Haluaisin kuulla kaikilta keskenmenon kokeneilta millaiset teidän ensimmäiset kuukautiset olivat keskenmenon jälkeen? Kauanko kestivät ja miten runsaat olivat?
Itselläni tuli ekat kuukautiset neljä viikkoa keskenmenosta, mutta ihmetyttää vaan niiden lyhyt kesto. Yleensä kuukautiset kestävät minulla noin viisi päivää, mutta nämä olivat kahdessa päivässä ohi. Yhden päivän vuosin suht kunnolla ja toisen päivän olisinkin pärjännyt pelkällä pikkuhousunsuojalla. Olen kuullut, että usein keskenmenon jälkeiset ekat menkat ovat runsaat ja kivuliaat, pitääkö paikkansa? Minulla ne olivat kuitenkin kaikkea muuta.
Nyt mietityttääkin johtuuko lyhyt kesto elimistön palautumisesta keskenmenon jälkeen vai voisinko olla uudelleen raskaana(yritystä on ollut). Raskaustestiä en viitsisi kuitenkaan turhien pettymysten vuoksi tehdä! Kertokaahan kokemuksianne ja mielipiteitänne!
Keskenmenon jälkeiset ekat kuukautiset
3
4802
Vastaukset
- Milla.M
olivat ainakin minulla. Kestivät viitisen päivää ja vuosin kuin seula. Menkkakivutkin olivat aika kamalat. Onhan tämäkin yksilöllistä, joten vaikea sanoa voisitko olla raskaana.
- maria.v
ei ollut mitkään kovin runsaat. Jälkivuotoa oli kuitenkin ihan sinne ensimmäisiin kuukautisiin asti ja keskenmenon aikana ja sen jälkeen vuosin todella paljon.
Mutta kuukautiset siis olivat ihan parin päivän mittaiset, eivätkä olleet kivuliaat. Raskaana en voinut olla, koska käytimme kondomia, emmekä oikeastaan edes harrastaneet seksiä jälkivuodon aikaan.
Onhan se tietysti mahdollista, että olisit raskaana, mutta olisi varmaan parempi, ettet liikaa elättelisi toiveita vielä. Naiset ovat kuitenkin erilaisia, eikä kaikille tosiaan tule niitä kuuluisia runsaita ja kivuliaita kuukautisia keskenmenon jälkeen. Tsemppiä kuitenkin! - väsähtänyt
Minulla tuli ensimmäiset menkat
9 viikkoa km:n jälkeen.
Minulla ne olivat normaali vuotoiset,
mutta kivuliaat...
Kokeile tehdä testi vaikka parin viikon päästä
niin ainakin sen on uskoakseni puhtaasti
totuuden mukainen :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2282909Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell81637Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.41329- 1031196
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1231161- 751087
Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581025Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531022Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717937- 135922