IPn salaus = jokaisen suomalaisen perusoikeus

............

On kumma, että on vieläkin pakko vetää netissä vanteilla.

Luulisi, että internet-asiakkaalla on mahdollisuus soittaa ISPlle ja ilmoittaa IPnsä salaiseksi. Aivan niinkuin on mahdollisuus soittaa matkapuhelinoperaattorille ja salata puhelinnumero.

http://www.ip-adress.com/

Tuosta linkistä voi kokeilla huvikseen kuinka mukavaa internetissä on nykyään.

Ei ole kyse siitä, että olisi jotain piiloteltavaa, vaan on kyse yksityisyyden varjelemisesta. Kuka tahansa forumin moderaattori tms. ei-viranomainen voi tehdä jonkun elämästä kovin hankalaa, tai jopa rikkoa röyhkeästi lakia ilman, että uhri on edes tietoinen asiasta.

Ymmärrän, että pitää olla joku naru josta pitää internetin asiakasta kiinni, mutta pitääkö sitä narua tyrkyttää jokaiselle internetissä asioivalle? Annettaisiin nämä valtuudet ainoastaan virkaa pitäville, ja nämä virkaa pitävät valvonnan alle väärinkäytösten estämiseksi.

7

4733

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tolppa-apina

      Mitä oikein sekoilet? Johan nuo ip:t ovat jo nyt salasia. Vielä jos salaisemmaksi menee niin lakkaa bitit kulkemasta.

      Sivusto www.ip-adress.com näyttää minun ip:llä seuraavat tiedot:

      My ip address:   84.248.XXX.XXX
      IP country:    Finland
      IP Address state:   Western Finland
      IP Address city:   Kärkinen
      IP latitude:   64.0667
      IP longitude:   23.8333
      isp:   TeliaSonera Finland Oyj
      organization:   Broadband Access Pool
      your speed:   Cable/DSL


      Sijaintitiedot osuvat oikeaan maahan, ja operaattori on oikein. Tämä rajaakin ip:ni noin muutaman sadantuhannen joukkoon.

      Jos olet huolissasi suomi24 palstan modeista, niin käytä jotakin välityspalvelinta. Silloin "oman" ip:si tilalla näkyy välityspalvelimen ip.

    • sitten ?

      näytti että tää on Soneran osoite ja paikkakin heitti vain 600km...
      pitäisikö huolestua vai...

      • zxcvbnm

        Kyseessä on trolli tai sitten kirjoittajalla ei ole aavistustakaan miten internetti toimii. Veikkaan jälkimmäistä.


    • ...........

      Meni juuri niin lapselliseksi kommentoinniksi kuin vain voi kuvitella a'la Suomi24.fi

      Mutta yritän korjata keskustelun suuntaa siitä huolimatta. Eli: Ei ole mitään piiloteltavaa, vaan on kyse yksityisyyden varjelemisesta. Suomessa on mielestäni hyvä lainsäädäntö yksityisyyden varjelemiseksi, ja tätä pitäisi vielä edesauttaa internetin saralla kun nyt kerran on tietoturvatalkootkin menossa. Jos ette ymmärrä virkamiehen ja moderaattorin eroja niin hienoa!

      Otetaan vielä pari esimerkkiä jotta käytännön urpot ja teorian tahvot ymmärtävät. Unohda siis se moderaattorijuttu, kun se kerran provosoi teitä niin paljon. Unohda myös se sijainti joka heitti 600km. Toisinsanoen, hyvä että sulla ei oo ongelmaa / mielipidettä suuntaan eikä toiseen IP numerosta ja yksityisyyden varjelemisesta.

      MIETI #1: Vertaa, IP vs. puhelinnumero. Saako sun puhelinnumeron sijainnin selville lyömällä sen googleen? On vähän sama kuin sun GPRS yhteyden sijainninmääritys olis mahdollista tehdä kenen tahansa toimesta, ja kaikki tämä tieto olisi julkista. Ehkä tämäkin päivä nähdään kun: "Hei tässä on ton kaverin GPRS osoite, katotaan missä se on. Katos vaan, se istuu kulmakuppilassa."

      MIETI #2: Näkyykö osoitteesi puhelinluettelossa jos et niin halua?

      MIETI #3: Kumpi on henkilökohtaisempi, IP eli sun kotiosoite internetissä, vai puhelinnumero kännykässä, jonka voit salata, piilottaa nimen jne. jne.? Mitä IPlle voi tehdä nykypäivänä: Ostaa joku ohjelma ja luotat ko. yrityksen Proxy palvelun turvallisuuteen, luovut kaistanopeudestasi, jne. jne.

      Mutta jos et ymmärtänyt mun pointtia, niin anna olla ja keskity siihen sättäämiseen.

      p.s. Mun sijainti heitti ehkä maksimissaan 10km. Ja tietyistä tiedoista voi päätellä mielestäni liian paljon asioita.

      • mulla

        toi puhelinnumero vaihdu kovin usein...
        toi ip-osoite taas vaihtuu joka kerta kun käynnistän koneen...


      • tolppa-apina

        Mieti #1 Ei saa, mutta ei saa myöskään ip:n sijaintia. Kaiken lisäksi suurimmalle osalla puhelinnumeroista löytyy esim. finderilla käyttäjän etu ja sukunimi, sekä katuosoite. IP-osoitteelle löydät ainoastaan Operaattorin tiedot ja mainitsemalla sivullasi satunnaisesti arvotun sijaninnin.

        Mieti #2: Ei näy jos ei halua, mutta ei näy IP-osoite myöskään jos ei halua. Eikä siitä tarvitse erikseen pyytä operaattoria "salaamaan" IP.

        Mieti #3: tässä en todellakaan ymmärtänyt pointtiasi, mutta yhteenvetona.

        IP-osoitteen perusteella ei voi koskaan selvittää käyttäjän nimeä tai osoitetta. Puhelinnumeron perusteella se yleensä onnistuu.


      • ............ on oikeassa.
        tolppa-apina kirjoitti:

        Mieti #1 Ei saa, mutta ei saa myöskään ip:n sijaintia. Kaiken lisäksi suurimmalle osalla puhelinnumeroista löytyy esim. finderilla käyttäjän etu ja sukunimi, sekä katuosoite. IP-osoitteelle löydät ainoastaan Operaattorin tiedot ja mainitsemalla sivullasi satunnaisesti arvotun sijaninnin.

        Mieti #2: Ei näy jos ei halua, mutta ei näy IP-osoite myöskään jos ei halua. Eikä siitä tarvitse erikseen pyytä operaattoria "salaamaan" IP.

        Mieti #3: tässä en todellakaan ymmärtänyt pointtiasi, mutta yhteenvetona.

        IP-osoitteen perusteella ei voi koskaan selvittää käyttäjän nimeä tai osoitetta. Puhelinnumeron perusteella se yleensä onnistuu.

        >IP-osoitteen perusteella ei voi koskaan selvittää >käyttäjän nimeä tai osoitetta.

        Toi on kyllä ihan täyttä bullshittiä. Ip osoitteen perusteella saa selville henkilön käyttämän tietokoneen talon tarkkuudella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      69
      2762
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      16
      2662
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2237
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      11
      2233
    5. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      105
      2167
    6. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2121
    7. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2033
    8. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1905
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      599
      1897
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1673
    Aihe