Koko viime viikon olin kauheassa flunssassa, yskää,kuumetta oli yli 39astetta ja nenä vuosi kuin hana. Nyt on voimaton ja heikko olo, kuumeinen olo, mutta kuumetta ei ole eikä alilämpöäkään. Tuntuu kuin kaikki voimat pois ja tällä hetkellä olen työharjoittelussa huonovointisten vanhusten parissa. Mitä mieltä te olette, kannattaisiko jäädä kotiin parantelemaan itseni kokonaan kuntoon vai voinko mennä takaisin töihin, silläkin uhalla, että sairastutan myös vanhukset.
Flunssan jälkioireet
Minä vain
2684
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vaarallista mennä puolikuntoisena huhkimaan, etenkin jos työ fyysisesti raskasta. Flunssan jälkitautina voi tulla pahoja juttuja, kuten sydänpussin tulehdus ym. Siitä on leikki kaukana, jotkut ovat kuolleetkin jälkitauteihin. Lisäksi voi vielä tartuttaa töissä.
Tätähän minäkin ajattelin, kun tuli opettajan kanssa keskusteltua, kun koko viime viikonkin olin poissa, että päiviä tulee liikaa. Kuitenkin ajattelin enemmän potilaiden puolta, kuolemaksihan tämä voisi jollekkin olla, jos yhtä kovana iskee kuin minulle. Taidan soittaa terveyskeskukseen ja koittaa päästä lääkärin tutkittavaksi. Mutta kiitti sulle, sain vähän enemmän mielenrauhaa.