Hello!
Olemme kesäkuussa suuntaamassa Singaporeen, Tiomanille ja Kuala Lumpuriin. Kaikissa kolmessa kohteessa olis tarkoitus viettää muutama päivä. Haussa olisi edullista hotellimajoitusta, esim. 2 tähden hotellissa, mutta Tiomanilla olemme aatelleet bungalow-tyyppista majoitusta. Jonkin verran olen löytänyt 2hengen huoneita 25-30 euroa yö esim. Singaporesta. Tiedustelisinkin nyt, onko jommassa kummassa suurkaupungissa joku alue, jota kannattaa vältellä, esim. josta on huonot kulkuyhteydet ydinkeskustaan tai muista syistä? Tai onko joku hotelli jota voisi ehdottomasti suositella Smile esim. Singaporesta bongasin Hotel Harbour Villen, joka on lähellä Sentosan saarta, mutta Orchad roadille matkaa kertyy 15km.. hmm.
Eli kaikki vinkit Singapore, Kuala Lumpur ja Tioman-aiheista otetaan vastaan :D
KIITOS!!
Majoitus Malesiassa ja Singaporessa
1
762
Vastaukset
Musta kyllä KLäsä kannatta majottua siihen keskustaan Bintangin alueele (musta jotenkin mielummin) tai China Towniin. Son aika pienelä alueela se ydinkeskusta joten ihan hyvin pääsee käveleen. Sit siinä kulukee monorailit ja bussit. Ja tietty se Jalan Alor. Siinäkö jokakatoksen alla vähän syöpässee, nii voipii jo lähtiä kotio.
Taksila kuluku tuntus jotenki toivottomalta ku son nii ruuhkanen. Mie luulen että jos sinne panhaan vielä yks auto lissää nii ne pysähtyy kaikki ihan tykkänään.
Tosta voi valakata misä haluaa asua:
http://www.kl-hotels.com/accommodation/accommodation2.htm
Molen ite asunu Rojal Bintangisa ja Alson Genesiksesä. Ei niitä kumpaakhaan voi moittia. Rojalisa jopa vähän semmosta luksustaki. Ainaki pirun hyvä aamupala.
Hinnat näkys lähtevän rapiasta satkasta (myrrejä) ylöspäin tuplahuoneesta. Eikä tuosa listasa mithään rotankoloja ookhan.
Onhan siinä ympäristösä vaikka mimmosta luukkua, joita ei netistä löyvä. Jotku voipii olla ihan hyviäki, mutta maksaneeko vaivaa alakaa väsyksisä ja kuumishaan haeskelheen, ku ei nuokhaan palijon maksa?
Terkut: Pera
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3073025Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612353- 1212049
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3492033Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1271733Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121385- 671379
- 661337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781233