Moniko on täältä nähnyt kyseisen trilogian? Itse olen katsonut vain nuo kaksi osaa eli Cube:n ja Cube 2: Hypercube:n. Mielestäni näissä elokuvissa on jotain sellaista mikä tekee niistä melkoisen hienoja elokuvia. Siis tykkään kovasti. Olen ajatellut ostaa tuon trilogian mahdollisesti jossain vaiheessa.
Elokuvat osoittavat kuitenkin, että pienellä budjetilla voidaan tehdä onnistuneita elokuvia.
Scifisti77
Cube trilogia
8
1002
Vastaukset 8
- joiöhojshh
Cube 2 ei mielestäni ole mikään hyvä elokuva. Kolmas oli jo sitten hitusen kiinnostavampi, vaikka jäikin kauas ensimmäisen osan tehosta.
- KyleKatarn87
Itse olen nähnyt kaikki kolme ja pidin kyllä itsekin Hypercubea kahta muuta heikompana tekeleenä. Mielenkiintoisia elokuvia kuitenkin. Muistaakseni ensimmäinen Cube perustui Kanadalaisen ohjaaja Vincenzo Natalin opiskelijatyöhön ja toteutettiin siis suht pienellä budjetilla, eli aika vaikuttavaa. Koko elokuvan ajan taidettiin käyttää muuten yhtä ja samaa kuutiota, jossa erilaisten huoneiden tuntu luotiin niinkin yksikertaisesti kuin vain värejä vaihtamalla. Yksi aika huvittava yksityiskohta on se, että vaikka tekijät ovat Kanadalaisia niin he kuvaavat koko Cube-projektin joksikin Yhdysvaltain hallituksen huippusalaiseksi kokeiluksi. Ja muuten, Cubessa esiintyvän David Hewletin voi nähdä myös Stargate Atlantiksen vakkarihahmona, jos näyttelijä sattuu kiinnostamaan.
- Scifisti77
Mielenkiintoinen yksityiskohta tuo David Hewlett. Siitä on aika kauan kun olen nähnyt tuon Cube 1:n joten en muista näyttelijöitä siitä.
Omistan kyllä Stargate Atlantiksen kaksi eka kautta mitä on dvd:nä julkaistu. Mielenkiintoinen yksityiskohta kuitenkin. :)
Scifisti77 - KyleKatarn87
Scifisti77 kirjoitti:
Mielenkiintoinen yksityiskohta tuo David Hewlett. Siitä on aika kauan kun olen nähnyt tuon Cube 1:n joten en muista näyttelijöitä siitä.
Omistan kyllä Stargate Atlantiksen kaksi eka kautta mitä on dvd:nä julkaistu. Mielenkiintoinen yksityiskohta kuitenkin. :)
Scifisti77Olen itsekin SG Atlantiksen ekan kauden onnellinen omistaja ja aivan uskomattoman hyvin käsikirjoitettu ja kekseliäs sarja se todellakin on. Kakkosboxia en ole vielä tullut hankkineeksi, koska kärsin juuri nyt pahasta rahapulasta. Ostan sen varmaan muutenkin myöhemmin, sitten kun se on halvempi kun ei siinä suomenkielistä tekstitystä kerran ole. Älä siis paljasta mitään yksityiskohtia juonesta. =)
- ******
Tuo Cube on kyllä ehdottomasti yksi parhaista (jos ei jopa paras) elokuvista! Kävin sen aikanaan kattelemassa teatterissa, ja tuon trilogiaboxin ostin myös joku aika sitten.
Kakkososasta en tykännyt, mutta kolmososa (Cube zero) kannattaa ehdottomasti katsoa. Yksi kysymys jäi vaivaamaan: Ovatko kolmososan Eric ja ykkösosan Kazan sama henkilö?- KyleKatarn87
Eivät taida olla. Mielestäni Ericin paidassa ei lue Kazan niin kuin ykkösosan häntä muistuttavan hepun paidassa. Olen aika vakuuttunut tästä, joskaan en ole varma vakuuttiko juuri tuo yksityiskohta minut. Vaikea muistella. Pitäisi varmaan katsoa Cube Zero uudestaan.
Ihmiset jotka hänet lopussa löytävät ovat ainakin eri henkilöitä (myös erinimisiä), joten jos he kuuluivat edelliseen ryhmään koehenkilöitä niin mitenköhän Ericin tai Kazanin olisi onnistunut selvitä siitäkin ryhmästä ainoana eloonjääneenä Cube ykkösen alkuun?
Myös kuutiohelvetti johon he joutuvat elokuvan lopussa vaikuttaa eri paikalta; huoneet ovat eri lailla suunniteltuja.
- Cubefanittaja
Koko The Cube Trilogia on aivan loistava. Hyvää scifiä. Tykkäsin jokaisesta osasta. Jotenkin se kuution teema viehättää. En osaa sanoa miksi.
- Veteranfan
Eikös tuo CUBE ZERO ollut eräänlainen esiosa tuolle alkuperäiselle Cube leffalle? Ainakin loppuhuipennus viittaisi siihen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS671987Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13850Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.52756Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke43682- 43651
- 47614
- 80606
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35564Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su29546- 48531