Onko huolta, kun paastosokeri fP-glug 6,3?

Onko minulla huolta, kun paastosokeri fP-glug oli 6,3? Lisäksi minulle tehtiin sokerirasituskoe, jossa arvot olit 1h ja 2h jälkeen viiterajojen sisällä, muistaakseni mittausarvo 2h jälkeen oli jotakin 4,5.

Eli onko minulla diabeteksen esiaste, vai mikä? Miten voisin vaikuttaa omaan tilanteeseeni niin, että en sairastuisi diabetekseen? Vai onko minulla jo diabetes?
34241
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

6,3 ei ole vielä paha, ja koska sokerirasitustesti oli normaali, ei sinulla diabetesta ole. Mikäli sinulla on ylipainoa (varsinkin vyötärölihavuutta), laihdutus (10% voi riittää) ja liikunta auttavat aina. Joskus paastoarvo nousee terveelläkin ihmisellä, siksi sokerirasitustehti tehdään, jotta diabeetikot tai rajatapaukset saadaan esille. Mikäli sokerirasitustesti antaa raja-arvon, otetaan pitkäaikaisverensokeri HbA1c, joka lopullisesti antaa diabetesdiagnoosin.

Äänestä

On paastosokeri hiukan koholla. Ei kuitenkaan vielä diabetes-lukemissa. Liiku, vältä kovaa rasvaa ja nopeita hiilihydraatteja. Minulla oli vuosikaudet paastosokeri 6,0-6,5 mmol/l. Hoidin itseäni ruokavaliolla ja liikunnalla aivan niin kuin minulla olisi jo diabetes. Kymmenen vuotta tämä riittikin. Sitten alkoi paastosokeri nousta.

Äänestä
  • Vielä unohtui sanoa, että laihduta hyvän sään aikana, jos nimittäin olet lihava. Kun tauti etenee, laihdutus käy äärimmäisen vaikeaksi. Lopeta myös tupakanpoltto, jos poltat. Lasi punaviiniä silloin tällöin on sepelvaltimotaudille hyväksi. Riskisi sairastua sepelvaltimotautiin on moninkertainen muuhun väestöön nähden.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sokerirasituskokeessa arvot... kirjoitti:

Onko minulla huolta, kun paastosokeri fP-glug oli 6,3? Lisäksi minulle tehtiin sokerirasituskoe, jossa arvot olit 1h ja 2h jälkeen viiterajojen sisällä, muistaakseni mittausarvo 2h jälkeen oli jotakin 4,5.

Eli onko minulla diabeteksen esiaste, vai mikä? Miten voisin vaikuttaa omaan tilanteeseeni niin, että en sairastuisi diabetekseen? Vai onko minulla jo diabetes?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu