Terve.
Mikä on pösön turbon normaali ääni. mun autossa tossa nornaalilla ahtoalueella on selvästi kuuluva "puhallus/vinkuna" mikä on normaalin äänen raja. pakokaasut koneessa ok. ajettu 155 tkm. kannattasko käydä esitteleen jollekkin turbo tohtorille vai.
Mikä on pösön turbon normaali ääni. mun autossa tossa nornaalilla ahtoalueella on selvästi kuuluva "puhallus/vinkuna" mikä on normaalin äänen raja. pakokaasut koneessa ok. ajettu 155 tkm. kannattasko käydä esitteleen jollekkin turbo tohtorille vai.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä se saa aika reippaasti vinkua, mutta jos ääni voimistuu tai on paha, niin turbon siivet voi olla vääntyneet.Se on aika yleinen vika(kaikissa turboissa) ja johtuu siitä että talvella imusarjasta voi lähteä jäähile, joka menee turboon.Se saa aikaan vääntymisen.
Kiitos. Eli ääni on mulla sit ilmeisesti vaan ihan puhalluksesta johtuvaa. kun ei varsinaisesti vihellä.
mulla vinkui ennen n 1800 rpm:n kohdalla ja siitä ylöspäin. Talvella se alkoi vinkumaan jo alemmilla kierroksilla ja vinkuna koveni kun kierroksia nosti. Turbo vaihdettiin ja uusi ei vingu ollenkaan. Vähäinen vikuna johtuu siipien kulumisesta, mutta jos vinkuu jo alemmilla kierroksilla siipiä on vioittunut.
Terve kaikille
Itselläni tilanne oli 160tkm vuosimallia 98 xrdt pösö. Turbo vinkui aina käytettäessä yli tuon maagisen parintuhannen kierroksen. Syynä oli turbon paskana olleet laakerit. Korjaus turbon vaihto. Vinkuminen katosi täydellisesti. Maksaja oli automaa, että silleen.
Kiitoksia vinkeistä. Mennen huomenna esitteleen myyneelle liikkeelle ja katotaan onko auton myynyt liike samalla linjalla.
Kuuluuko siitä muuten uudella turbolla sisälle edes puhallusta?
tervehdys
no joo ehkä semmonen lievä puhallus kuuluu, mutta kun on vielä nastarenkaat alla niin muuta melua on sen verran, että ei sitä oikein erota.