Eli kuten nimimerkkikin kertoo, niin ekaa kertaa mulla on bonuskortti jolla saan alennusta risteilystä. Nyt aloin miettiämään että saako sitä bussilippu alennusta matkatoimistosta kun on toi bonuskortti.. siis kun menee ns tavalliselle risteilylle ilman mitään bonuskortteja niin bussilipunhan saa puoleen hintaan. mutta koskeeko sama bonuskorttia vai joutuuko sen kanssa maksamaan täyshinnan? Tilausvarauksessa kun luki että alennuksia ei saa voitto-tai lahjakortilla matkustavat. Kuuluukko bonuskortti tohon kategoriaan? Tää on jo mun ties kuinka mones risteily, mut ennen ei ole bonuskorttia ollu. Ja täältä turkuun maksaa bussimatka ilman alennuksia aivan liikaa, ei mitään hyötyä siis enään mistään bonuskortista. Kiitos vastauksesta/sista
Risteilybonuskortti Turku-Tukholma-Turku
ekaa kertaa bonuskortilla
16685
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Bonuskrtti.Kysyin viimmeeks VR:ltä kun lähdimme risteilylle ja meillä oli bonuskortti.
eli sitä ei sit vaan saa liian halvalla päästä, mut pitää sit miettii mitä tekee. tosin täyshintanen matka tulee loppujenlopuksi halvemmaksi kun täyshintanen risteily.. matkatoimistossa kun kaikki palvelumaksut yms..
otat sen A-hytin, jossa joutuu maksaa sen 24e, niin silloin saat bussilipun puoleenhintaan...olin nimittäin just sellasella reissulla, tosin matkatoimisto ottaa 10e palvelumaksun.Tarvii tietty ilmottaa varausta tehdessä, että haluu bussimatkan kans.
kyllähän se jos menee jollakkin tarjousristeilylle niin saa bussimatkan puoleen hintaan, mutta sit turhaan huusin ton bonuskortin huutonetistä jos nyt en sit voi sitä käyttääkkään. en tullu edes ajatelleeksi ettei sitten saa bussimatkaa puoleen hintaan. Missäs noin hyvä tarjous sit oli että a-hytti vain 24€?
bonuskortilla sai, ainakin Vikingin bonuskortis luki: c-hytit 0e, b-hytit 10e(en tarkkaa muista)ja A-hytti 24e...just olin bonuksen A-hytis ja kun tilas meriaamiaisen samaa aikaa ku hytin, ni hinta tais putoo vielä sen 4e, ja kun siihen viel lisättiin bussimatka, niin bussimatka oli puoleen hintaan.
tai jotain, koska kysyin asiaa ihan viking linestä ja sielät vastattiin ettei bonuskorttiristeilyssä saa bussilippualennuksia. Ehkä sun bonuskortti oli sit erilainen tai matkatoimistota ei huomannu sitä, en tiiä. Mut hyvä että sait ja eipä ollu sit ihan hirmu kallis riesteliy kaiken kaikkiaan. Ite meen ostamaan bussiliput matkahuollosta, mut ehkä se 46.80€ on sit sen arvosta kun kuitenkin vihdoin taas laivalle pääsee =)
ainakin saatiin, ehkä sit sen takia koska maksettiin se 24e hytistä ja ostettii aamiaiset..
varausvahvistuksessakin lukee, että bonuskortti miniristeily.Ennen risteilyä kysyin asian vielä @postilla Vikinglinen bookingista.
alennukset, varmaan silläkin on sitten eroa että millanen bonuskortti on. Itellä kun maksaa vaan 2€/hlö eli pelkät matkustajamaksut niin ei saa, mutta teillä oli hinnakkaampi ja otitte ne aamiaiset. Kuitenkin kun samasta paikasta kysyttiin ja eri vastaukset saatiin, niin se on sit siitä kiinni millanen bonuskortti on. Mut ainakin tietää tän sit jatkossa, ei enää huuda noita bonuskortteja tai no tuleehan se ite matka kuitenkin halvemmaksi kun jos olis menny viking clubi hinnoilla laivalle ja saanu sen bussilippu alennuksen. Mut hyvä tietää.. =)
sun kannattas sit kuiteski ottaa A-hytti meriaamiasella, siihen saa sen bussilipun halvemmal..tulee suunnillee sit maksaa saman ku pelkkä bussilippu.Lukeeko sulla siinä lipussa ne hyttien hintavaihtoehdot? Se A-hytin hinta laskee siitä, jos tilaat samaan aikaan sen aamiaisen.Meitä oli 2h hytissä ja A-hytin hinnaks tuli aamiaisien kanssa 15e/henk. ja bussilippu siihen 26.80(meillä tais olla km 140,mut se ei paljokaan oo eroo).Sen bonuslipun saa, jos ostaa sielt laivan kaupasta 70eurolla kamaa..ei niit yleensäkään kannata huutaa..ellei sit saa tosi halvalla.No, toivottavasti sulla on hauska risteily joka tapauksessa =)
ei maksa mitään, maksua menee vaan se 2€ per henkilö matkustusmaksuja. Mutta jos oottaa buffetin, eli ruuan, niin ei tarvi maksaa edes tuota kahta euroa. Tässä ei siis ole mitään hintavaihtoehtoja, vaan 2-4 henkilölle A,B tai C-hytti vaan sen kaks euroo per nenä. Hytti ilmanen =) Ja ei saa alennuksia kun kysyin noitten tuotekoodien kanssa viking linestä, joten maksan täyden hinnan bussilipuista. Aamiasta ei kannata ottaa kun laiva satamassa paluupäivänä 7.35 ja aamiainen alkaa puol 7. Ja en mä maksanu tosta bonuskortista kun vaan 2.10 plus postikulut, että en paljoo.. =) kiitos, eiköhän siellä risteilyllä ihan hauskaa ole =)
54 e (perhelippu) mutta meillä on hytti ilmainen kun on bonuskortti.Milloinkas olette menoss laivalle? Me
12.3 Gabriella.
Bussissa mukavampi matkustaa Turkuun kun junalla =) Toi hytti kans ilmanen, meneekö teilläkin ne 2e per nenä yli 12-vuotiaista sitä matkustajamaksua? Tuo risteily on 15 pvä tätä kuuta ja laiva on Amorella, että ihan miniristeily vaan kyseessä.. =)
tilannu ruuat ennakkoon.
sitten niinsanotusti ite risteily =) Siis jos ei ota ruokia huomioon ja muuta rahanmenoa..
:D nyt olis sekin risteily takana. bussimatkat makso 44.50e, aika paljon mut oli se sen arvosta. Ihan heti ei tee mieli laivalle, yö oli aika pelottava mut onneksi on ehjänä perillä.. Kaikki vaan laivalle, bonuskortinkin käyttö oli helppoa. Joten kaikki meni hyvin ja vähän paremminkin =)
Saa