Kilpirauhasen vajaatoiminta ei välttämättä hoidu tai ainakaan ei parhaalla mahdollisella tavalla teollisella Tyroxinilla. Luonnonmukainen, KAIKKI kilpirauhasen erittämät hormonit sisältävä Amour-lääke on pelastanut monen elämän, mutta Suomessa hankala saada! Tyroxin sis. näistä välttämättömistä hormoneista vain yhtä, ei ihme ettei auta. LUE JA KIRJOITA adressi os. www.adressit.com/armour.
Vajaatoiminnan tehokas lääke Suomeenkin!
Kilpis
41649
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Terve kilpirauhanen tuottaa vaan pienen määrän T3-hormonia. T3-hormoni on kuitenkin tärkein kilpirauhashormoni. Suurin osa T3-hormonista ja muista kilpirauhashormoneista muodostuu kuitenkin muualla elimistössö, mm. maksassa T4-hormonista. Pelkän T4-lääkityksen pitäisi teoriassa riittää. En osaa ottaa kantaa, miksi moni netissä väittää Armour thyroidin auttavan paremmin.
... mutta itsekin olen käytännössä huomannut, että näin ei välttämättä ole - itsekin syön T3:a purkista, koska olo oli lopulta pelkällä tyroksiinilla ihan järkyttävä (alkuun toimi aivan hyvin, mutta sittemmin oma kilpparitoimintani lienee hiipunut kokonaan).
Varmaan suurin osa Armourin käyttäjistä on antanut Thyroxinille "mahdollisuuden", mutta joutunut toteamaan, että elämänlaatu ei ole riittävä ja ovat valinneet "vaihtoehtoisen" tien, joka on tuonut avun - täten nämä paremmuusväitteet??
tuo muunto t4v -> t3v ei toimi, joten joudun syömään t3:nkin suoraan purkista.
Heippa!
Oli pakko tosiaan vaihtaa synteettinen thyroxiini Armouriin, kun ei oireet helpottaneet. Veriarvot kyllä oli lääkäreiden mielestä hyvät, mutta vointi kaikkea muuta kuin ok. Nyt vaihdoksen jälkeen voin suhteellisen hyvin. Suosittelen!