cyro uusi turvallisuuslaitekko?

autoissa on tietokonetta ja tiedä mitä tehostajaa yms. onnistuisko autoon laittamaan cyro joka takapään pidon häviämisessä muuttaisi ohjaus kulmaan siten että ohjattavuus driftin omaisesti pysyisi halinnassa. uskoisin että yhteen sovittaminen jarrujen ja luistoneston kanssa tuottaisi pään vaivaa mutta nykyajan tekniikalla olisi kuitenkin mahdollista toteuttaa. jollakin on varmaan hyvä kommentti/selitys miksi sitä ei voi toteuttaa ja sitä nyt tässä enemmänkin lähdin hakemaan.

3

472

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varmaam

      gyroa(gyroskooppi).Samantapainen laitos on jo erään automerkin pohjaan pultattu.

      • erimerkeissä

        olemassa!


    • pidon katoamista

      joo... Sihen olisi kyllä aihetta jonku paneutua.
      Gyro olisi yksi oosatekijä, mutta siihen tarvitaan myös pyöränopeuden mittaus pulssianturin avulla. En tiedä onko perävaunun valmistajat varustaneet semmoisella vekottimella.
      paketti olis jokseenkin semmoinen jossa gyro "vahtii" nopeita sivuttaisliikkeitä (ei ole ongelma koska gyrosta saa ns. "kulmatiedon", anturista "kuunnellaan" pyörien nopeusvaihtelut, jossa päätellään "liian nopeat" nopeusheitot vaaratilanteiksi.
      Tämä tieto sinne hyttiin, ja ajonhallintajärjestelmälle.
      Oliskohan myös optimaalinen ohjain esim. hiekansirottimen automatiikkaan?

      Miksikähän suomalaiset perävaunuvalmistajat ovat kokolailla passiivisia tämän liikenneturvallisuuden tiimoilla?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      33
      7977
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4563
    3. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      32
      4383
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      189
      3579
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      2763
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      2636
    7. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      33
      2389
    8. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2343
    9. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      164
      2033
    10. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      56
      1733
    Aihe