Budapest kortti

ajsdfkjask

Kävimme juuri Budapestissä ja vinkkinä, että Budapest-kortti kannattaa mielestäni ostaa. Kolmen päivän kortti maksaa n. 32e, kahden päivän korttikin löytyy. Se on melko kallis eli rahallisesti ei siinä varmaan voita mitään, mutta liikkuminen kaupungissa on paljon helpompaa.

Kortteja myytiin ainakin lentokentän tuloaulassa minibussi-tiskillä. Tiski oli heti oikealla, kun tulet ulos saapumishallista. Kun menet sitten ulos niin vasemmalla n.50 metrin päässä on bussi 200 pysäkki. Matka metron pääteasemalle kestää puolisen tuntia. Metrosta sen verran, että kaupungista löytyy kolme linjaa, mutta punainen linja ei ymmärtääkseni aja viikonloppuisin.

2

3083

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pustan poika

      32 € on todella kallista jos hankkii Budapestkorttia pelkästään liikkumiseen, en tiedä mitä muuta se kattaa.
      Paikallisliikenteen (metro-ratikka-bussi) turistilippu maksaa 3100 HUF (n.12 €) kolemsta päivästä ja viikkokortti on 3700 HUF (n.15 €). Myydään mm suuremmissa metroasemilla.
      http://www.bkv.hu/angol/jegyek/index.html

      • taavi

        Monessa museossa saa tosiaan käydä jos aikoo "tienata" Budapest-kortilla. Yleensä pääsymaksut on 200-500 HUF (1-2 €); toki jotain alennuksia saa turisteille tarkoitetuissa (=kalliimmissa) ruokapaikoissa ja kait kylpylöissäkin. Perheen kanssa oltiin 5 päivää ja selvästi halvimmaksi tuli ostaa turistilippu vaikka oli ostettava 7 päivän lippu. Ja jokunen museokin sentään tuli kierrettyä ja kylpylässä ym käytyä. Halvemmaksi tulee joka tapauksessa joku lippu ostaa kuin matkustaa ilman lippua. Meiltä tarkastettiin lippu varmaan 5 kertaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      90
      8546
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      42
      4748
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4421
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      46
      2623
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      99
      1500
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1306
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1256
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1162
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1160
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      167
      1100
    Aihe