Näköjään tuon threadin mitta tuli täyteen, kun vastinetta ei voi sinne enää liittää.
Mutta asiaan, viestissään http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000073&posting=22000000024205392 sydämmen.usko.pelastaa kirjoitti:
"Oletko kissa koskaan nähnyt tähdellä valon lähetintä ? Minä en ole. Miksiköhän ?"
Hetkinen, siis etkö tiedä mikä valo on, ja miten valoa syntyy? Valoa syntyy ihan luonnollisistakin prosesseista, toki ihminen on sitten ottanut ja käyttänyt näitä luonnon prosesseja hyväkseen valaistuksen, valaisimien ja valolähteiden ("valolähettimien") järjestämisessä.
Valo on sähkömagneettista säteilyä, jonka aallonpituus on ihmisen silmän havaitsemalla alueella.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Valo
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sähkömagneettinen_spektri
Valon lähde on siis joku valon aallonpituudella toimiva säteilijä, ja kun liikumme tässä fyysisessä todellisuudessa, se säteilijä on ainetta, jolla joko elektronikuoren energiatilan muutos purkautuu valokvanttina tai sen lämpötila on niin suuri, että se säteilee energiaansa jatkuvalla spektrillä. Tätä jälkimmäistä ilmiötä tapahtuu kynttilän liekissä, ts. se säteilee valoa. Ja auringon pinta säteilee myös valon aallonpituudella olevaa sähkömagneettista säteilyä (muun säteilyn ohella), jonka energia on kotoisin auringon ytimen fuusioprosesseista.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Aurinko
Eli koko aurinko, että myös tähdet ovat taivaankappaleita, jotka säteilevät energiaansa myös valon aallonpituudella. Puhutaan myös värilampötilasta, kts. http://fi.wikipedia.org/wiki/Värilämpötila
Jos sinä et ole nähnyt tähtien valonlähettimiä (mistä ihmeestä temmot näitä määritelmiäsi/nimityksiäsi asioille?), niin olet sokea, sillä koko tähti on yksi iso valonlähetin.
Jos olet eri mieltä, niin voisitko ystävällisesti kertoa sitten, mitä tarkoitat valonlähettimellä?
"Sinä olet ilmeisesti näihin koltiaisiin verrattuna kuitenkin enemmän ajattelemaan ja pohtimaan kykenevä ihminen, joten älä sekaannu samaan solmuun mihin nämä muut ovat sekaantuneet."
Minusta kyllä näyttää pahasti siltä, että olet itse solmusi solminut ja siihen myös kompastunut. Olet sotkenut pahasti valon tuottamisen ja heijastumisen keskenään. Kyse on kuitenkin erilaisista ilmiöistä.
Heijastuminen tai heijastaminen ei ole aktiivista valon tuottamista, vaan jonkun valonlähteen (tai valolähteiden) tuottaman valon uudelleensuuntaamista. Kts. http://fi.wikipedia.org/wiki/Heijastuminen
Joten kun olet vängännyt tähtien heijastavan valoa olet samalla väittänyt (tietämättäsi?) ettei tähdet (kuten aurinkokaan) tuota valoa itse.
Se (vänkääminen) taas on näyttänyt jokseenkin hölmöltä.
"Pysähdy, mieti, ajattele ja vastaa...Siinä sinulle päivän mietelause."
Eh, josko nyt soveltaisit tuota mietelausetta itse ensiksi, niin sitten tilanne ei näyttäisi näin hullulta.
S.u.p:ille vähän tietoa
6
643
Vastaukset
- Huhhahhei
tingata järjen ulottumattomissa olevan kanssa? Antaa höppänöiden horissa omiaan.
- Hapkidod
Se idiootti ei ymmärrä tuosta tekstistä mitään.
- SUPpilomme
Tekee niinkuin aina ennenkin. Pitää päätään pensaassa pari päivää ja palaa samoin vanhoin valein :(
Nääs SUPpi tietää että keskusteluissa pyörii päivittäin satoja, jopa tuhansia satunnaisia kävijöitä ja muutama vakkari.
SUPppi luottaa tuuriinsa siinä että ainakin joku vilkaisija sattuu lukemaan hänen valeensa ja se jää mielen perille kytemään.
Suppi tietää itsekin ettei hänen paskapuheensa uppoa kehenkään vähääkään asioita seuranneeseen.
Mutta se ei ole tarkoituskaan.
Propagangaa helpoimmille mahdollisille uhreille on supin motto.
Reilu helluntaisetä >:| ..Että se tähtivalo on fuusion tuotetta, se on kirosana ja viittaa tähtievoluutioon ja monien YE-kreationistien kieltämä kuten BigBang..
http://www.alvaraalto.fi/alvar/design/valaisin/tyopaja.htm
" Huomion arvoista on myös se, että kuu ja tähdet heijastavat auringon valoa."
n. puolivälissä sivuaTätä minä en ihan tajua tieteen näkökulmasta:
"Seurakunnan ja yksityisen kristityn tehtävänä on olla valona maailmassa (15-16). Kun Paavali kutsuu kristittyjä tähdiksi, ei hän ajattele, että heidän tulisi säihkyä omaa erinomaisuuttaan ja viisauttaan. Nämä tähdet heijastavat ensimmäisen asteen valoa, Kristusta (Joh.ev. 8:12), kuten kuu heijastaa auringon valoa. Kreikan sana tarkoittaa myös majakkaa."
http://www.tampereenkirkkosanomat.fi/arkisto/Arkisto/9906/kolumnit.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2084535Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1023284Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881787Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va131397Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181346Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20241243Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2551178- 521158
Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi101141- 551069