Budapest kortti

ajsdfkjask

Kävimme juuri Budapestissä ja vinkkinä, että Budapest-kortti kannattaa mielestäni ostaa. Kolmen päivän kortti maksaa n. 32e, kahden päivän korttikin löytyy. Se on melko kallis eli rahallisesti ei siinä varmaan voita mitään, mutta liikkuminen kaupungissa on paljon helpompaa.

Kortteja myytiin ainakin lentokentän tuloaulassa minibussi-tiskillä. Tiski oli heti oikealla, kun tulet ulos saapumishallista. Kun menet sitten ulos niin vasemmalla n.50 metrin päässä on bussi 200 pysäkki. Matka metron pääteasemalle kestää puolisen tuntia. Metrosta sen verran, että kaupungista löytyy kolme linjaa, mutta punainen linja ei ymmärtääkseni aja viikonloppuisin.

2

3045

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pustan poika

      32 € on todella kallista jos hankkii Budapestkorttia pelkästään liikkumiseen, en tiedä mitä muuta se kattaa.
      Paikallisliikenteen (metro-ratikka-bussi) turistilippu maksaa 3100 HUF (n.12 €) kolemsta päivästä ja viikkokortti on 3700 HUF (n.15 €). Myydään mm suuremmissa metroasemilla.
      http://www.bkv.hu/angol/jegyek/index.html

      • taavi

        Monessa museossa saa tosiaan käydä jos aikoo "tienata" Budapest-kortilla. Yleensä pääsymaksut on 200-500 HUF (1-2 €); toki jotain alennuksia saa turisteille tarkoitetuissa (=kalliimmissa) ruokapaikoissa ja kait kylpylöissäkin. Perheen kanssa oltiin 5 päivää ja selvästi halvimmaksi tuli ostaa turistilippu vaikka oli ostettava 7 päivän lippu. Ja jokunen museokin sentään tuli kierrettyä ja kylpylässä ym käytyä. Halvemmaksi tulee joka tapauksessa joku lippu ostaa kuin matkustaa ilman lippua. Meiltä tarkastettiin lippu varmaan 5 kertaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      67
      4557
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3505
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3228
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2648
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      47
      2563
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2139
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      22
      2014
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      198
      1931
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      396
      1554
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1428
    Aihe