ONKO

eläinten hautausmaata,tai lähettääkö eläinlääkärit koiria tuhkattavaksi?Olisin kiitollinen tiedosta,jos jollakin on asiasta tietoa,ennenkuin koiravanhukseni poistuu elävien kirjoista.
6531
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kysypäs reippaasti kunnaneläinlääkäriltä onko alueella pieneläimille hautausmaata tai muistolehtoa. Usein eläinlääkärit ovat yhteistyössä eläinkrematorioiden kanssa ja toimittavat asiakkaidensa pyynnöstä edesmenneiden eläinten maalliset jäännökset eläinkrematoriolle joka puolestaan toimittaa asiakkaalle eläimen tuhkan yleensä postitse.

Käytännön asioihin on tosiaan hyvä varautua ennakkoon koska se helpottaa surutyötä ja surutyöstä ja edesmenneestä lemmikistä jää kauniimmat muistot kun käytännön asiat eivät ole sotkeneet surutyötä.

Äänestä
  • Hei, kyllä niitä on mutta en ole varma, onko siellä teilläpäin. Ja jos ei ole siellä, se ei sinua paljon lohduta. Yksi mahdollisuus on tuhkata lemmikki, ostaa sille uurna ja säilyttää sitä missä tahansa niin kauan kuin sopiva paikka löytyy. Omakotitalon omistajat tekevät usein näin. Jos eläin kuolee talvella jolloin sitä ei voi haudata esim. omalle tontille, eläin tuhkataan ja haudataan sitten kun sää sallii. Jotkut tiedän säilyttävän eläimen tuhkauurnaa aina esim. takanreunalla, sitä ei ole tarkoituskaan haudata. Tuhkan voi myös ripotella eläimelle rakkaaseen paikkaan omistajan niin halutessaan.

    Äänestä

sen verran tiiän vaa et on, se on jossai kontiopuistossa päin vissii. Kannattaa kysyä eläinlääkäriltä vaik enempi, se tietää vastata paremmi

Äänestä

Pieksämäellä on pieneläinhautausmaa, josta voi lunastaa paikan Pieksämäen Eläinsuojeluyhdistyksen kautta. Hintaa en muista. Lähin pieneläintuhkaamo on Usva, Jyväskylässä. Sovittuna voivat hakea lemmikin ruumiin tai sen voi viedä itse. Tuhkan voi hakea tai tuovat Pieksämäelle pieneläinklinikalle. Käsittääkseni se voidaan toimittaa myös postitse. Tuhkauksen hinta painon mukaan.

Äänestä

Moi!
Niin eläinlääkäri kysyy omistajalta et haluuko koiransa tuhkattavaksi, eli polttohautaus on yleistä. Itselläni meinaa kesäkuun lopussa kuoli vanhuuttaan koirani Mimmi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PIEKSÄMÄELLÄ kirjoitti:

eläinten hautausmaata,tai lähettääkö eläinlääkärit koiria tuhkattavaksi?Olisin kiitollinen tiedosta,jos jollakin on asiasta tietoa,ennenkuin koiravanhukseni poistuu elävien kirjoista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu