length 12.53 MB)Suomi.
http://www.avast.com/eng/download-avast-home.html
Rekisteröi ohjelma ilmaiseksi netissä, niin toimii vuoden.
http://67.18.159.242/i_kat_207.php?PHPSESSID=a14923a8674fb13b95b7b0bc95886599&lang=FIN
Palomuuriksi vaikka
http://www.oldversion.com/program.php?n=zalarm
Lataa ZoneAlarm 6.5.731.0 (13.0 MB) versio. Seiskaversioiden kanssa kuulemma on ongelmia. Englanninkielinen.
Tässä ohjeet asetuksiin, suomeksi
http://www.markusjansson.net/fza.html
Ton ZoneAlarmin kanssa on kyllä se ongelma, että valmistaja ilmoitti päivitysten lopettamisesta kesällä, kun Nitrosoft lopetti tuen 98/ME:lle. Siksi vaihdoin vanhemmilleni Agnitumin Outpostin, jonka kotikäyttäjä saa myös ilmaiseksi ja minusta siihen sai päivityksiäkin. Olkaa hyvä ja oikaiskaa jos ei päivitykset pelitä.
http://www.agnitum.com/products/outpostfree/index.php
Ei tässä enää palomuurit ja virustorjunnat auta. Nimittäin tuki Microsoftin Windows 98, Windows 98 SE ja Windows Millennium -käyttöjärjestelmille on päättynyt. Tämä tarkoittaa sitä, ettei esimerkiksi tärkeitä tietoturvapäivityksiä enää julkaista. Vanhojen versioiden käyttäjiä kehotetaan päivittämään järjestelmänsä.
http://www.mikrotukikohta.fi