Mikä Oulun kirppareista myy huonekaluja; pöytiä, tuolia, sohvia jne.?
Oulun kirpparit
Ouluun muuttava
181998
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Oulussa huonekaluja myy Limingantullissa Pohjolankirpputori, Alppilassa Second hand Store, sit pelastusarmeijan kirppareillakin jotain löytyy.
kaikkea
kun ei niillä ole tiloja siihen.
jos kirppikseltä ilmoitetaan varkaudet aina poliisille niin entä jos pöydän vuokraajakin tekee ilmoituksen siitä jos pöydästä on kadonnut/varastettu tavaraa?onko itsepalvelukirppiksen pitäjä todellakin vapaa vastuistaan kun sanovat tavaroiden olevan pöydänvuokraajan vastuulla?
näin on näreet.puhukoon kuka ja mitä hyvänsä.ihan oikein kaikken kaikkiaan,eihän kirpputorin pitäjän kannata kaikista rääsistä huolta kantaa.myyjä omista rääsistään huolehtii.FAKTAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
vien omat tavarani myyntiin pöytävuokraa vastaan ja mitä saan? vois olla kuluttaja asiamies jotain mieltä asiasta mutta tuskin tänne tulee HUUTAAN
räkyttämään soopaa!
laki on kuluttajan puolella. Kun tavarat on jätetty myytäväksi, tällöin kirpparin pitäjän on korvattava varaudet sillä hän vastaa siitä ettei tavara katoa!
"Kirpputorin pitäjällä on velvollisuus
huolehtia siitä, että myyntiin
jätettyjen tavaroiden valvonta on
asianmukaisesti järjestetty.
Kirpputoriyritys on pääsääntöisesti
vahingonkorvausvastuussa esim.
varkauden sinulle aiheuttamasta
vahingosta, ellei yritys pysty
osoittamaan, ettei vahinko
aiheutunut sen huolimattomuudesta.
"Vahingonkorvauksena kadonneista
tavaroista voit vaatia sovittua
myyntihintaa.
Kirpputoriyritys voi olla
korvausvelvollinen, vaikka sen
ehdoissa todettaisiinkin ettei
hävinneitä tavaroita korvata. Jos et
pääse ongelmista yksimielisyyteen
kirpputorin pitäjän kanssa, ota
yhteys asuinkuntasi
kuluttajaneuvojaan." http://www.kuluttajavirasto.fi/user/loadFile.asp?id=3744
Tulipa illaksi taas naurun aihetta hehehehehehehehehehehehehahahahahahahahahahahahah
naurut pitenee hehehehehahahahahahahehehehehehahahahahohohohohahahaha
ja Suomen lakien piiriin kuuluvat kaikki Suomessa yritystoimintaa harjoittavat, hehehee
hehehehehehehehehehehehehehehehaahaahaahaahaahaa
näin kirppisyrittäjän pitäis toimia, mutta tietysti jos kuluttaja on niin sinisilmäinen että uskoo itsepalvelukirppis-säännöt mukisematta ja hyväksyy varastelun, niin minkä teet. Laki vaan olisi kuluttajan puolella, sanoi itsepalvelupaikan yrittäjä tai hänen sopimuksensa sitten vaikka "heheh", kun ei muuta osaa peloissan sanoa. Vaatikaa oikeutta!
Voi taas kun on joku teinimoukka päässyt kirjoittamaan. Eikä muuta osannut sanoa.
Putkelta näkyy, kuka on vastuussa hävinneestä tavarasta.
Varkaan tu nnistaminen on todella helppoa, jos ei ole musta säkki päässä ja sekin herättää huomiota.
on valvovat kamera laitteet tavaratalo kirppiksellä.Tarvittaessa kirpparinpitäjä näyttää pöytä tilanteen nauhalta jos on jotakin hämmentävää tapahtunut.Myyjät vaatikaa rahoille vastiketta,kamera näytöt joka kirpparille.Varkaus ongelmaa ei täällä ole.Kirpparin pitäjä pääse itsekin vähemmällä,ei tarvi korvata kun on asianmukaiset laitteet ja homma pelaa.Hyviä kevät myyntejä kaikille.