Saatko ilman narinoita olla koneella ettei joku perheenjäsenistä ole sanomassa, että taasko siellä vain höpötetään ja löpistään jonninjoutavista asioista?
Meillä ukko ei onneksi noteeraa omaa käyttöäni ollenkaan, koska ei edes pitkällä tikullakaan koskis koko "härveliin". Likka taas käyttää kirjaston taikka opiskelupaikan laitetta.
Meillä ukko ei onneksi noteeraa omaa käyttöäni ollenkaan, koska ei edes pitkällä tikullakaan koskis koko "härveliin". Likka taas käyttää kirjaston taikka opiskelupaikan laitetta.
Vastaukset 64
Vanhimmat
..taas :) Tyttä sai koneensa huollosta viimeviikolla. Joten rauha maas.
kovatkin taistelut sinä aikana kun kone oli huollossa. :)
Ei muuten, tuo maatemeno oli tiukas, jotta sai neitin nukkuun ihmisetn aikoihin. No, nyt en sitten sitä valvo, kun omalla koneellaan on ja ovi säpis.
perheessä on kaksi jäsentä. Minulla on oma kone, isännällä enemmän.
Ei ole narinoita kuulunut, enkä ole itsekään narissut.
ei kait silloin mitään narinaa tulekkaan jos kummallakin on omat koneet. Se on varmaan hyvä asia. :)
ja toi nuorempi kossi omii välillä koneen itselleen,mut olen pitänyt huolen,että minullakin on oma koneaika..
Ukkeli käy koneella, vaan hoitelemassa viralliset asiat...:)
teillä jokin määrätty tuntimäärä miten kauan mukulat saa käyttää konetta illassa?
Meillä minä maksan kaikki laskut koneella. Kauhistus jos kone menis rikki, miten sitten hoidan laskuni...iiiikkkk Puhelin systeemiin en enään haluaisi mennä. :(
aikoja tarvinnut laittaa,kun he kumminkin ymmärtävät sen,ettei siinä koneen edessä istuta iäisyyksiä...Ei ole ongelmaa sen asian kanssa.
Tuo nuorempi on vähemmän aikaa, kuin toi vanhempi..Murkulla kun on noi meset ja muut..:)
aamut ovat sellaisia milloin meiänkin likka kyselee että saako mennä meseen.
Minulla kun on tyylinä avata tämä ja sitten menen juomaan kahvit ja lukemaan päivän lehden. Onhan siinä sitten hällä aikaa koneella olla. :)
Poikani vielä asuessa kotona oli meillä kummallakin oma tietska
no ei ainakaan kenenkään kanssa riitaa tule.
tietskankäyttöä ja viettää sekin aika lastensa tai miehensä/vaimonsa kanssa,ei ihme jos tulee riitaa,täälläkin muutama muija istuu vuorokaudet ympäriinsä koneella vaikka on mies kotona
pitäisi. Ukon jutut kuultu jo kymmeniin kertaan ja likallakin on omat menonsa.
jokainen tiedä nuo omat käyttöaikansa...Katsoohan esimerkiksi mies urheilua telkkarista,ja ei takuulla halua,että vaimo siinä höpöttelee verhoista korvan juuressa...:))
Lapsetkaan eivät välttämättä halua,että kalkkiset roikkuu kiinni.Se yhteinen aika kun kumminkin on perheellä..:)
Ja voihan se ukko haluta vaikka lukemiseenkin haluta omaa aikaansa, taikka muihin harrastuksiinsa.
Lapsillakin on omat harrastuksensa ja menonsa. Tuskin he haluavat että äiti taikka isä ovat koko ajan kädestä pitämässä.
Yhteistäaikaa se on vaikka kukin on omiin jutuihinsa syventynyt ja kyllä sekin on omallatavallaan vapautta että niin voi olla.
yhdessäoloa on se,kun kaikki istutaan olkkarissa ja kukin kertoo siinä omia juttujaan..Ja kenelläkään ei ole kiire minnekkään..´:)
mutta mitäs sitten kun kaikilla onkin omia menoja. Ukko haluu matseihin ja likka kavereitten kanssa pailaamaan. Tässähän sitten istun yksin koneeni ääressä. :(
Onneksi on nuorisolla oma kone ja mulla omalla työpöydällä oma.
Ukko on onneksi ex - se muuten ei varmaan osaisi laittaa konetta edes päälle, kummallista nykyaikana. Sentään 75-vuotias äitinikin surffaa netissä ja pelaa tietokonepelejä päivät pitkät.
on samanlainen kuin minun omani. Väittää että hänen nakkisormensa valitsevat aina väärät kirjaimet ja ei jaksa korjata virheitään jatkuvasti. Toinen asia on, kun hän hiirellä osoittelee minne sattuu ja tulee noita kenttiä esiin, mille hän ei tiedä mitä niille pitäisi sitten tehdä. :)
Eipä täs oo muita käyttäjiä, ei sano kukaan notta liika pitkähän oot ny istunu. Oliiski joku joka komentaas jo lopettamahan. Tykkääsin ja kiltisti totteleesin. Tiitu pikkuunen käy välihin vain tarkistamas kesken touhujensa jotta oonko mä ny "varmasti" paikoollani ja kuulo matkan pääs. Välihin istuu täs pöyrällä mun vierees ja nualaasoo korvaa, ku soon niin kovaa meillä tämä "rakkaus" Kyllä mun elämä oliiski aika köppäästä iliman pientä ja varhaasta Tiitua. Soon sellaanen hupulaanen ja sille tuloo puhua höpötettyä kaiken maaliman asiat. Eikä se oo koskaan komentanu mua pois tietokonehen vierestä. Tualla se nykki touhuaa omia hommiasa keittiöös, mikähän "mesimätäs" siellä ny taas lienöö.
....se tekninen lahjakkuus, onhan se todettu monta kertaa.
meidän perheessä asentaa kaikki elektroniikkaan kuuluvat vehkeet. Hih...minäpä tietenkin ja sitten saan opastaa miestäni kädestä pitäen miten mikäkin toimii.
"Urani" huippu oli tällainen: Mies yrittu kahdeksan tunnin ajan saada toiminaan televisiota, videota ja HTV:n mustaa laatikkoa yhdessä ja oli viimein paiskata koko hoidon ikkunasta.
Minä näin yhdellä vilkaisulla että ristiinkytkentäkaapelin ohjetarra oli vahingossa latettu tehtaalla ylösalaisin, ja hoidin homman minuutissa.
Miehillä kun ei ole sitä lokiikkaa........
Jaa-aa, se on silleen, että, kun komentaa koneelta pois, nii ei sitä sieltä millään kerkee, olen huomannu. Neitikin heräs tänään vasta kun herätin, kahentoista aikaan ja tiesin siitä, että valvottu on, ovet säpis. Ja taas on koneella, kyllä sen kuulee. No joo, nyt on äiteki :)) mut mä vaan käväsen ja käväsin tuolla kauempanakin...eilen ;) Sä nyt et taida paljoa koneella ollakkaan, nii ei tarvi komennella, vielä.
Minusta on tuntunut jo pitempään että mikä himputti noissa "skarppiliittimissä" muissa digi-bokseissa, sekä video- ja dvd-soittimien kytkennässä oikein minullakin kiikastaa kun en minä putkiaivoilla niiden logiikkaa meinaa millään ymmärtää tai tajutakkaan. Mutta nythän se selvisi. Ne onkin rakennettu tippaleipäaivojen lokiikalla ja sen takia työille niin helppoa;)ja minulle täyttä mystiikkaa.
Tykkääsin jos komentelisit, tuliis sellaanen "elämisen maku" tähän elämähän. Tällaanen ainaanen yksin turijoottaminenkaan ny oo palijon mistään kotoosin, päivästä päivähän. Niin on hilijaasta notta tuolta toisesta päästä tupaa kuuluu seinäkellon tikitys ihan hyvin tänne saakka. Pitääs taas huomen ehtoolla lähtiä ajohon, on se tämä ihimisen osa sitä ainaasta "vääntämistä" Ennemmin oliisin kotona ja vaikka Sun komennettavana ku tualla öisillä maanteillä. Ei siellä mua kukaan kaipaa. Justihin ny mä kaipaasin Sinun "komentoa"
tämä HTV se kaapelitelkkari juttu, jos oli tai on niin minulla ei ole siitä kokemusta, mutta hyvin kuitenkin sinulta hoksattu.
Meillä aikoinaan oli niin että kun piti kaksi telkkaria yhdistää videoihin niin ukko ei edes tiennyt miten se tapahtuu.
En siis väheksy miehiä, mutta joiltakin nuo asiat eivät vain onnistu.
No sitten sitä saat :)) Koitas ny sitten ajaa rauhallisesti ja muistakkin levätä. Syöt kunnollisesti, et kuitenkaan liikaa ettet vaan nuku rattiin. Kyllä mun pitäs olla mukana saarnaamas. No sitten pysyisit virkeenä, kun oon koko ajan äänes. No seurauksena olis, ettet enää mukaan huolis :) Nii siinä kävis.
Mulla on ollut tämän viikon vilskettä. Eilen vielä oli pikkumiehet isänsä kanssa ja olin ihan väsyksis. Ehtoolla kävin ystäväni kanssa syömäs oikein ravintolas, oli sellainen rauhallinen ehtoo. Ajatus oli mennä elokuviin, tuli vaan niin "huonoja" kuvia ja päädyimme tuohon ruokailu vaihtoehtoon.
Sähän ootki sitte "herrastellu" oikeen kunnolla, ravintolaas syömääs. No hyvä ku Säkin saat joskus ottaa valamiista pöyrästä, ja levähtää työ kiireiltäs. Vähän sellaasta erilaasta ja katkaasoo arkirutiinin. Oliko siellä hyvä ruoka ja tyyristä varmahan oli? Ja maksakoon ny mitä lystään silloon harvoon ku tuloo lähärettyä.
No ei varmaaankaan siinä niin kävis notta Sinut kyyristä pois jättääsin. En mä Sua hylykäis, enhän ny toki. Tiitu pikkuunenki itkis Sun perähän ja minäkin. Uskoosin jotta soon justihin toisin päin, Sinä saisit ennemmin siitä öisestä tiestä tarpeeksesi ja sanoosit notta "kyllä mä seuraavalla kerralla tairan jäärä Tiitun kans kotio." Ne aamuyön tunnit on raskaita valavoa.
Hyvä ruoka ja tosi rauhallinen ilmapiiri. Ei se silleen kallista ollut kun vertailtiin paria paikkaa. Ostettiin yhdessä ässäarpa ärrältä kotiin tullessa ja voitettiin 20 €, joten ihan kohtuuhintaiseksi reissu tuli :) Oli oikein hyvä "lomaviikko" sykettä piisas, erilaista tavanomaseen verrattuna. Nyt sitten kesälomaa ootellaan. Mites Sinun lomasi?
On ne aamuyön tunnit kaikista raskaimmat. Koitas ny olla v a r o v a i n e n. Hyvää työmatkaa ja tuu ny ehjänä kotio, jotta määkin pääsen Sua joskus kattoon :))
No joko kesälomaa,hih? Kivaahan soon kesälomaa ootella ja kyllä se pian tuloo ku ny eletähän jo maaliskuuta. Eipä itte oo tullu palijoa lomia piretyksi, välihin oon ottanu kesääsin päivän vapaata ja silloonki oon teheny aina näitä "omiahommia" Viimekesän loma meni ku maalasin paripäivää tuan korijaamohallin vesikaton. Joskus syksyysin sitten oon liioon ollu jokusen päivän polttopuu mettäs. Ei ainakaan täs kotona voi aatellakaan mitään lomia pitävänsä. Jos en vastaa puhelimehen niin ne miehet tuloo tänne kotihin kattomahan notta mikä sillä "ny" on ku ei tuu pajahan. Sanoovat notta tuos oliis sellaanen ihan pikkuunen homma vain, et tuliis vilikaasemahan. Sitten saa parhaas tapaukses ruuvata pariki päivää sitä "pikkuusta hommaa." Siinä ne on sitten mun lomani. Jokku mettäkämppä pitääs olla mihinä sais vissihin olla rauhaas, justihin samanlaanen ku sillä Röllipeikoolla. Kuinkas ne Pessi ja Illusia siellä ny menöö? Tuloo teille kiireenen kevät harijootusten kans. Vaikka hyvä oppisia likkojahan te ootta molemmat.
Helppohan minun tässä on "leuhkia" lomalla. Eipä sitä kenelläkään yrittäjällä taida lomaa olla, varsinkaan, kun kotona sen viettäisi. Tuo mettäkämppä olisi oikein hyvä ratkaisu siihen asiaan. Tosiasiassa, mahtaisitko viihtyä pois työstäsi. Taitaa olla niin veris, että veri vetäis nopeesti takas pajaan ja miesten kanssa niitä "pikkuhommia" tekemään. Kuten taannoin pojalleni joku soitti ja sanoi, että olis vaan yhen rasian laitto. No joo, se olikin sitten yhen ehtoon juttu. Se niistä pikkuhommista. Paitti, jos niitä töitä olis silleen sopivasti eli vähän kerrallaan nii siihen jäis sitä omaakin aikaa sopivasti. Ei se joutenolo ole ollenkaan niin mukavaa kuin aattelis, etkä Sä siitä ees tykkäis, enkä mä. Pitää olla kaikenaikaa jotakin tekemäs. Kesähommat on jo "puhuttu" selväks. Ja äitee oli oikein mielissään :)
Mä vähän luulen että meiän ikäset ihmiset on tottunu siihen, että pitää olla jotakin käres, eli tekemistä, no ees kirja :)
Pessin ja illusian harjoitukset on kerran viikkoon. Näin alus tuntuu ettei oikein etene mitenkään, kuitenkin sitä työtä tehään koko ajan. Mulle ei ole tullut vielä mitään tehtävää. Tulee vielä kiirus ennenkuin valmiiksi saadaan.
No ne harijootukset pakkaa aina aluus takkuamahan, soon samoon nuos puhallin hommiis ku otetahan muutamakaan "uusi" kappales joukkohon. Ne asiat pitää jättää hautumahan alitajuntahan, siellä ne kypsyy valamihiksi ja lopuuksi aina ne palaat loksahtaa kohorallensa ja tuloo ihan hyvä loppu tuloos. Poikaan kans harijooteltihin sellaasta vanhaa kappalesta ku "Penni marssi" soon vielä aikoonansa isäni pikkuserkku säveltäny ja on tavattoman komia ja passaa hyvin puhallin porukalle. Siinä on muutama soolon pätkä tenori fonille ja kyllä se takkuus liioon ittelläni. Se meirän johtaja sanoo notta jätetähän hautumahan, ei teherä ny enää muuta ku hariijootellahan vain sitä viimeestä nuottia, siinä kappalees. Joka viikkoo mentihin se aina läpi ja taas lopuuksi harijooteltihin viimeestä ääntä. Ja sitten se vain alakoo menemähän ja on nykyään meirän ihan pravuuri numeroota. Oikeen sellaanen heleppo ja "hyvä soitettava on venäläänen kansansävelmä "Koivu valssi" Siinä Foni ja Baritoni vuorotteloo sooloos. Sitä soittaasin aina ja yks on marssi ku "Kevään tulo" Mistä pitää kovasti henkilökohtaasesti niin kyllä sen sitte oppiiki aika heleposti. Ja rumpali peittää virhehet ku puhalletahan porukas. Kyllä siitä vielä hyvä tuloo.
Niinhän se on, että alkuun takkuilee ja sitte alkaa sujua. Kyllä mäkin muistan vielä hyvin nuo puhaltimet, vaikka siitä on jo aikaa melkein neljäkyt vuotta ja ne harjotukset sunnuntai- ja keskiviikko ehtoosin kansakoulun tilois. Kattelin tuota klarinettia ja kokosin. Arvaas vaan, liitokset oli niin kuivia ja kutistuneita, etteivät pysyneet vaan putoilivat pois. No niitä lehtiä tai mikä niitten nimi ny sitten olikaan, joka siihen suukappaleeseen laitetaan, eihän niitä ny oo ollu enää ollenkaan. No, ainakin on sellanen muisto menneestä ajasta.
Niin, siitä näytelmästä. Ne on aina olleet valmiina ajallaan :) ja nuoret tykkää.
Nyt pitää mennä silittämään pyykkiä. Hyvää ehtoon jatkoa Sinulle ja kaikille muillekin ja hyvää yötä. Ajelehan varovasti, kun huomenehtoona lähet, jos vaikka ei enää ehi matkatoivotuksia lähetteleen. Voi olla huonot kelit.~~~~~~~~* :))
No teekki siliää jäläkiä. Vai onko ne pesty jo? Naisillahan sitä on niin monenmoosta touhua siinä tupahuusholliis. Ja justihin ku on päivät pois ne kotityöt jää pakoostaki ehtoosehen. Sinultahan se käy laatuhun kotihommatki. Hyvää alakavaa työ viikkoa Sinulle kulta, kyllä se työ taas sujuu ku viikon on levänny. Hyvää ja levollista yötä Sinulle. terv. minä ja Tiitu pikkuunen.
oma kone ja ukolla oma, niin saan istua tässä milloin haluan..tuleehan tuota tässä tosiaan istuttuakin ihan liian kanssa..:)
että kukaan täällä olijoista istuisi liikaa ja oikeastaan mitäpä se muille kuuluu miten kauan istuu. :))
minäkin tuosta ajattelen.
Tämähän on vapaaehtoista, joten kukin vastaa vain itsestään.
en minä koko aikaa näillä palstoilla ole vaikka koneella istunkin, teen kaikenlaista ja sitten mulla on pari muutakin suosikkipaikkaa joissa käyn.
Mun puolesta jokainen saa istua koneella niin paljon kuin tykkää, eihän kukaan ulkopuolinen voi kenenkään istumisia määrätä, aikuisiahan me ollaan kaikki..vaikka näkyy joitakin vaivaavan se jos täällä useesti kirjoittelee..
siihen ikuisuuskysymykseen: "Miksi toiset ihmiset puuttuvat niin kovin herkästi muitten tekemisiin? Luulisi ettö jokaisella on kyllin sitä omaa sarkaa kynnettävänä?
Kuinka näet roskan veljesi silmässä, mutta et huomaa, että omassa silmässäsi on hirsi, sanoo Iso Kirjakin.
Niinhän on, että toisessa on helppo nähdä huonoja puolia, kun itse on itseään liian lähellä.
puhheeks hää het sannoo, jot mie ole siel ain. Sit ko mie ole tääl ja hääl kerro lusti tarina täält, hää het morkkamaa kui lapsellissii juttui.
Ite hää ei kai o vähhääkää kiinnostunt tämmöttist laitteist.
Mie ala jo eppäil, et hää o mustankippee miu konneelei, vaik ehä miekää tääl alvariins ol.
jos vähä aikka istu ruuru viäres,heti kuulu"pist kii se".
Siin o jotta ihmelist kauna konet kohta,eli meil vaimo yrittä hallit huanol menestyksel.
kun ei tämä tuota miestä kiinosta.
vastata tuohon että kaikenlaiset hakkerit ja krakkerit.
Mielestäni minun konettani eivät nuo ainakaan hallitse...toistaiseksi...:/
olla perusteita jos tuollaisia väittää
joku lie ottanut haltuun, heheeeeeeeeeeeeeeeeee
oma kone.Mutta yritä sättiä niin ettei puolisosi tiedä sitä,vieläkään.
nyt jokaiselle rupea hankkimaan omaa konetta, kun yhdelläkin pärjätään likan kanssa. Kyllä mun ukko tietää mitä koneellani teen ja missä olen.
nyt täällä on vikana kun en näe omia vastauksiani muuten kuin gallerian kautta.
Meillä on kolme konetta. Yksi on vain ja ainoastaan minun käytössäni (vain luvan kanssa saa muut käyttää).Ukko ja kakarat taistelevat kahden muun koneen vuoroista, sillä niistä toinen on kuulemma
"betonimylly", eli liian hidas tämän formula-aikakauden lapsosille.
Yritimme ihan oikeita konevuoroja,eikä siitä tullut mitään, nyt voimassa on sääntö"nopeat syövät hitaat", eikä siitäkään oikein tule mitään.
Minä laitan mp3 soimaan ja napit korviin. Siellähän tappelevat.
sinä se olet loistavasti ratkaissut tuon pulman. :))
jotakin matkanvarrella jää tuonne pääkoppaan , vaikka välillä tuntuu, että pitäs vaihtaa koko pää, mutta hyviä varaosia on vain niin vaikea saada! :))
en voi sanoa hallitsevani(teknis-/-käytön suhteen) sitä, toki ei konekaan minua, aiheuttaakseen riippuvuutta.
Nettiyhteys on ollut 13- vuotta, ja poika on kotonaollessaan pääkäyttäjä.
Eikös sitä sanota, että lapset ensin vaikka heikoille jäille.:))
Siis minä elän lasten eteen, koska olen heidät täysin tietoisesti halunnut syntyvän ja siksi käyttäydyn niin, että heillä on vähintään samat oikeudet ja edut, kuin meillä vanhemmilla.
Aina saan vuoron, jos kysyn ja aina myös hän, jos itse olen koneella.
Minulla ei tosiaan ole koskaan niin tärkeää asiaa menossa, etten jouda sitä myöhemmin tekemään.
Ei ole riitaa, koska kumpikin osaa joustaa ja tietää, että koneelle pääsee, kun tarvetta on.
Joskus alkuaikoina, kun koneen käyttö oli 'kallista', niin jonkinlainen aikarajoitus kokonaisajan suhteen oli sovittu ja nukkumaanmenon "tarkarajasta", muutama neuvonpito käyty, ei muuten koneen käytöstä.
Vaimolla taitaa olla sitä "oikeaa elämää", mitä usein täällä peräänkuulutetaan, sillä hän ei ole vähääkään kiinnostunut netistä ja muuten, emme toistemme ajan-,rahankäyttöön, harrastuksiin, tai muuhun 'menemiseen' pyritä vaikuttamaan.
Olemme ainoastaan itselle tilivelvollisia ja koko yhteiselämä ja toisen tai perheen eteen tehdyt teot/päätökset syntyvät vapaaehtoisesti ja rakkaus on se voima, mikä sallii kummankin olla oma itsensä puutteineen päivineen.
vastaukseen ei voi mitään lisätä, oli niin jämäkästi sanottu. :)
Isännällä on kannettavansa ja minulla tämä "raskaampi härveli" ;D
Aivan tyhjänpäiväinen aloitus. Kyllä jokainen hallitsee omaa konettaan...Vai mitä ajat takaa...? Halusitko vaan keskustelua aikaan? Jos niin, tyhjänpäiväistä paskanjauhamista palstat pullollaan. Ihmisillä ei ole näköjään muuta tekemistä kuin roikkua netissä päivät pitkät.
siellä taas :))
oli sinunkin vastaus. Vastasitko minulle ainoastaan siksi kun aloitukseni oli mielestäsi paskan jauhantaa. Toiset ne roikkuu netissä päivällä jotkut nähtävästi yöllä. Toivottavasti sinulla on parempi päivä tänään. :)
sinä täällä teet?Ettet vain olisi niin utelias lukemaan,ettet malta poiskaan pysyä..:)))
tää joillain tuntuu menevän. Haukutaan aloitus mutta kuitenkin siihen vastataan. :))
Se on jotenki hassua..:))