Käytössä on ollut kotikannettava jossa on pyörinyt karttakeskuksen sininen kartta ja gps.Karttaa ja sijaintia on käyty katsomassa välillä sisällä .Toki klassinen navigointi on paperikarttoineen jatkuvasti käytössä.Nyt haluaisin sille lisänäytön (12v)katokselliseen avo-ohjaamoon (harttop).Sitä ei ole tarvis näpytellä muuta kuin emo koneesta käsin.Joten asentaisin sen tiiviiseen koteloon ja sisälle silikageeli pusseja.Osaisiko joku kertoa minkälaisia näyttöjä kannattaa katsoa?
(rahalla tietysti saisi vaikka Raymarinen vekottimet)
(rahalla tietysti saisi vaikka Raymarinen vekottimet)
Vastaukset 15
Vanhimmat
hongkongista sain alle satasen joskus ostettua sellaisen pienen 7" näytön. siitä näkee vähän ja paperilta loput
Näytöt kehittää aika paljon lämpöä, älä tee liian tiivistä! Yksi vaihtoehto on, jos kannettavassa on videoulostulo niin hanki pieni nestekide TV. Niitä saa vielä pienikokoisempana jos on tilakysymys. Kuvahan on tietysti huonompi. Saat telkkarin samalla. Eikä maksa paljoa.
Noita pieniä TFT-näyttöjä saa edukkaasti mm. juuri mainitusta Honkkarista, Motonetistä, Bebekistä, Autostudiolta ja Yleiselektroniikasta.
Ainakaan mulla autokäytössä olleet malliit eivät ole juuri lämmenneet.
Terveisin,
Juha
http://www.moottorivene.info
miksi pitää postimerkkiä tuijottaa kun kannettavassa tottunut 14 tuumaan,eipä taida halvalla löytyä auringonpaisteessa näkyvää näyttöä,200 maksavissa 250-300kandelaa/m2 kun venekäyttöön tehdyissä kirkasnäytöissä 1000 ja hintakin alkaen 2000.
Koulustamme oli lähtenyt yli 100 tietokoneen nestekidenäyttöä (15") kierrätyskeskukseen vanhentuneina. Itse otin näistä pari omaan käyttööni juuri mainitsemaasi tarkoitusta varten. Samat näytöt näin heidän kaupassa myynnissä hintaan 30€/kpl. Tästä on jo pari vuotta aikaa, mutta suosittelen käymään kyseisessä puljussa. Jos vaikka joku muukin koulutuskeskus on päivittänyt koneensa.
kuvasta auringossa?
Säädin läppärini näytön valoisuuden tappiin. Ei ole vieläkään kovin kirkas, mutta karttakuva on niin yksinkertainen eli lähinnä mustaa sinisellä pohjalla, että näkyy kohtuullisen hyvin ollessaan HT-veneessä katon alla.
Tarkoituseni oli niin isoon että näkisin sen ruorin takaa kun asennuspaikka on HT:n suojassa ja ruorin taakse on matkaa noin 1,5metriä.
Asenna videotykki.
Aika hyvin,vasta yhdeksäs vastaaja oli ääliö!
Tuollaisia löytyi Nettivene-sivuilta
http://www.nettivene.com/viewBoat.php?id_boat=257739&sitelang=2
Näitä samoja 7 tuuman lisänäyttöjä, jotka eivät niitä ole oikeesti, on saatavana ebayssä reilusti alle satasen (100€)
Valovoima ei ole kovin suuri. Ulkokäytössä saisi olla lähempänä 1000cd/m2
Olenko ymmärtänyt taas jotakin väärin kun olen ymmärtänyt, että ebay ei ole kauppa, vaan yksityishenkilöiden myyntifoorumi jossa joskus on jotakin ja sitten taas ei.
Ebayssa on runsaasti uutta tavaraa, jonka pystyy ostamaan suoraan ilman huutoja. Eli tavallaan se on kauppa. Itse ostin 35£:lla 12" LCD monitorin, jonka ajattelin laittaa lisänäytöksi veneeseen. Olin hieman skeptinen aluksi sen laadun suhteen mutta kuva on siinä huomattavasti parempi, kuin mitä on läppärini näyttö.
http://cgi.ebay.co.uk/ViewMagic-121TSA-12-1inch-TFT-Monitor-Complete-TESTED_W0QQitemZ330095193104QQihZ014QQcategoryZ174QQrdZ1QQcmdZViewItem