Keskenmenon jälkeiset ekat kuukautiset

Haaveilija

Haluaisin kuulla kaikilta keskenmenon kokeneilta millaiset teidän ensimmäiset kuukautiset olivat keskenmenon jälkeen? Kauanko kestivät ja miten runsaat olivat?

Itselläni tuli ekat kuukautiset neljä viikkoa keskenmenosta, mutta ihmetyttää vaan niiden lyhyt kesto. Yleensä kuukautiset kestävät minulla noin viisi päivää, mutta nämä olivat kahdessa päivässä ohi. Yhden päivän vuosin suht kunnolla ja toisen päivän olisinkin pärjännyt pelkällä pikkuhousunsuojalla. Olen kuullut, että usein keskenmenon jälkeiset ekat menkat ovat runsaat ja kivuliaat, pitääkö paikkansa? Minulla ne olivat kuitenkin kaikkea muuta.

Nyt mietityttääkin johtuuko lyhyt kesto elimistön palautumisesta keskenmenon jälkeen vai voisinko olla uudelleen raskaana(yritystä on ollut). Raskaustestiä en viitsisi kuitenkaan turhien pettymysten vuoksi tehdä! Kertokaahan kokemuksianne ja mielipiteitänne!

3

4801

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Milla.M

      olivat ainakin minulla. Kestivät viitisen päivää ja vuosin kuin seula. Menkkakivutkin olivat aika kamalat. Onhan tämäkin yksilöllistä, joten vaikea sanoa voisitko olla raskaana.

    • maria.v

      ei ollut mitkään kovin runsaat. Jälkivuotoa oli kuitenkin ihan sinne ensimmäisiin kuukautisiin asti ja keskenmenon aikana ja sen jälkeen vuosin todella paljon.

      Mutta kuukautiset siis olivat ihan parin päivän mittaiset, eivätkä olleet kivuliaat. Raskaana en voinut olla, koska käytimme kondomia, emmekä oikeastaan edes harrastaneet seksiä jälkivuodon aikaan.

      Onhan se tietysti mahdollista, että olisit raskaana, mutta olisi varmaan parempi, ettet liikaa elättelisi toiveita vielä. Naiset ovat kuitenkin erilaisia, eikä kaikille tosiaan tule niitä kuuluisia runsaita ja kivuliaita kuukautisia keskenmenon jälkeen. Tsemppiä kuitenkin!

    • väsähtänyt

      Minulla tuli ensimmäiset menkat
      9 viikkoa km:n jälkeen.
      Minulla ne olivat normaali vuotoiset,
      mutta kivuliaat...
      Kokeile tehdä testi vaikka parin viikon päästä
      niin ainakin sen on uskoakseni puhtaasti
      totuuden mukainen :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      238
      2709
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1144
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1098
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      851
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      827
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      815
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      128
      806
    Aihe