Mythbustersin

Kännykkätesti

Kuinkas tuossa viime keskiviikon Mythbustersin kännykkätestissä kävi? Siinähän kokeiltiin kumpi on vaarallisempaa kännykkä korvalla vai pienessä kännissä ajaminen. Olikos se niin että humalassa ajaminen on vähemmän vaarallista? Vaiko päinvastoin?

Nimim. Haen hands freen tänään

8

650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Myytin murtaja

      Kutakuinkin tasainen tulos, eli yhtä vaarallista ajella pienessä maistissa kuin känny korvalla.

      Ja kännyn käyttöön liittyi ajatusta ja keskittymistä vaativia tehtäviä, joten tyhjästä lätinästä ei ollut kysymys. Toisaalta maistissa ajeltiin osavaltion limiiteillä, eli "laillisesti". Suuremmat promillet olisivat varmasti antaneen murheellisemman tuloksen. Mutta testaajillekin oli yllätys, että kännyn käyttö häiritsi ajosuoritusta niin paljon.

      • fkjgfdklgjfdkljglkfdkfkl

        Liikenteessä voi tulla tilanteita, jotka vaativat keskittymistä. Humalaa et saa pois millään, mutta puheluun ei ole pakko keskittyä koko ajan täysillä.

        Olikos tuo osavaltion promilleraja jota testasivat 0.7, eli suomessa selvästi laittomuuden puolella.


    • Ongelma oli nimenomaa puhelun vaatima keskittyminen. Puheluissa kysyttiin asioita joihin vastaaminen vaati huomion kiinittämistä muuhun kuin ajamiseen. Handsfree ei poista kuin korkeintaan pienen osan ongelmasta.

      • siis...

        ...viisainta on olla puhumatta kokonaan. Näinhän se lakikin olisi pitänyt alunperinkin muotoilla. Ei siinä ajaessa ole mitään tarvetta puhua puhelimeen. Hyvin tultiin toimeen 90-luvun alussa pelkillä lankapuhelimilla ja ihan varmasti pärjätään nykyäänkin vaikka ei ajon aikana puhutakaan puhelimeen.


      • Mykkä
        siis... kirjoitti:

        ...viisainta on olla puhumatta kokonaan. Näinhän se lakikin olisi pitänyt alunperinkin muotoilla. Ei siinä ajaessa ole mitään tarvetta puhua puhelimeen. Hyvin tultiin toimeen 90-luvun alussa pelkillä lankapuhelimilla ja ihan varmasti pärjätään nykyäänkin vaikka ei ajon aikana puhutakaan puhelimeen.

        Tuon logiikan mukaan myös keskustelu matkustajien kanssa pitäisi kieltää. Samoin esim. radion kuuntelu, jos keskittyy liiaksi sisältöön (vaikkapa uutisiin tai liikennetiedotuksiin). Ja mitenkäs noita sitten valvotaan?


      • pelkääjän kanssa
        Mykkä kirjoitti:

        Tuon logiikan mukaan myös keskustelu matkustajien kanssa pitäisi kieltää. Samoin esim. radion kuuntelu, jos keskittyy liiaksi sisältöön (vaikkapa uutisiin tai liikennetiedotuksiin). Ja mitenkäs noita sitten valvotaan?

        Pelkääjän paikalla istuva ymmärtää pitää turpansa tukossa, jos huomaan kuskilla olevan tärkeämpääkin tekemistä (esim. auto seikkailee vastaantulijoiden kaistalla). Radiosta puolestaan aika harvoin tulee mitään erityisen tärkeää ja juuri kuljettajaa koskevaa juttua.

        Toisaalta, puhelin voi myös lisätä turvallisuutta, koska se antaa mahdollisuuden kysyä neuvoa tien päältä tai vaikkapa ilmoittaa myöhästymisestä, mikä vähentää tarvetta yrittää epätoivon vimmalla singahtaa jonnekin tiettyy pisteeseen tietyllä kellonlyömällä, kelistä yms. piittaamatta.

        Ennen kännykkäaikakautta näki useinkin täysin tolkuttomia ohituksia (vastaantulija pakotettiin pientareelle) ja pitkissä jonoissa poukkoilua... ehkä kännyköillä on ollut oma osansa pahimpien törppöilyjen jäämisessä pois.


      • juttu.
        Mykkä kirjoitti:

        Tuon logiikan mukaan myös keskustelu matkustajien kanssa pitäisi kieltää. Samoin esim. radion kuuntelu, jos keskittyy liiaksi sisältöön (vaikkapa uutisiin tai liikennetiedotuksiin). Ja mitenkäs noita sitten valvotaan?

        Kuski näkee matkustajan ja matkustaja kuskin, joten kummallakin on käytössä koko kropan antamat viestintäkeinot ja kumpikin näkee ympäristön samasta tilanteesta.

        Moni muuten sulkee silmänsä kuunnellessaan kehnoa puhelinyhteyttä ja miettiessään puhujan asiaa työpöytänsä ääressä. Jotkut ääliöt yrittävät hoitaa yhtä hankalaa asiaa ratissa, ja silloin ei pysytä kaistalla eikä nähdä muuta liikennettä, liikennemerkkejä eikä varsinkaan valoja.


    • työmatkalla

      Kyllähän tuon ilmiön näkee ihan arkiliikenteessäkin Suomessa. Toisinaan edessä köröttelee auto huomattavasti muuta liikennettä hitaammin, vilkut jää näyttämättä, ryhmitytään miten sattuu, käännytään viime tipassa ja jyrkissä käännöksissä mennään vastaantulevien kaistalle. Ja sitten kun kyseisen auton ohittaa ja vilkaisee mitä siellä touhutaan niin useimmiten noissa tapauksissahan on se kännykkä korvalla. Toiminnat hidastuu kun täytyy pitää luuria korvalla ja samalla pitäisi vaihtaa vaihteita ja kääntää ratista, vilkkukin pitäis päälle laittaa jossain välissä. Ihan arkipäiväinen näky. Toki jotkut osaa ajaa sujuvastikin mutta sitten on niitä joilta tosiaan pitäisi kieltää kokonaan kännykkään puhuminen ajaessa. Meitä on moneksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4320
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      138
      4079
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3736
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      89
      3576
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      33
      3547
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      65
      3351
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      86
      2921
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2835
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2636
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2344
    Aihe