Sosialipummit ovat loisia, joita työssäkäyvät joutuvat elättämään korkeiden verojen avulla.
He eivät edes ota vastaan tarjottua työtä, koska työttömyyskorvausten ja sosialiavustusten varassa saavat helpomman elämän, kuin työssäkäymällä.
SAK on nämä työttömät aiheuttanut kiristämällä kymmenet vuodet ylisuuria palkankorotuksia jäsenilleen, josta seuraus on näkyvää:
Tuotantolaitokset lopettaneet kannattamattomina korkeiden kustannusten vuoksi ja siirtäneet laitoksensa ulkomaille. Viimeksi mm. VALTION PUKUTEHDAS Hämeenlinnasta Viroon.
Tuskin sinullakaan olisi ruokaa ilman maanviljelijöitä, muuten.
Ei kommunistipuolueet ruoki jäseniään. Tuskin demaritkaan. He aiheuttavat vain köyhyyttä ja kurjuutta "hyvinvointi"-Suomeen.
MUTTA. Muutos on jo näkyvissä.
SUOMEN KESKUSTA on jo galluppien mukaan maan suurin puolue.
Taas tuli SAK:lle hätä. Puheenjohtaja Ahmavaara jopa määrää vasemmistoliittolaiset jäsenensä äänestämään demareita, jotta pääsisivät hallitukseen!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
SAK kaiken lisäksi HALLITUKSEEN.
LUKEKAA TÄMÄNPÄIVÄN HELSINGIN SANOMISTA Ahmavaaran lausunnot.
8 VUODEN DEMARI- JA SAK:n VALTA MURSKATTAVA NÄISSÄ VAALEISSA.
Siihen pystyy nyt vai SUOMEN KESKUSTA.
He eivät edes ota vastaan tarjottua työtä, koska työttömyyskorvausten ja sosialiavustusten varassa saavat helpomman elämän, kuin työssäkäymällä.
SAK on nämä työttömät aiheuttanut kiristämällä kymmenet vuodet ylisuuria palkankorotuksia jäsenilleen, josta seuraus on näkyvää:
Tuotantolaitokset lopettaneet kannattamattomina korkeiden kustannusten vuoksi ja siirtäneet laitoksensa ulkomaille. Viimeksi mm. VALTION PUKUTEHDAS Hämeenlinnasta Viroon.
Tuskin sinullakaan olisi ruokaa ilman maanviljelijöitä, muuten.
Ei kommunistipuolueet ruoki jäseniään. Tuskin demaritkaan. He aiheuttavat vain köyhyyttä ja kurjuutta "hyvinvointi"-Suomeen.
MUTTA. Muutos on jo näkyvissä.
SUOMEN KESKUSTA on jo galluppien mukaan maan suurin puolue.
Taas tuli SAK:lle hätä. Puheenjohtaja Ahmavaara jopa määrää vasemmistoliittolaiset jäsenensä äänestämään demareita, jotta pääsisivät hallitukseen!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
SAK kaiken lisäksi HALLITUKSEEN.
LUKEKAA TÄMÄNPÄIVÄN HELSINGIN SANOMISTA Ahmavaaran lausunnot.
8 VUODEN DEMARI- JA SAK:n VALTA MURSKATTAVA NÄISSÄ VAALEISSA.
Siihen pystyy nyt vai SUOMEN KESKUSTA.
Vastaukset 37
Vanhimmat
joo ollaan sitä saatu ylisuuria palkankorotuksia
minäkin saan suurinpiirtein samaa palkkaa kuin ahon - jääteenmäen aikaan 90- luvun alussa, ja sairaan hoitajat ja muut palveluhenkilökunta vasta ylisuurien palkan korotusten kanssa joutuvat elämään. jääteenmäki on ollut esimerkiksi siunaamassa 90- luvun alussa engelin siivojien palkan alennuksia kolmas osalla ja irisanomisia noin tuhat kappaletta. sen hallituksen jälkiä on paikkailtu kymmenkunta vuotta joo, lisää tukiaisia vaan maanviljeliöille kotimaisista verovaroista kun eu tuet ei riitä hyvä juntti mielipiteistä
Oletko koskaan miettinyt, että nykyisen työntekijän on saatava kaikki mahdollinen äkkiä ja nopeasti, mitä toisellakin on. Tarvitaan auto,parhaassa tapauksessa parikin (penskoille oma), tarvitaan TV:eet, nauhurit, soittimet,PC:eet,kesämökit,ulkomaanmatkat, viimeisimmät keittiökalusteet ja -tarvikkeet, merkkivaatteet, jne.jne.
Näihin tarvitaan valtavasti rahaa. Sitä jakoi SAK mieluusti palkankorotuksillaan jäsenilleen.
Valitettavasti katto tuli vastaan. Tehtaiden ei kannattanut tuotantokustannuksista johtuen jatkaa tappiollista toimintaa, vaan joko lopettivat tai siirsivät toimintansa halvemman työvoiman maihin. Ja työntekijät työttömyyskortistoihin, joita nyt joutuvat elättämään työssäkäyvät. Seurauksena ylisuuret verot, koska tehtaiden maksamat verot ovat poissa.
On syytä miettiä 1930-lukua. Silloin oli kaikilla töitä.Oli suuret puuvillatehtaat, metallitehtaat, kenkätehtaat, tekstiilitehtaat, jne.jne.
Mutta silloin työläiset tyytyivätkin vähempään.
Ei ollut autoja, tv:eitä eikä muutakaan.
Mutta elämä oli elämää.Ja useimmilla onnellista.
Nyt on huumeongelmat, työttömyys, nuorison hulvaton käytös, kun ei ole kotikasvatusta. Ei ole uskontoa, ei vanhojen arvojen kunnioittamista, ei yleensä mitään entistä hyvää.
Kakarat ryntäävät raitiovaunuihin ja busseihin parhaille tyhjille paikoille ja vanhemmat ihmiset joutuvat seisomaan.
Minkäänlaista kasvatusta tai valistusta ei anneta lapsille.
ON AIKA PALAUTTAA ARVOONSA TEEMA.
KOTI,USKONTO JA ISÄNMAA
jotka jopa SAK:n määräämä presidentti on polkenut maahan.
kotia, oikeisto ei hyväksy asumista perusoikeudeksi, uskonnonkin kanssa on vähän liberaali meno ja isänmaankin omistaa kapitalistit, ei hurraamista noissa arvoissa.
Muutosvoimille töitä!
saa rahaa pörssistä-tekemättä töitä, ovatko he siis loisia?
Osta hyvä ihminen äkkiä pörssiosakkeita ja rikastu!Miksi täällä ruikutat, kun voi noin vain rikastua.Ei tarvitsisi loisia, kun vaan käy pörsissä. (Hamburger Börs ei jaa osakkeita eikä rahaa.)
millään, en halua olla mikään nilviäinen välistävetäjä, joka hyötyy toisten työstä...Ja puuttuu se perintökin jolla niitä osakkeita ostelisi..;)
Älä sitten räävi täällä asioista, joista et mitään ymmärrä. Ainoastaan, mitä sulle kotona,kommareiden kokouksissa ja toweripiirissäsi syötetään.
TYHJÄT TYNNYRIT KUMISEVAT ENITEN!
kitinää? Osui kommentti näemmä johonkin limbiseen aivokuoren osaan
http://www.tinnitus.org/home/frame/translations/Yliherkkae kuulo.htm
tarkemmin
http://edtech.oulu.fi/sampo/98-99/avoin/appro/vanhem/neuro.htm
Näin kommunistit auttavat SAK:n työttömiksi saattamia työttömiä: (klikkaa)
http://www.members.tripod.com/~Hiisi/VERIROIS.HTM
Älä sinä lantajaakko siitä välitä. Ei niitä sosiaalipummeja ainakaan sinun verorahoillasi elätetä, kun et ole koskaan veroja maksanutkaan.Sosiaalipummit ovat töissä ollessaan varmaan maksaneet tukensa moneen kertaan ja siinä sivussa elättäneet teitäkin...............
Maksan kuukaudessa enemmän veroa, isompaa veroa kuin sinä pystyt edes tienaamaan koskaan.
Elätän rahoillani sosialipummeja - ehkä sinuakin!
Sinä et mitään veroja maksa,,elät yhteiskunnan tuilla ja palautat osan niistä ja se on sinun mielestäsi veronmaksua,,voi vitun syöpäläinen.
jos ne kaikki kapakoissa luuhaavat, viikonloppupullon ostajat
ja tupakan sauhuttelijat,
jotka valittavat köyhyyttään,
laittaisivat näihin turhiin asioihin haaskaamat rahansa talteen ja ostaisivat niillä rahoilla vaikka osakkeita,
niin ei tarttis ruikuttaa niin pirusti ja haukkua ihmisiä jotka ovat penniään venyttäen omaisuutensa hankkineet ja nauttivat nyt siitä
Juuri näin on asiat. Mutta kun kommunistit opettavat jäseniään: OTA NIILTÄ JOLLA ON, vaikka aseelisesti, niin on sullakin.
Ja nämä tyhmät elävät sitten utopiassaan: klikkaa:
http://www.members.tripod.com/~Hiisi/VERIROIS.HTM
kuin kapitalistien oppi, jossa otetaan niiltäkin, joilla ei edes ole mitään.
EIKÖ TYHJÄSTÄ OLE HUONO NYHJÄISTÄ.
Selitätkö, kuka nyhjäisee, muut kuin sosiaalipummit!
Ne nyhjäisee työssäkäyviltä, jotka joutuvat niitä elättämään korkeiden verojen avulla.
"JOS MIE SAISIN JOUTEN OLLA, JOS MIE SAISIN JOUTEN OLLA..............................
osaa nyhjästä, pistetään köyhä paskatöihin, pakkotöihin, leikataan sosiaaliturva pois(keppiä), maksetaan huono palkka ja kupataan sekin vuokranantajana pois, muitakin kuppaustapoja löytyy, kapitalistin mielikuvitus on rajaton kun on kyse ottamisesta, siksi kapitalisteja sosiaaliturva niin närästääkin, nöyrää halpatyövoimaa kun olisi kiva saada.
Älä soita täällä suuta kapitalisteista. Tuskin tiedät edes, mitä sana merkitsee.
SAK sai Suomeen tämän suurtyöttömyyden, ja "kapitalistit" siirsivät tehtaansa halvemman työvoiman maihin, MYÖS suomen valtio, omistamansa VALTION PUKUTEHTAAN, Hämeenlinna, VIROON.
Mutta SAK voi paksusti työläisten jäsenmaksuilla ja kaiken huippu, pyrkii nyt EDUSKUNTAANKIN.
huom! Ammattiyhdistysliike politiikkaan, jonka pitäisi hoitaa vain työnantajien ja työntekijöiden väliset sopimukset.
Ei riitä, että SAK viime presidentinvaaleissa määräsi jäsenensä äänestämään TARJA HALOSTA vastoin kaikkia SUOMEN PERUTUSLAIN SUOMIA KANSALAISOIKEUKSIA.
harhamaailman sijasta tietoa palkoista ja niiden suhteesta kilpailijamaihin verrattuna
http://www.helsinginsanomat.fi/arkisto/juttu.asp?id=20020602TA4
Vai "sospummeja"! Olen ollut työttömänä, 8 vuotta!
Olen 52v, olen kuulemma liian vanha, elämä on kitumista tekisin mitä vain, kun saisin työtä!
LÄhden äänestämään mutta ÄÄntäni ei tule saamaan yksikään VALTAPUOLUE!
8 vuotta sitten olit vasta 44 vuotias, eli ihan parhaassa työiässä, ketä silloin syytit "työttömyydestäsi" kun et voinut syyttää ikääsi
Noin se vaan, työtön.Ollut 8 vuotta ilman työtä ja täällä vaan kirjoittelee PC:llä.
Varmaankin sosiaaliapu on antanut senkin muiden avustusten kera?
On tämä todellinen Halosen "hyvinvointivaltio!"
Toisille. Ei töissä raataville, että voitaisiin elättää nämä pummit.
MUUTOSTA VASEMMISTON ÄLYTTÖMÄÄN TOUHUUN ON SAATAVA!
8 vuotta on liian paljon ja liian pitkä aika.
meillä firmaan ei otettu nelikymppisiä noihin aikoihin ns. haalarihommiin, tuskin otetaan vieläkään, 39:siä katsellaan jo vanhuksena.
on, jos työttömät ja syrjäytyneet jätettäisiin myös Internetin ulkopuolelle, jonka suurimpana etuna pidetään sitä, että netti antaa demokraattiset mahdollisuudet osallistua.
Pikemminkin jokaiselle työttömälle ja syrjäytymisen uhan alla olevalle kansalaiselle pitäisi avata laajakaistayhteys valtion tuella.
Olen kanssasi täysin samaa mieltä.
Nämä ihmisiä sosiaalipummeiksi nimittelevät ääliöt toivoisivat varmasti että kaikki työttömät kuolisivat pois niin pääsisivät sitten kadehtimasta heidänkin korkeaa elintasoaan. Se on sitten kumma kun joidenkin mielestä työttömien pitäisi kulkea vanhoissa paikatuissa vaatteissa jotta niitä sitten saisi oikein säälien haukuskella kun ne ovat niin laiskoja ja elävät täällä toisten kustannuksella. Toivon todella että nämä haukkujat joutuisivat työttömiksi loppuelämäkseen niin näkisivät itse miten herkkua se todella on. Ei mikään ihme jos työtön alkaakin ryyppäämään saa aínakin hetkeksi unohdettua oman toivottoman tilansa johon ei muuta kun nälvimistä ja sormellaosoittelua kanssaihmisiltä tule...Kyllä minä suuresti ihmettelen teitä millä asenteella te olette liikkeellä täällä. Ja sen vaan sanon että minkä taakseen jättää sen edestään löytää. Ja toivon todella että teidän tulonne loppuvat kertakaikkiaan, että saatte sitten oikein maistaa miltä se tuntuu kun ei ole mitään ja tietää että kenties ei koskaan tule olemaankaan mitään enään.
Itse tiedän, vaikka nyt onkin työtä, miltä se tuntuu enkä todella aio sitä unohtaa. Enkä todellakaan kadehdi kenenkään työttömän asemaa. Ihmettelen suuresti vaan sitä kuinka joku sitä kehtaa vielä jopa täällä julkisesti tehdä kun ajatellaan että niitä työpaikkoja ei vaan kertakaikkisesti vieläkään kaikille ole...Mutta ei se mitään kaipa nämä mollaajat niitä kohta jotenkin saavat tehtyä kun ovat omasta mielestään niin H*****in viisaita.
Häpeisitte edes, sosialipummit,niin paljon, että pysyisitte poissa bubeista ja kapakoista ja puistoista juovuksissa rellestämästä.
Oksettaa katsella teitä, kun tietää, paljonko omasta verorahasta teille syydetään.
sitä, että piilotetaan köyhyys slummeihin, pois parempiosaisten silmistä. Muista kuitenkin, että kapitalisti tarvitsee työttömänsä, niiden avulla pidetään työllisten palkkavaatimukset alhaalla.
Kuka täällä on slummeista puhunut? Jos on työtön, ei hänen sovi riehua juovuksissa kapakoissa, bubeissa, kaduilla ja puistoissa.
Voisi varmasti tehdä jotain muuta, esim.etsiä selvinpäin työtä.
Kyllä työssäkäyvää veronmaksajaa harmittaa katsella jatkuvasti niiden mellastelua julkisilla paikoilla.
Vai pidetään työttömillä työssäkäyvien palkat alhaalla? SAK on vuosikymmenet kiristänyt jäsenilleen sellaiset palkat, että tehtaat ovat kannattamattomina lopettaneet tai siirtäneet toimintansa halvemman työvoiman maihin - ja työläiset kortistoon.
Sinun on turha puhua mistään slummeista. Työtön ammattipummi asuu useimmiten paljon paremmin, kuin se joka häntä elättää, eli työssäkäypä, joka ei saa mitään asuntotukea, puhumattakaan muista sosialipummin saamista toimeentulo- ym.avustuksista.
Kyllä nämä ammattisosiaalipummit voisivat pysyä poissa kapakoista ja puistojen penkeiltä. Herättää katkeruutta väsyneen työstätulevan mielessä nämä lorvijat. Hyvin usein nuoret, terveet ja työkykyiset miehet, jotka eivät ota edes vastaan tarjottua työtä. Eläväthän he mukavasti loisina veronmaksajien rahoilla, tietäen kaikki kikat, millä saavat lisää avustuksia.
palkkatasosta suomessa
http://www.helsinginsanomat.fi/arkisto/juttu.asp?id=20020602TA2
Ja tietoa vielä niistä kuvittelemistasi palkankiristyksistä, niin ei tarvitse "lantaa" tänne levittää
http://www.helsinginsanomat.fi/arkisto/juttu.asp?id=20020602TA4
Turha täällä on muutella sinunlaistesi tosiasioita, vaikka se kuuluukin kyllä vasemmiston pelityyliin.
Pääasia vyörytetään sivuraiteelle.
Kenellä on työtä, sillä myös palkkaa. SAK sai
300 000 työntekijää työttömäksi jatkuvilla lakoillaan ja jopa YLEISLAKOLLA UHKAILEMALLA vuosikymmenet.
Maalisvaaleihin päättyi demarien ja SAK:n yksinvalta, jota he ovat harjoittaneet 8 vuotta 20% kannatuksella Suomen kansasta.
Liittyy oleellisesti aloittajan kirjoitukseen. Lue ja ällisty illalla.
miten paljon veroja sinä maksat ja millaisesta työstä??
Minullakin asuu naapurissa sellainen eläkeläis-pummi, joka on jollakin tapaa saanut eläkken itselleen keploteltua jo 13 vuotta sitten elikkä 42vuotiaana(eikä se sitä ennen ole kauaa töitä tehnyt on sillä senverta pieni eläke...ja että mistäkö tiedän...näin haastepapereista, kun haastoin äijän oikeuteen nimittelystä ja kunnianloukkauksesta). Ja silti tuo retale kehtaa minua haukkua "sosiaalipummiksi". Kun hän nyt sattuu "luulemaan" kaikennäköistä minusta. Satun nyt vain olemaan Yksinhuoltaja ja kuljen vähän sellaisissa ja tällaisissa vaatteissa ja autonikin on jokin vanha kulkuneuvo jonka saan silloin tällöin vaihdettua. Teen kotona "etätyötä" ja tämä tyyppi kuvittelee että "sossu" elättää minut ja lapset. Eipä tämä typerä ihminen tiedä sitä että minäkin omilla veromarkoillani maksan hänen eläkettään..Tuolla pihoilla hän kaikille mainostaa omaa erinomaisuuttaan ja kehuskelee että; onhan hän nyt ainakin suuresti kunnioitettu, toista kun tuollainen sosiaalipummi ja osoittelee minua päin...Jotta pitäisitte ne leipäläpenne pienemmällä ettekä aina kadehtisi kaikkia joilla on jotain muuta kun teillä itsellänne. Saattaahan olla että joku nuorempi mies pitää vaikka sapattivapaata sen kunniaksi kun tuli perintö tai Lottovoitto....Ei ne teidän pienet veromarkkanne mene välttämättä juuri heille joihin kateuttanne kohdistatte vaan johonkin aivan muuhun kuten vaikka aseistukseen taikkapa Venäjän auttamiseen milloin missäkin puhdistamossa tai mitä ne nyt milloinkin keksivät...Maksettavaahan aina löytyy joten ei kannata köyhempiään ainakaan kadehtia tai niitä joita "luulette" köyhemmiksi kuin itse omassa ylhäisyydessänne olette...YOU ARE SO STUPID............
Meillä Suomessa on tapa, että vammaiset ja mielenterveysongelmaiset ja muut vaikeat tapaukset passitetaan työkyvyttömyyseläkkeelle, vaikka työhaluja ja ammattitaitoa olisikin. Kaikkein pahimpia ovat asennevammaiset.
Miten vammaisuutesi ilmenee sinulla? Kuka sen ensin huomasi? Eikö lääkäri voisi auttaa Sinua?
Yritä levätä.
huolehtivasta asenteestasi. Apua vaikeaan liikuntavammaani olen saanut kiitettävästi. Mutta se tärkein apu, mahdollisuus ansaita itse oman elantoni, puuttuu. Pääomaa minulla on ylemmän korkeakoulututkinnon verran ja toista tutkintoa olen suorittamassa. Mutta Suomessa vammaiset kuuluvat työkyvyttömyyseläkkeelle.
Turhaan täällä ruikutatte, että "meidän maksamista verovaroista..." Asia on vain niin, että tyhmyydestä sakotetaan.
Vaihtoehto olisi tietysti kerätä vammaiset, työttömät ja muuten yhteiskuntakelvottomat esim. Katajanokan vankilan muurille ja antaa puolustusvoimien eliminoida heidät maanpettureina.