Olen jättänyt ruokavaliostani pois kaikki pastat, perunat, sokerin, riisin, karkit ym. Sipseistä ja limuista en ole edes pitänyt. Pullat myös pois ja kaiken valkoisen vehnäjauhon. Yritän syödä vähemmän kuin ennen ja kasviksia enemmän. Kaiken pitäisi siis olla kunnossa, mutta ei.. sairastan jotakin, ehkä juuri bediä..?
Sain pois painostani 4 kg, sitten alkoi taas ahmiminen: suklaata, suklaata!
Ruisleipää olen syönytkin pari palaa päivässä, mutta sitäkin alan toisinaan ahmia älyttömästi, en voi tälle mitään. Painoa on taas tullut takaisin jo 3 kg. Olen masentunut. Onko minulla bed?
Yritän laihtua
5
1026
Vastaukset
- tarpeeksi???
Diagnoosia ei tällä voi kukaan sulle antaa, mutta tuli vain mieleeni tosta sun ruokavaliostasi, että syötkö tarpeeksi proteiineja. Jos jättää nopeat hiilihydraatit pois ja kuvittele syövänsä sitten terveellisesti kasviksia, voi tulla ihan hirmuinen nälkä (mikä on ihann ormaali reaktio ihmisellä). yritä korvata nopeat hiilihydraatit riittävällä määrällä proteiinia. Usein ihmiset syö laihduttaessaan liian vähän.
Vitamiinipuutosta voisit myös ehkäistä lisävitamiineilla, varmuuden vuoksi.
Ihan olis kiinnostava kuulla, oliko neuvoista apua sulle.- tyttö,tyttö
karkkihyllyjen ohi ostamatta suklaata ja mahdollisimman isoa levyä. Eilen taas kävi niin, vaikka luulin taas päässeeni eroon suklaariippuvuudestani.
Syön kyllä lihaa, kalaa (tonnikalaa ja seitä), kanaa, raejuustoa yms. Olen ehkä yrittänyt tulla toimeen liiankin vähällä ruoalla. Riippuvuus johonkin on vaikea "tauti"! - Lue viesti
tyttö,tyttö kirjoitti:
karkkihyllyjen ohi ostamatta suklaata ja mahdollisimman isoa levyä. Eilen taas kävi niin, vaikka luulin taas päässeeni eroon suklaariippuvuudestani.
Syön kyllä lihaa, kalaa (tonnikalaa ja seitä), kanaa, raejuustoa yms. Olen ehkä yrittänyt tulla toimeen liiankin vähällä ruoalla. Riippuvuus johonkin on vaikea "tauti"!lihavuuspalstalta, siellä joku kertoi miten oli päässyt suklaasta eroon. Ja se keino oli muistaakseni lesitiini.
- annie86
toi sun tekstisi. ite oon ollu kans laiharilla, paino pudonnut aika reippaastikin neljässä kuukaudessa (173cm 72kg-->62kg), ja oon nyt jo pari kertaa sortunut syömään ylen määrin karkkia tms. kerrallaan (en kuitenkaan sairaita määriä) oon siis periaatteessa jättänyt kokonaan vaalean viljan (oikeastaan melkein kaiken viljan), sokerin ja muut epäterveelliset ruuat pois, ja luulenkin ahmimisen johtuvan just ko. seikasta. (lisäksi annoskokonikin ovat olleet aika pieniä tän koko kyseisen laihdutusjakson ajan...) totesin tässä viikko sitten itselleni, et en enää rajoita syömisiäni liikaa, vaan syön silloin kun on nälkä (like I used to do, mutta terveellisemmin) ja paino on silti pysynyt samana. positiivista, suosittelen samaa sullekin. säännöllinen ruokailurytmi kehiin, liikuntaa, ja siinä se :) tsemppiä!
- vaihtoehto
Kärsin makeanhimosta vuosia. Mutta kaiken valkoisen sokerin ja valkoisen jauhon poisjättäminen auttoi. Kuitenkin vuosikaudet mun piti olla tarkkana, etten vahingossa tullut syöneeksi jotain makeaa, juoneeksi esim. limsaa tai syöneeksi marjajugurttia. Siitä saattoi käynnistyä uudestaan makeanhimo, jota oli tosi vaikea taltuttaa.
Makeaanhimoon terveellinen vaihtoehto on kuivatut hedelmät. Itselleni viikunat ovat olleet tosi tärkeitä vuosikausia, sitä ennen olivat aprikoosit ja taatelit. Niiden sokeri on hedelmäsokeria ja se on luonnollisessa muodossa, ei valkaistua. Siksi se imeytyy hitaasti vereen, eikä aiheuta nopeata verensokerin nousua, joka puolestaan aiheuttaisi sen, että haiman täytyy nopeasti erittää insulliinia verensokerin laskemiseksi. Ja kun verensokeri laskee nopeasti, se laukaisee makeanhimon...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382181Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642032Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75915
- 27899